Videocasty

Gdynia Filmowa 2023: Michał Górnisiewicz

Studio Gdynia Filmowa, siedzą dwie osoby, w tle niebieskie niebo i ścianka, sprzet wideo na pierwszym planie

Michał Górnisiewicz (z prawej) zamyka nasz festiwalowy cykl. Jego zamiłowanie do nieoczywistych kadrów dało inspirację do motywu głównego naszej kampanii „Odkryj nieoczywiste w Gdyni” (zdjęcie widoczne w tle), fot. Dominika Sobiech

Gdy na dobre ochłonęliśmy po emocjach związanych z 48. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na sam koniec naszego cyklu rozmów w festiwalowym studio „Gdynia Filmowa” zerkamy na wydarzenie… od zaplecza. Konkretniej: przedstawiając osobę, którą z filmowcami dysponującymi darem do poszukiwania idealnych kadrów łączy wiele, choć nie działa w branży. Michał Górnisiewicz to fotograf-amator, który odkrywa Gdynię z aparatem w ręku, a jego fotografia stanowiła tło naszego studio i nowej, miejskiej kampanii „Odkryj nieoczywiste w Gdyni”.


Reżyserzy, aktorzy, aktorki, scenograf, operatorka obrazu, dyrektorka artystyczna, dziennikarka związana z festiwalem od lat, znany filmowy plakacista – w cyklu rozmów w naszym festiwalowym studio „Gdynia Filmowa” zadbaliśmy o to, aby zaprezentować szeroki przekrój gości, którzy współtworzą największe filmowe wydarzenie w Polsce.

Teraz pora na ostatnią kartę, czyli człowieka, którego wizja stworzyła samo studio w przestrzeni Teatru Muzycznego, a konkretniej: jego oprawę graficzną. Michał Górnisiewicz to fotograf-amator, którego nazwisko świetnie znają już m.in. stali bywalcy naszej fotograficznej, facebookowej grupy „Gdynia w obiektywie”, gdzie regularnie dzieli się autorskimi kadrami nieoczywistych miejsc w Gdyni.

Nieoczywiste to zresztą słowo-klucz, bo minimalistyczne, bazujące na kontrastach i uważnej obserwacji otoczenia fotografie były inspiracją do nowej kampanii promującej miasto – „Odkryj nieoczywiste w Gdyni”.Kampania miała swoją premierę 15 września, tuż u progu tegorocznego FPFF. Zachęca do odkrywania miasta w miejscach i na sposoby, które pozwalają na zupełnie inne doznania. Firmująca akcję fotografia z drabinką na falochronie to także tło naszego studio, które działało podczas festiwalu. Rozmową z jej autorem kończymy nasz cykl rozmów związanych z filmowym świętem w Gdyni.

Przypomnijmy, że „Gdynia Filmowa” to nasza propozycja dla tych, którzy Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chcą żyć także poza bezpośrednim udziałem w pokazach, spotkaniach z twórcami i wydarzeniach towarzyszących, a nawet – po jego zakończeniu.

Studio działało w przestrzeni Teatru Muzycznego – jednej z głównych „aren” festiwalu. Rozmowy z gośćmi prowadziła Magdalena Śliżewska z portalu Gdynia.pl, oficjalnego serwisu internetowego miasta Gdynia. Zachęcamy do zaglądania na łamy portalu oraz na oficjalny miejski kanał na YouTube, gdzie regularnie pojawiały się kolejne odsłony „Gdynia Filmowa”!Zobacz więcej z Gdyni Filmowej


Gdzie znaleźć więcej ciekawych rozmów o tym, co dzieje się na tegorocznym festiwalu w Gdyni? Warto odświeżyć wcześniejsze odsłony tegorocznego studio „Gdynia Filmowa”, aby wysłuchać różnych reprezentantów środowiska filmowego i dowiedzieć się więcej nie tylko o filmach znajdujących się w konkursowych selekcjach, ale i całej otoczce wydarzenia.

Przypominamy już opublikowane rozmowy ze studio w Teatrze Muzycznym:


Michał Górnisiewicz

Michał Górnisiewicz siedzi w fotelu, mówi do mikrofonu, błękitne tło
Michał Górnisiewicz, fot. Dominika Sobiech

Pasjonat fotografii z wrodzonym darem do wyszukiwania niebanalnych kadrów tam, gdzie inni nie upatrują na co dzień fotograficznych plenerów. Fotograficzny samouk, który poza hobbystycznym odkrywaniem Gdyni z aparatem w ręku nie działał do tej pory aktywnie na zawodowym rynku. Na co dzień jest handlowcem zatrudnionym w branży budowlanej – aparat to dla niego odskocznia od codziennych obowiązków.

Pomimo statusu amatora, aktywnie uczestniczy w fotograficznych wydarzeniach w regionie. Do tej pory jego zdjęcia można było kilkukrotnie zobaczyć na publicznych wystawach, m.in. na ekspozycji „Ludzie/Miasto/Port” przygotowanej przez Muzeum Miasta Gdyni w galerii Klif, na głównym holu w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni (zdjęcia wybrane przez uczniów w ramach konkursu) czy na wystawie „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego” w Muzeum Miasta Gdyni, gdzie znalazły się jego trzy fotografie. Po jego kadry sięgnęła też popularna gdyńska kawiarnia Kofeina, która na przełomie sierpnia i września 2022 roku zorganizowała wystawę prac Michała Górnisiewicza w swoich wnętrzach.

Współpraca Michała z miastem Gdynia to kolejny rozdział jego fotograficznej pasji – wcześniej kadry jego autorstwa były już główną osią miejskiego kalendarza na rok 2023, teraz po jego niebanalne spojrzenie sięgnęli autorzy nowej, miejskiej kampanii „Odkryj nieoczywiste w Gdyni”. Fotografia przedstawiająca drabinkę na falochronie to część głównego motywu graficznego kampanii.

  • ikonaOpublikowano: 10.10.2023 08:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.10.2023 09:22
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także