Aktualności

Dbamy o środowisko. Interaktywny ubraniomat #wGdyni

na zdjęciu ubraniomat

Ubraniomat stanął na parkingu CN Experyment / fot. Magdalena Czernek

Gdynianie mogą korzystać z pierwszego, interaktywnego pojemnika do zbiórki niepotrzebnych ubrań. Ten niepozorny czarny kontener ma wielką moc pomagania. Gdzie go znajdziemy? Na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, z tyłu budynku, przy parkingu Centrum Nauki Experyment.

 
To kolejna wspólna inicjatywa Gdyni i marki Ubrania Do Oddania. Interaktywny pojemnik do zbiórki niepotrzebnych ubrań i akcesoriów pojawił się na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Kontener jest oznakowany logotypem „Ubrania Do Oddania” i inicjatywą „Gdynia w Klimacie”. Znajdziemy go na parkingu Centrum Nauki Experyment.

Dlaczego taki kontener pojawił się w Gdyni? Ponieważ doskonale wpisuje się w idee edukacji mieszkańców i angażowania ich w działania zmniejszające konsumpcję oraz promujące postawę ekologiczną.


– Już nie tylko w Przystaniach, bibliotekach czy Centrum Aktywizacji Seniora można zostawić używane ubrania, które uzyskają drugie życie. Przy Centrum Nauki Experyment, przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym funkcjonuje urządzenie, które osobom posiadającym gdyńską aplikację, pozwala oddać ubrania i jednocześnie za każdy kilogram przekazać złotówkę gdyńskim organizacjom pozarządowym. Zachęcam do tego, aby z tego ubraniomatu korzystać, a ze swojej strony zapewniam, że będziemy się starali, aby w przyszłości takich urządzeń w Gdyni było więcej – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Do ubraniomatu przez całą dobę można oddawać niepotrzebne, ale czyste:

  • ubrania: damskie, męskie i dziecięce,
  • buty połączone w pary,
  • akcesoria, np. paski, torebki, czapki i szaliki,
  • tekstylia domowe, np. obrusy, koce.
 

Jak korzystać z ubraniomatu?


Aby otworzyć pojemnik należy wygenerować kod z aplikacji Gdynia.pl (dostępny w zakładce: Odpady – Oddaj ubrania – Wygeneruj kod QR dla ubraniomatu). Po jego zeskanowaniu, otworzy się górna pokrywa i będziemy mogli wrzucić to, co przynieśliśmy. Ubraniomat pokaże nam także wagę wrzuconych rzeczy.

Widok na stronę aplikacji gdynia.pl: Odpady - Oddaj ubranie

Obiekt jest stale monitorowany. Kontrolowany jest także jego poziom zapełnienia oraz panująca w nim wilgotność. Dzięki temu ubrania pozostają w dobrym stanie i mogą ponownie trafiać do użytku. Poa tym pojemnik jest na bieżąco opróżniany i nie generuje problemów z zalegającą odzieżą.

Ubraniomat wspiera Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Gdyni. Każdy kilogram zebranych ubrań to złotówka przekazana na potrzeby tej organizacji.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.07.2023 14:59
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.07.2023 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także