Aktualności

Za bezwarunkową miłość odpłacamy im kompleksową opieką

28 lutego 2024 roku na sesji Rady Miasta Gdyni przyjęto uchwałę w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na obszarze Gminy Miasta Gdyni na rok 2024. Na zdj. wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć z puchatym podopiecznym

28 lutego 2024 roku na sesji Rady Miasta Gdyni przyjęto uchwałę w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na obszarze Gminy Miasta Gdyni na rok 2024. Na zdj. wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć z puchatym podopiecznym "Ciapkowa". Fot. Karol Stańczak

Kochamy je, adoptujemy, karmimy, dbamy o ich dobrostan, opiekujemy się nimi, traktujemy jak pełnoprawnych członków rodziny. Dostarczają nam mnóstwa radości, ale i nierzadko kosztują wiele zmartwień. Psy i koty, bo głównie o nich mowa, to nasi towarzysze życia od zawsze. W Gdyni zostały ujęte w specjalnym programie opieki. 

  • Bezdomne zwierzęta, chore lub ranne - gdzie znajdą opiekę i pomoc? Ważne adresy,
  • Przemyślana adopcja szansą na dobry dom dla bezdomniaków, 
  • Setki adopcji bezdomniaków w 2023 roku,
  • Aż 90 tys. zł na sterylizację i kastrację kotów właścicielskich i wolnobytujących od Miasta Gdyni w 2024 roku,
  • Ty też możesz zapobiec bezdomności zwierząt! 


28 lutego 2024 roku
na sesji Rady Miasta Gdyni przyjęto uchwałę  w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na obszarze Gminy Miasta Gdyni na rok 2024. Cel programu jest jasny: zapewnienie opieki nad bezdomnymi zwierzętami domowymi i gospodarskimi, kotami wolno żyjącymi, pomoc zwierzętom rannym i poszkodowanym w wypadkach drogowych oraz przeciwdziałanie zjawisku bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasta Gdyni.

- Opieka nad zwierzętami w mieście jest nie tylko naszym ustawowym obowiązkiem, ale także powinnością w stosunku do „braci mniejszych” – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Kochamy psy i koty, pomagamy tym zwierzakom na wiele sposobów, na wielu płaszczyznach. Przyjęta przez Radę Miasta Gdyni uchwała jest kompleksowym rozwiązaniem kwestii zarówno w przypadku bezdomniaków, jak i zwierząt właścicielskich. Pomagamy skutecznie, mądrze, odpowiedzialnie, ale również edukujemy i uświadamiamy właścicielom choćby potrzebę sterylizacji i kastracji, by ograniczyć zjawisko bezdomności wśród czworonogów, a co za tym idzie, nierzadko ich niepotrzebnego cierpienia i stresu – podkreśla Michał Guć

 
Gdzie znajdą opiekę bezdomne zwierzęta, chore lub ranne? 

Gdynia oferuje bezdomnym zwierzętom domowym ciepły dach nad głową i troskliwą opiekę w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo”, położonym w Gdyni przy ul. Małokackiej 3A. Prowadzenie go powierzono Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Zwierząt OTOZ „Animals”. Zwierzęta mają tu zapewnioną całodobową opiekę weterynaryjną. Obejmuje ona nie tylko leczenie, szczepienie, odpchlenie czy odrobaczenie, ale też inne potrzebne zabiegi weterynaryjne.
 
Miasto zapewnia stałe odławianie bezdomnych zwierząt poprzez liczne interwencje w celu schwytania zwierzęcia w sposób humanitarny. Znalezione zwierzęta, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, można zgłosić do dyżurnego Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Straży Miejskiej oraz Policji w godzinach 7:00 - 19:00 oraz - jeśli zwierzę jest agresywne i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców - dodatkowo w godz. 19:00 - 7:00. Odłowione zwierzęta, co do których ustalenie właściciela jest niemożliwe, po okresie kwarantanny trwającej 15 dni i przeprowadzeniu zabiegów lekarsko-weterynaryjnych, mogą zostać zakwalifikowane do adopcji.
 
Według statystyk „Ciapkowa” za 2023 rok, do schroniska trafiło 1259 zwierząt (664 psy i 595 koty). Właścicielom oddano 380 psów i 83 koty – to zwierzaki, które zagubiły się, uciekły, zostały zabezpieczone w Ciapkowie i szczęśliwie odzyskane. 

"Ostoja" ostoją dla zwierzaków 

Pomocy zwierzętom dzikim, egzotycznym i gospodarskim z terenu Gdyni w ramach umowy z Gminą Miasta Gdyni udziela Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja z siedzibą w Pomieczynie, ul. Słupia 30. W 2023 roku trafiło tu łącznie 723 zwierzaków. W tej liczbie jest 671 ptaków i 52 przedstawicieli ssaków. W godzinach 7:00 - 22:00 zwierzęta są przyjmowane w Klinice Weterynaryjnej S.C. przy ul. Stryjskiej 25 w Gdyni. Natomiast zwierzęta gospodarskie znajdą swój tymczasowy dom w gospodarstwie rolnym w Gdyni przy ul. Suchej 14 b. 

Adopcja bezdomnych zwierząt 

Adoptować zwierzę ze Schroniska może tylko osoba pełnoletnia, po podpisaniu umowy adopcyjnej.
 
Gdyńskie schronisko zapewnia pomoc osobom adoptującym bezdomnego psa lub kota przy wyborze zwierzęcia. Co obejmuje to wsparcie? Przede wszystkim doradztwo pod względem najodpowiedniejszej rasy, a także możliwości mieszkaniowych, finansowych, rodzaju wykonywanej pracy, trybu życia oraz wieku opiekuna. Oferuje również pomoc nowym opiekunom zwierzęcia w rozwiązywaniu ewentualnych problemów poadopcyjnych. Zalicza się do nich bezpłatna opieka weterynaryjna dla zaadoptowanego zwierzaka przez okres dwóch tygodni od daty adopcji. 

Ponad 500 bezdomnych zwierząt znalazło dom 

Miasto Gdynia intensywnie pomaga w poszukiwaniach nowych opiekunów dla bezdomnych zwierząt. Robi to poprzez stronę internetow, która prezentuje zwierzęta w Schronisku, jak też prowadzi kampanie adopcyjne m.in. w lokalnych mediach i w internecie. Można tu wspomnieć choćby realizowaną przez portal gdynia.pl akcję „Pies/kot z Ciapkowa – adoptuj swojego” oraz organizację cyklicznych imprez, promujących przemyślaną adopcję zwierząt ze Schroniska, jak choćby 13 imprez charytatywnych wspierających schronisko w ub. roku.
 
Nowy dom w 2023 roku znalazło 216 psów i 330 kotów. Oznakowano microprocesorem 197 psów i 351 kotów. Zwierzęta te zostały zarejestrowane w bazie SAFE ANIMAL. 

Pomoc kotom właścicielskim i wolnożyjącym 

Ważnym zadaniem dla Miasta Gdyni jest pomoc kotom. Z myślą o nich powstał program kastracji i sterylizacji kotów, mający na celu ograniczenie ich nadmiernego rozmnażania. Właściciele i opiekunowie będą mogli poddać zwierzęta zabiegom w wybranych lecznicach weterynaryjnych na terenie Gminy, na podstawie umowy zawartej pomiędzy lecznicą a Gminą.

W programie mogą brać udział koty mające powyżej 6 miesięcy oraz kwalifikujące się do znieczulenia ogólnego. Zabiegi te wykonywane są do wyczerpania zarezerwowanych na ten cel środków z budżetu Miasta. Warto przypomnieć, że w 2023 roku Miasto Gdynia wydała na cel 20 tys. zł na kastrację i sterylizację kotów posiadających właścicieli i 70 tys. na te zabiegi kotów wolno żyjących. Taką samą pulę przeznaczono na ten cel w  2024 roku.Za każdym razem akcja okazywała się sukcesem. W samym tylko 2023 roku zabiegom poddano 70 kotów właścicielskich i 420 kotów wolno żyjących

Karma i budki dla mruczków 

Gdynia wspomaga również osoby karmiące koty wolno żyjące. Chętni, którzy wpiszą się w Schronisku do rejestru opiekunów kotów, otrzymają raz w miesiącu suchą karmę dla swoich podopiecznych w Gdyńskim Schronisku. W 2023 roku361 osób dokarmiających koty wolnożyjące odebrało 9.664 kg suchej karmy.

Miasto wspomaga swoich kocich mieszkańców poprzez akcję „Koci Dom”, w której opiekunowie kotów mogą otrzymać w Schronisku domki dla kotów wolno żyjących zakupionych przez Gminę. Liczba domków jest ograniczona. 

Jak zapobiegać bezdomności zwierząt? 

Przede wszystkim poprzez zmniejszenie populacji wolno żyjących i bezdomnych zwierząt domowych. Gdynia zapewnia obligatoryjną sterylizację i kastrację zwierząt przebywających w Schronisku. W 2023 roku w Ciapkowie wykonano 272 zabiegi sterylizacji i kastracji zwierząt, w tym: 61 sterylizacji psów, 78 kastracji psów, 59 sterylizacji kotów i 74 kastracje kotów.

Ogromne znaczenie ma również odpowiedzialność mieszkańców Gdyni za zwierzaki poprzez właściwą opiekę, adopcje bezdomnych zwierząt oraz sterylizację i kastrację własnych pupili. W ramach edukacja humanitarna zrealizowano odwiedziny w 9 placówkach przedszkolnych i wygłoszono pogadanki w 46 placówkach szkół i przedszkoli. Dlatego, jeśli kochamy zwierzęta i zależy nam na ich dobrostanie, to budujmy świadomość i bądźmy aktywni, by w naszym mieście było jak najmniej bezdomnych zwierząt. W dużej mierze to zależy również od nas!
 

  • ikonaOpublikowano: 05.03.2024 10:20
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.03.2024 13:22
  • ikonaZmodyfikował: Zygmunt Gołąb
ikona

Zobacz także