Zapraszamy ptaki do Gdyni

Ptasie opowieści Jacka Karczewskiego

fot. Karolina Szypelt (lewe) / materiały promocyjne wydawcy - Wydawnictwo Poznańskie (prawe)

fot. Karolina Szypelt (lewe) / materiały promocyjne wydawcy - Wydawnictwo Poznańskie (prawe)

Nadmorskie mewy, krzykliwe sroki i jaskółki, nigdy nielądujące jerzyki, małe i sprytne wróbelki, gruchające gołębie, a nawet… majestatyczne sokoły. Gdynia jest pełna ptaków, a mieszkańcy od lat dbają o to, by w naszym mieście czuły się one jak najlepiej. Miłośników tych zwierząt z pewnością zainteresuje spotkanie z wyjątkowym „ptasiarzem” i autorem książek – Jackiem Karczewskim. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 14 sierpnia.

Odbywająca się od wielu lat akcja „Zapraszamy ptaki do Gdyni” – podczas którego najmłodsi mieszkańcy przy wsparciu swoich bliskich konstruują karmniki i budki lęgowe – stała się już symbolem gdyńskiej troski o żyjące w mieście i okolicach ptactwo. Nie jest to jednak jedyna aktywność, która wspiera te podniebne stworzenia. Dzięki specjalnej wieży jerzyki mają w Gdyni swoje miejsce lęgowe, a wyjątkowe gniazdo na kominie gdyńskiego OPEC-u sprawia, że co roku sokoły wędrowne mają możliwość w spokoju wydać na świat potomstwo. Również mieszkańcy samodzielnie dbają o ptaki, stawiając chociażby karmniki w swoich ogrodach.

Nic więc dziwnego, że zakochane w ptakach miasto przyciąga pasjonatów podzielających tę miłość. Do takich osób z pewnością należy Jacek Karczewski – autor książek poświęconych ptasim opowieściom. Spotkanie odbędzie się w piątek, 14 sierpnia o godzinie 19:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wstęp na wydarzenie jest wolny, nie obowiązują zapisy. Dokładne miejsce rozmowy zależeć jednak będzie od warunków pogodowych. Przy suchej, bezdeszczowej pogodzie rozmowa o ptakach wyjdzie w plener, na pobliski plac Grunwaldzki, gdzie czekać już będą wygodne leżaki. W przypadku opadów spotkanie odbędzie się w przyjaznej przestrzeni galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Bohaterami spotkania z Jackiem Karczewskim będą oczywiście ptaki. Będziemy o nich rozmawiać w kontekście dwóch wydanych niedawno książek pisarza. Pierwsza z nich, przebojowa „Jej wysokość Gęś” traktuje nie tylko o tytułowym ptaku. Sam autor pisze w niej: - Mimo że książka ma w tytule gęś, nie jest wyłącznie o gęsiach i chociaż pełno w niej naukowych informacji, w żadnym wypadku nie jest książką naukową. To jest książka o ptakach, po prostu, a czasami o ludziach, którzy tak jak ja mają na ich punkcie odlot i dla których ptaki i cała Przyroda są ważne.

Druga z publikacji nosi tytuł „Noc sów. Opowieści z lasu” i wprowadza czytelnika w nocny, momentami mroczny, a z całą pewnością magiczny świat sów.

fot. materiały promocyjne Wydawnictwa Poznańskiego

Książki zdążyły już zachwycić tysiące czytelników. Niektórzy dzięki nim odkryli nową pasję, inni po raz pierwszy poszli do lasu, albo zaszyli się w ogrodzie, a jeszcze inni znaleźli ukojenie od zgiełku współczesnego świata. Ci, którzy czytali już książki Jacka Karczewskiego lub słyszeli jak opowiada o ptakach, wiedzą doskonale, że będzie to absolutnie wyjątkowe spotkanie. To okazja do zadania nurtującego nas pytania lub zdobycia dedykacji wewnątrz książki.

Organizatorami spotkania są Miasto Gdynia, Stowarzyszenie Jestem na pTAK! i Wydawnictwo Poznańskie.

  • ikonaOpublikowano: 09.08.2020 12:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.09.2020 15:02
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także