Aktualności

Jak zmieni się park na Kamiennej Górze?

Wizualizacja nowej windy i toalety na środkowym tarasie parku na Kamiennej Górze, mat. własne ZDiZ Gdynia

Wizualizacja nowej windy i toalety na środkowym tarasie parku na Kamiennej Górze, mat. własne ZDiZ Gdynia

Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Gdyni to miejsce spacerów i relaksu, gdzie zawsze można znaleźć wytchnienie od miejskiego zgiełku. W lipcu 2018 roku rozpoczynają się prace, dzięki którym część parku przy krzyżu i punkcie widokowym zyska nowe oblicze. Pojawi się winda, która ułatwi dostęp do środkowego tarasu parku i zadaszona scena z widownią, pozwalająca na organizację koncertów plenerowych. Całość uzupełni mała architektura.

Spod krzyża, skąd rozpościera się przepiękny widok na gdyńską marinę, będzie można zjechać windą na polanę z zadaszoną sceną i zająć wygodne miejsce na nowej widowni. Winda i zadaszona scena w sposób najbardziej widoczny zmienią to miejsce, ale przewidziany zakres prac jest znacznie szerszy. Przebudowie i odnowieniu ulegnie plac, na którym stoi krzyż. Prace obejmą m.in. wymianę nawierzchni, naprawę istniejących i budowę murków kamiennych naokoło placu, naprawę schodów terenowych i budowę nowych schodów. Na tarasie, na którym pojawi się zadaszona scena z widownią i zapleczem dla artystów, zostaną wybudowane ścieżki spacerowe ze specjalną przepuszczalną nawierzchnią mineralną. W całym parku pojawią się ławki dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, kosze na śmieci, nowe oznakowanie. Przy wyjściu z windy na tarasie środkowym będzie ogólnodostępna toaleta, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Aby toaleta mogła funkcjonować, zostanie wybudowana instalacja sanitarna i przyłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Nie zabraknie też nowych instalacji wodociągowych, kładzionych z myślą o kolejnych etapach rewitalizacji i nowych instalacji elektrycznych. 
Po zakończeniu prac budowlano-architektonicznych do pracy przystąpią ogrodnicy.
Skarpa wokół krzyża zostanie obsadzona krzewami róż. Scena wraz z widownią zostanie otoczona kolekcjami róż, traw, bylin i roślin cebulowych. Rośliny zostaną tak dobrane i skomponowane, aby w każdym momencie okresu wegetacyjnego można się było cieszyć widokiem barwnych kwiatów i ich pięknym zapachem. Pojawią się też pierwsze drzewa soliterowe oraz kolekcja drzew owocowych.  Pozostaną trawniki, do których przyzwyczaili się mieszkańcy, które w założeniu mają być miejscem do piknikowania. Na taką potrzebę wskazywano podczas spotkań z mieszkańcami, które zainicjowała Rada Dzielnicy Kamienna Góra. 

W czerwcu i lipcu 2018 roku miejskie służby ogrodnicze przesadziły cenne okazy krzewów, tak by mogły dalej spokojnie rosnąć, nie stanowiąc przeszkody w pracach budowlanych. Niestety na skarpie wokół krzyża i w miejscu, w którym powstanie winda, trzeba było przeprowadzić wycinkę kilkunastu drzew. Nowe nasadzenia roślin pojawią się po zakończeniu prac budowlanych, na jesieni 2019 roku.
Więcej o pracach związanych roślinnością - czytaj tutaj.
 
Koszt prac, związanych z budową windy, sceny z membranowym zadaszeniem i widownią, budową sieci i instalacji, nowym oświetleniem i systemem monitoringu, a także remontem nawierzchni i murków wokół krzyża wynosi 8 055 420 zł brutto, łącznie z kosztem nadzoru inwestorskiego.  Prace, zgodnie z umową, powinny się zakończyć w marcu 2019 roku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.07.2018 12:00
  • ikona

    Autor: Grażyna Pilarczyk (g.pilarczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.07.2018 12:17
  • ikonaZmodyfikował: Michał Kowalski
ikona