Nauka

Współpraca Gdyni z UNICEF na rzecz dzieci

Tysiące gdyńskich dzieci korzysta ze współpracy z UNICEF // fot. Filip Śmigielski

Tysiące gdyńskich dzieci korzysta ze współpracy z UNICEF // fot. Filip Śmigielski

Gdynia drugi rok współpracuje z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Do miasta trafiły 24 miliony złotych na wsparcie najmłodszych mieszkańców. To 70 tys. godzin zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w ramach różnorodnych programów.


Gdynia była jednym z dwunastu miast, które rozpoczęły współpracę z UNICEF-em. Początkowo pomoc ta miała trafić do dzieci z doświadczeniem uchodźczym, ale szybko okazało się, że na współpracy z tak ważnym partnerem mogą skorzystać wszyscy młodzi mieszkańcy miasta.

- To aż 69 781 dodatkowych godzin aktywności, terpaii i zajęć w samej edukacji – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dokładnie badaliśmy potrzeby najmłodszych gdynianek i gdynian i staraliśmy się o finansowanie z udziałem tak ważnego partnera. Na tej współpracy, w różnej formie skorzystali wszyscy mieszkańcy Gdyni, dzieci i ich rodzice, opiekunowie. Oferowaliśmy pomoc rzeczową, specjalistyczną, rozwinęliśmy wsparcie psychologiczne w szkołach, finansowaliśmy rozwój pasji, stworzyliśmy miejsce bezpieczne dla wszystkich dzieci, jakim jest Spilno Gdynia. Te działania objęły tysiące gdyńskich dzieci, niektórym na stałe zmieniły życie na lepsze.
 

Zapewniamy bezpieczeństwo, pomagamy w nauce


Dzieci uwielbiają Spilno Gdynia // fot. Julia Klimczyk

Czterysta dni funkcjonuje już Spilno Gdynia, wyjątkowe miejsce przy ulicy Starowiejskiej 25. Przez ten czas udzielono tu wsparcia w różnej formie – warsztatów, terapii, zajęć rozwijających, lekcji języka polskiego. Do tej pory pomocą Spilno Gdynia objęło ponad 13 tysięcy dzieci, młodzieży i dorosłych. To nie tylko uchodźcy, ale wszyscy, którzy potrzebują wsparcia i integracji.

W większości szkół w Gdyni, dzięki finansowaniu UNICEF odbywały się zajęcia dodatkowe z matematyki i angielskiego wyrównujące deficyty edukacyjne. Mogły z nich skorzystać wszystkie dzieci wymagające wsparcia w nauce. W 2023 roku wzięło w nich udział ok. 4400 dzieci. Intensywne kursy przygotowujące do egzaminów, nie tylko pomogły w zdobywaniu wiedzy w przedmiotach zdawanych podczas matur czy egzaminów ósmoklasistów, ale także pomogły naszym uczniom nabyć umiejętności rozwiązywania testów egzaminacyjnych. W 2024 roku te zajęcia są kontynuowane.

Przybywa także godzin przeznczonych na wsparcie w nauce, w ramach projektu bezpłatnych korepetycji dla wszystkich potrzebujących uczniów. To nowy innowacyjny pomysł, zainicjowany w ubiegłym roku wspólnie przez III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej oraz Spilno Gdynia. Przy pomocy specjalnej platformy, najlepsi licealiści pomagają potrzebującym uczniom polskim oraz innych narodowości. Korzysta z nich już blisko setka gdyńskich uczniów.

Działając na rzecz nauki, myślimy również o narzędziach, które naukę ułatwiają. Do Gdyni dotarł sprzęt, który został zakupiony dzięki wsparciu UNICEF-u. To 1000 nowych tabletów, 400 komputerów stacjonarnych i laptopów, a także drukarki, tablice multimedialne, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele gdyńskich szkół. Placówki edukacyjne otrzymały również zestawy rekreacyjne i sportowe ze sprzętem, a przedszkola zestawy edukacyjne dla przedszkolaków.


Działamy w kryzysach, walczymy z depresją



W Gdyni dzieci wspiera Foka Paro wraz z Gdyńskim Zespołem Wsparcia dla Oświaty // fot. Filip Śmigielski

Ponad 5 tysięcy godzin przepracowali na rzecz dzieci i ich rodzin specjaliści z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty. To grupa profesjonalistów, którzy wspierają dyrektorów i pedagogów szkolnych w kryzysowych sytuacjach, ale także prowadzą szereg warsztatów specjalistycznych, między innymi z zakresu psychoedukacji, relaksacji. To również  autorskie warsztaty radzenia sobie z emocjami,  z użyciem Foki Paro, która została przekazana Spilno Gdynia przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Pozyskano ją od Ambasady Japonii. Wsparciem Zespołu objęto do tej pory ponad 20 tysięcy uczniów.

Od nowego roku ruszył kompleksowy Gdyński Program Wsparcia dla Dzieci. Chodzi o młodych mieszkańców Gdyni, mających problemy ze zdrowiem psychicznym, a także profilaktykę depresji i suicydalną. To nowa odsłona autorskiego, gdyńskiego programu „Kręgi na wodzie”, w ramach którego szybki dostęp do specjalistów, w tym skróconą ścieżkę diagnozy, otrzymają nie tylko najmłodsi mieszkańcy miasta, a także ich rodziny. W ramach programu działają również grupy wsparcia, wszystkie potrzebne informacje można uzyskać na stronie Centrum Medycy w Sercu Gdyni.

Wspieramy pasję, inwestujemy w rozwój




Dzieci mają możliwość realizacji pasji // fot. Filip Śmigielski

Część funduszy UNICEF trafiła również do instytucji, które każdego dnia, w ciągu tysięcy godzin pomagają w rozwoju i realizacji pasji gdyńskim dzieciom. To Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni, który pomaga w realizacji utalentowanym dzieciom, ale także organizował cały szereg wydarzeń artystycznych dla gdyńskich rodzin.
W ramach środków z UNICEFu na działania edukacyjne do tej pory odbyły się: już dwie akcje - „Akcje Zima” i „Akcja Lato”, w ramach których 31 szkół zgłosiło się do realizowania corocznych zajęć feryjnych dla naszych najmłodszych mieszkańców. Z takiej opieki skorzystało ponad 2600 gdyńskich uczniów. Ważnym programem w szkole był też „Wgraj się!” czyli zajęcia sportowe z trenerami z różnych dyscyplin. Tym projektem objęci zostali wszyscy uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich szkół podstawowych.

Innym działanie stawiającym na rozwój i często będącym alternatywą dla dzieciństwa spędzonego przed ekranem są Szkoły Otwarte, czyli kilkadziesiąt różnego rodzaju aktywności organizowanych w 19 szkołach, wśród nich były w 2023 roku działania artystyczne, sportowe, nauka języków, zajęcia rozwijające pasje.

Latem w Gdyni ruszyła Letnia Szkoła Sportowych Możliwości, jedyny w Polsce projekt, w ramach którego dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy brały udział w profesjonalnym szkoleniu surfingu z wykorzystaniem deski SUP oraz całym cyklu zajęć sportowych z uwzględnieniem mentalizacji. Projekt miał na celu budowę wiary w siebie, wsparcie w odkrywaniu pasji oraz poszukiwaniu mocnych stron. Szkołę kontynuowano w tym roku w ramach Zimowej Szkoły Sportowych Możliwości.
Współpraca z UNICEFem jest kontynuowana w 2024 roku.

- W ramach tegorocznej współpracy realizowanych jest 15 zadań z edukacji i opieki społecznej. – mówi Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Biura ds. Jakości życia i koordynator współpracy Gdyni z UNICEF - To m.in. działalność Spilno Gdynia, wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży w szkołach, Sobotnia Ukraińska Szkoła, kursy przygotowujące do egzaminów ósmoklasisty i matury, kursy wyrównujące deficyty, doradztwo zawodowe, opieka asystentów międzykulturowych, Gdyński Program Pomocy Dzieciom z uwzględnieniem wsparcia dzieci i młodzieży w okresie adolescencji oraz w ważnych obszarach rozwoju emocjonalnego i poznawczego, ale także dodatkowe wsparcie dla dzieci i młodzieży w Placówkach Wsparcia Dziennego zrzeszonych w gdyńskiej sieci SPOT w zakresie integracji kulturowej czy adaptacja pomieszczenia terapeutycznego w Zespole Rodzinnej Pieczy Zastępczej.


  • ikonaOpublikowano: 05.04.2024 12:05
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.04.2024 16:29
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona