Co nowego

Gramy! Sobota #wGdyni z WOŚP

Wolontariusze WOŚP w akcji - w sobotę mogliśmy spotkać ochotników z charakterystycznymi puszkami m.in. w Centrum Riviera, fot. Michał Puszczewicz

Wolontariusze WOŚP w akcji - w sobotę mogliśmy spotkać ochotników z charakterystycznymi puszkami m.in. w Centrum Riviera, fot. Michał Puszczewicz

Pomagać może każdy, a w ten weekend będzie to wyjątkowo łatwe – już od soboty rozpoczęły się pierwsze zorganizowane wydarzenia, które zbierają środki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W Gdyni w przeddzień finału do wspólnej akcji zaprosiła m.in. miejska biblioteka i sztab PSSP oraz In Gremio w Centrum Riviera. Datki już płyną na rzecz walki z sepsą, a przed nami jeszcze jeden dzień grania!

Zaczynamy, a w zasadzie – zaczęliśmy! Sobota (28 stycznia) to prawdziwy przedsmak 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Choć już od kilkunastu dni w sieci możemy przekazywać elektronicznie pierwsze fanty i angażować się w licytację wyjątkowych orkiestrowych fantów, to właśnie dziś zaczęły mienić się charakterystyczne, czerwone serduszka naklejane na swety, bluzy, kurtki i wszystko, co się da.

To znak, że pomagamy. Wystarczy ofiarować nawet najdrobniejszy datek, bo skala jest tak duża, że dokładamy się do ogromnej kwoty i konkretnych medycznych zakupów. W tym roku – urządzeń i sprzętu pomocnego z walce z sepsą, częstą przyczyną śmierci pacjentów szpitali.

Orkiestrowe… książki. Do wyboru, do koloru


Gdynia już od soboty wystartowała z pierwszymi finałowymi atrakcjami. Mieszkańcy (i nie tylko) mogli w ten dzień dołożyć swoją symboliczną cegiełkę do największej zbiórki w Polsce między innymi w Bibliotece Gdynia.

Kiermasz książek na rzecz WOŚP w Bibliotece Śródmieście, fot. Michał Puszczewicz

Kiermasz książek na rzecz WOŚP w Bibliotece Śródmieście, fot. Michał Puszczewicz

To tutaj odbył się „Kiermasz książek dla WOŚP”. Zasady? Bardzo proste – zerkasz na tytuły, wybierasz coś dla siebie i wrzucasz do puszki dowolną kwotę. Fani czytania, w tym także ci najmłodsi, jeszcze przed południem szperali w książkach w filii znajdującej się w Śródmieściu.

Aby skorzystać z książek wystawionych na kiermaszu, wystarczyło wrzucić dowolny datek do orkiestrowej puszki, fot. Michał Puszczewicz
Aby skorzystać z książek wystawionych na kiermaszu, wystarczyło wrzucić dowolny datek do orkiestrowej puszki, fot. Michał Puszczewicz

Kwesta z atrakcjami i gwiezdnym wsparciem


Wolontariusze z gdyńskich sztabów wykorzystali też miejsce, gdzie na ogół w weekend można spotkać tłumy – Centrum Riviera. To tutaj sztab współtworzony przez uczniów gdyńskiej Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej i stowarzyszenia In Gremio działał już od sobotniego poranka, gdy między sklepami zaczęli krążyć pierwsi klienci.

Jedno ze stoisk sztabu działającego w Centrum Riviera, fot. Michał Puszczewicz
Jedno ze stoisk sztabu działającego w Centrum Riviera, fot. Michał Puszczewicz

A było w czym wybierać – na miejscu działało kilka stref tematycznych. Od nowoczesnych technologii z inteligentnymi robotami przy asyście nauczycieli-pasjonatów, przez lekcje pierwszej pomocy i bezpieczeństwa od Motopozytywnych Trójmiasto, strażaków-ochotników i harcerzy z ZHP aż po Trefliki z planszówkami, strefę plastyczną czy szachy. Do wyboru, do koloru!

Treflik wspierał najmłodszych w strefie z grami i zabawami, fot. Michał Puszczewicz
Treflik wspierał najmłodszych w strefie z grami i zabawami, fot. Michał Puszczewicz

Pomagać można także w kilku wymiarach – także zapisując się do bazy dawców szpiku i dając komuś potencjalną szansę na nowe życie. Właśnie dlatego w Rivierze do grania z WOŚP przyłączyła się też Fundacja DKMS.

Stoisko Fundacji DKMS w Centrum Riviera, fot. Michał Puszczewicz

Stoisko Fundacji DKMS w Centrum Riviera, fot. Michał Puszczewicz

Jak spotkać tam wolontariuszy? Drogę rozjaśniają postaci z… jasnej i ciemnej strony mocy. To rycerze jedi, szturmowcy i inni, którzy (już niemal tradycyjnie) przy okazji finału orkiestrowego grania przyłączyli się do kwestowania i przyciągają młodszych oraz starszych swoimi wiernymi przebraniami.

Specjalne kostiumy z daleka przyciągały ludzi, którzy w sobotę pojawili się w Centrum Riviera, fot. Michał Puszczewicz
Specjalne kostiumy z daleka przyciągały ludzi, którzy w sobotę pojawili się w Centrum Riviera, fot. Michał Puszczewicz

Niedziela z WOŚP w Gdyni: dołącz i pomóż


Szansa na wyjątkowe aktywności, pomoc połączoną z rozrywką czy… spotkanie postaci z „Gwiezdnych Wojen” jeszcze (a może: przede wszystkim) jutro, w niedzielę. Przypomnijmy, że to właśnie 29 stycznia odbywa się rzeczywisty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdy na ulice miast, miasteczek i wsi w całej Polsce z charakterystycznymi puszkami ruszą tysiące wolontariuszy.

Warto zaplanować ten dzień w Gdyni i skorzystać z tego, co przygotowują lokalne sztaby. W mieście działają aż cztery, każdy skupiony na działaniach w innej części miasta, każdy ze swoimi sposobami na to, żeby zaangażować gdynian do pomagania. Wśród kwestujących znajdziemy zarówno dzieci, jak i seniorów z pokaźną historią pomocy dla WOŚP.

Sztab „Gdynia dla Orkiestry” już tradycyjnie będzie mieć swoją bazę w budynku YMCA przy ul. Żeromskiego (Śrómieście). Tam znajdziemy m.in. atrakcje związane z architekturą i jej historią.

Jak zawsze pozytywne emocje będą unosić się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza przy ul. Bema, gdzie działa kolejny gdyński sztab. To tutaj w niedzielne popołudnie, o godzinie 18:00 odbędą się licytacje fantów na żywo, które poprowadzi m.in. wiceprezydent Gdyni Michał Guć. Będzie w czym wybierać, bo do puli dostępnych voucherów i przedmiotów dorzuca się wiele lokalnych firm, instytucji czy uczeni.

Zabawy i licytacje także w Centrum Batory, gdzie zagości też atrakcja dla miłośników „polowań” na perełki w second-handach – weekendowy kiermasz ubraniowy od 9:00 do 20:00. W innym centrum handlowym, „Klifie” - konkursy z nagrodami.

W niedzielę sztab In Gremio i PSSP w Gdyni znów będzie grać w Centrum Riviera – tutaj znajdziecie przede wszystkim stoiska z wyjątkowymi gadżetami, które będą wspierać WOŚP.

Tego dnia do akcji włączy się też sztab z Chwarzna-Wiczlina – wolontariusze zapraszają do budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 na gry, zabawy, występy i stoika innych organizacji oraz fundacji (krwiobus RCKiK czy stoisko DKMS).

Pojedziemy też wyjątkowymi liniami: Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego z Grupą Tramwajową WPK GG w niedzielę na ulice Trójmiasta wypuszcza specjalne autobusy i tramwaje. Przejazd nimi będzie bezpłatny, ale w pojazdach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami WOŚP. Piętrowe autobusy i Ikarusy będą ruszać m.in. z dworca Gdynia Główna.

Coś dla siebie znajdą też pasjonaci morza (lub po prostu absolwenci uczelni) dzięki akcji Uniwersytetu Morskiego. Od 10:00 do 14:00 w niedzielę atrakcje w budynku Wydziału Nawigacyjnego (al. Jana Pawła II 3), w tym symulatory, sklepik z gadżetami, pokazy i prezentacje.

Szerszy opis atrakcji związanych z 31. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdyni można znaleźć w naszym artykule „Gdynia gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy” - TUTAJ.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 28.01.2023 19:45
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.01.2023 11:24
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze