Woda pitna i ścieki

System wodociągowy

Gdyński system wodociągowy pracuje jako wielostrefowy system pompowy i zaopatruje w wodę ponad 300 tyś. mieszkańców miast: Gdyni, Rumi i Redy, które zajmują obszar o powierzchni 192 km2. Na terenie Gdyni znajduje się:

  • 608,4 km sieci wodociągowej, a w tym:
    • 15 hydroforni
    • 3 pompownie strefowe
    • 10 zbiorników wody.

Gdynia zaopatrywana jest w wodę pitną wyłącznie z zasobów podziemnych z trzech poziomów wodonośnych: czwartorzędu, trzeciorzędu i kredy. Woda pobierana jest przez kilkadziesiąt studni o głębokości od 30 do 230 metrów, które są zlokalizowane na terenie 8 ujęć wody.

Na terenie Gdyni znajduje się 6 ujęć wody jednak najważniejszym źródłem zaopatrzenia miasta w wodę są dwa ujęcia leżące w zasadzie poza jej granicami: Reda II i Rumia (ujęcie zlokalizowane na terenie trzech gmin). Pochodzi z nich 60-70% wody zużywanej w Gdyni. Pozostała ilość wody pobierana jest z gdyńskich czynnych ujęć: Wiczlino, Wielki Kack (dawniej Źródło Marii), Kolibki, Sieradzka, Wiczlino Wieś, Jana z Kolna. Od kilku lat nie pobiera się wody z ujęcia w Orłowie, które w 2003 roku zostało ostatecznie zlikwidowane.

Siedem ujęć pracujących w sposób ciągły, wyposażonych jest w stacje uzdatniania wody poza ujęciem Wielki Kack gdzie woda spełniała do tej pory wymogi dla wód pitnych. Stacja uzdatniania dla tego ujęcia jest obecnie w fazie budowy.

Woda pitna poddawana jest przez PEWiK kontroli jakościowej pod względem fizykochemicznym i bakteriologicznym na ujęciach, czyli przed podaniem do sieci oraz u źródła u konsumentów. Informacja o jakości wody podana jest na stronie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni w dziale "Jakość wody".

  • ikonaOpublikowano: 29.08.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona