Konkurs "Zapraszamy ptaki do Gdyni"

Wyniki konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” w 2023 roku

Foyer Muzeum Miasta Gdyni. W tle tłum na widowni i prezentacja na ekranie, na pierwszym planie stolik ze sztalugą, na sztaludze książka

25. edycja „Zapraszamy ptaki do Gdyni” to nie tylko konkurs na budki lęgowe i karmniki, ale też nowa książka, akcja wyklejania muzealnych szyb, spotkania z ornitologami, ptasie murale oczyszczające powietrze czy osiedle dla jerzyków, fot. Kamil Złoch

Od 25 lat „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, angażując gdynian we wspieranie ptasich mieszkańców. W tym czasie w ramach akcji powstało ponad 6 tysięcy budek lęgowych i karmników, które trafiły do przydomowych ogrodów i na tarasy, a cała idea to znacznie więcej niż tylko konkursowe zmagania. Odsłaniamy karty tegorocznej edycji proekologicznej kampanii w Gdyni. W najbliższych tygodniach (i miesiącach) do sprzedaży trafi nowa „ptasia” książka, do akcji przyłącza się Muzeum Miasta Gdyni, którego okna zyskają dodatkowe zabezpieczenia dla ptaków, w dwóch lokalizacjach powstaną wyjątkowe murale, a jedna ze spółdzielni mieszkaniowych stworzy „osiedle” dla jerzyków.


To już nie tylko konkurs – jak zakładała pierwotna idea – ale cała kampania, która jest wycelowana w potrzeby skrzydlatych mieszkańców Gdyni. Mewy, sikorki, wróble, szpaki i inne korzystają z gościnności miasta i samych gdynian, którzy w tym roku już po raz 25. angażują się w akcję „Zapraszamy ptaki do Gdyni”.

Wyjątkowy jubileusz przyniósł też wyjątkowo bogaty plan, który w najbliższych tygodniach i miesiącach będzie zmieniał i poprawiał warunki dla ptaków wybierających nadmorskie miasto. Będą nowe ptasie siedliska i karmniki, będzie też zupełnie nowa książka poświęcona latającym mieszkańcom i zmiany, które zapewnią im większe bezpieczeństwo w niełatwej, miejskiej przestrzeni.

Nadal sednem akcji pozostaje też tytułowy konkurs dla dzieci i młodzieży, który budzi pasję do obserwacji dzikiej przyrody – od niego w końcu wszystko się rozpoczęło. Jego rozstrzygnięcie, połączone z odsłonięciem najważniejszych kart dotyczących tegorocznej kampanii odbyło się w piątek, 14 kwietnia w Muzeum Miasta Gdyni.- Akcja „Zapraszamy ptaki do Gdyni” zaczęła się ćwierć wieku temu, jest kontynuowana i będzie kontynuowana, bo ptaki to ważny element miejskiego ekosystemu. Ważne jest, by pokazywać mieszkańcom, że nie są sami, że miasto ma być przyjazne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Po drugie: żeby uczyć też, zwłaszcza najmłodszych, cieszenia się z obecności ptaków, wsłuchiwania się w ich śpiew, przyglądania się im i, co ważne, opiekowania się nimi, bo jest wiele rzeczy, które jako mieszkańcy miast możemy zrobić dla naszych ptasich przyjaciół - mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

200 budek i karmników na jubileuszową edycję


To już 25 lat, od kiedy gdynianie w domowym zaciszu przygotowują własnoręcznie budki lęgowe i karmniki. W ten sposób, zgodnie z nazwą konkursu, która nie zmieniła się od 1999 roku, „Zapraszają ptaki do Gdyni” – przygotowane przez uczniów gdyńskich szkół i ich bliskich konstrukcje najpierw trafiają pod fachową ocenę ornitologów, a później tam, gdzie spełnią swoją rolę, czyli do ogrodów, na balkony i tarasy w całej Gdyni.

Przykładowy karmnik przygotowany w tegorocznej edycji konkursu, fot. Kamil Złoch
Przykładowy karmnik przygotowany w tegorocznej edycji konkursu, fot. Kamil Złoch

To jedna z najważniejszych tradycji, która za każdym razem angażuje we wspieranie ptaków nie tylko samych uczestników, ale i dziesiątki mieszkańców. Przez 25 minionych edycji miejskiego konkursu łącznie powstało ponad 6000 budek lęgowych i karmników oraz blisko 600 prac plastycznych, które w „pandemicznej” edycji 2021 pozwoliły na zdalne uczestnictwo wszystkim zainteresowanym i złożyły się w ilustrowany przez samych uczniów e-book.

W tym roku gdynianie odebrali konkursowe budki i karmniki (tradycją jest ich rozdawanie zainteresowanym już po obradach jurorów) w symboliczny pierwszy dzień wiosny, 21 marca.

Tak wyglądała tegoroczna akcja rozdawania konkursowych prac gdynianom, która odbyła się 21 marca w Muzeum Miasta Gdyni, fot. Kamil Złoch (archiwalne)
Tak wyglądała tegoroczna akcja rozdawania konkursowych prac gdynianom, która odbyła się 21 marca w Muzeum Miasta Gdyni, fot. Kamil Złoch (archiwalne)

Wystarczyło niespełna 40 minut, aby wszystkie z nich (ponad 150 budek lęgowych i karmników) znalazły nowych właścicieli, a w zasadzie: gospodarzy, bo warunkiem jest ich zamontowanie na własnym oknie, tarasie czy posesji. W ten sposób co roku ptaki mogą liczyć w Gdyni na nowe miejsca – zarówno takie, w których bezpiecznie złożą jaja i wychowają potomstwo, jak i te, w których znajdą pokarm o każdej porze.

Na zawieszenie czekają jeszcze najlepsze z nich, których młodzi autorzy zdobyli uznanie jury i sięgnęli po nagrody oraz wyróżnienia. Wygrały egzemplarze, które spełniają wszystkie z najważniejszych wymogów dla popularnych gatunków – fachowym okiem spojrzeli na nie ornitolodzy Jakub Typiak („Ptasia Strefa”, Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk) oraz Leszek Damps (Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” w Pomieczynie).

Jeden z jurorów konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, Jakub Typiak (na zdjęciu z prawej) wręcza nagrodę jednemu z laureatów wspólnie z Zofią Różycką, autorką ilustracji związanych z akcją (na zdjęciu w środku), fot. Kamil Złoch
Jeden z jurorów konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, Jakub Typiak (na zdjęciu z prawej) wręcza nagrodę jednemu z laureatów wspólnie z Zofią Różycką, autorką ilustracji związanych z akcją (na zdjęciu w środku), fot. Kamil Złoch

Konkursowe jury po dokładnym przyjrzeniu się wszystkim zgłoszeniom wybrało po 10 budek lęgowych oraz karmników, które uhonorowano indywidualnymi wyróżnieniami oraz po 10 budek i karmników, których autorów nagrodzono.


Obrady jury ptasiego konkursu w lutym tego roku

Nagrodzeni w kategorii „budka lęgowa”: Szymon Usydus (Szkoła Podstawowa nr 40), Hubert Bałachowski (Szkoła Podstawowa nr 40), Daniel Dąbrowski (Szkoła Podstawowa nr 40), Maja Długońska (Szkoła Podstawowa nr 40), Leon Gołąb (Szkoła Podstawowa nr 40), Jagoda Sumper-Łoś (Szkoła Podstawowa nr 40), Antonina Darda (Szkoła Podstawowa nr 46), Nikola Drączkowska (Szkoła Podstawowa nr 46), Aleksander Szwaczka (Szkoła Podstawowa nr 46), Aleksandra Damps (III Liceum Ogólnokształcące).

Nagrodzeni w kategorii „karmnik”: Ludwik Pasztelan (Przedszkole nr 49), Dawid Szymański (Szkoła Podstawowa nr 13), Jan Zatorski (Szkoła Podstawowa nr 28), Piotr Zając (Szkoła Podstawowa nr 33), Maksymilian Słowiński (Szkoła Podstawowa nr 33), Anastazja Zając (Szkoła Podstawowa nr 33), Oliwia Bojan (Szkoła Podstawowa nr 40), Bartek Szałach (Szkoła Podstawowa nr 40), Tymoteusz Wittbrodt (Szkoła Podstawowa nr 40), Hanna Koszykowska (Szkoła Podstawowa nr 46).

Jedną z nagród wręczają Zofia Różycka, autorka ilustracji do książki i kampanii (w środku) oraz Ewelina Staniewicz z Eko Doliny, jednego z partnerów konkursu (z prawej), fot. Kamil Złoch
Jedną z nagród wręczają Zofia Różycka, autorka ilustracji do książki i kampanii (w środku) oraz Ewelina Staniewicz z Eko Doliny, jednego z partnerów konkursu (z prawej), fot. Kamil Złoch

Nagrody otrzymały też najlepsze, czyli najbardziej aktywne w konkursie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 40 im. kpt. ż. w. Borchardta (I miejsce za 55 złożonych prac), Szkoła Podstawowa nr 33 im. Obrońców Kępy Oksywskiej (II miejsce, 36 prac) i Szkoła Podstawowa nr 46 im. Franciszka Sokoła (III miejsce, 27 prac).

Czy tak prozaiczna konstrukcja, jak karmnik czy budka może… zachwycić? Zdecydowanie tak – wspomnieni wcześniej jurorzy wybrali z tego powodu także specjalne egzemplarze, które postanowili uhonorować „Nagrodami Ornitologów” za wyjątkowo sumienne i kreatywne podejście do tematu. Najlepszy ich zdaniem karmnik przygotował Jan Zatorski, a najlepszą budkę – Aleksander Szwaczka.

Pokoleniowa superbudka z rodzinną historią


Jak przystało na konkurs z kilkudziesięcioletnią już historią, zdarzają się też historie absolutnie wyjątkowe – sięgające dalej niż jedynie kilka miesięcy wstecz. W tegorocznej edycji znalazła się budka, która przez lata pełniła już swoją funkcję w przyrodzie i była domem dla gdyńskich szpaków. Posłużyła za bazę do konkursowego zgłoszenia, które wysłał Szymon Usydus.

Szymon Usydus (z prawej) odbiera nagrodę - SuperBudkę - za swoją konkursową pracę od Michała Gucia (z lewej) i Zofii Różyckiej (w środku), fot. Kamil Złoch

Szymon Usydus (z prawej) odbiera nagrodę - SuperBudkę - za swoją konkursową pracę od Michała Gucia (z lewej) i Zofii Różyckiej (w środku), fot. Kamil Złoch

Z dziadka na ojca, z ojca na syna – wielopokoleniowe szpacze lęgowisko tym razem, na jednym z kolejnych etapów miejskiej kampanii, zostanie uhonorowane trafiając w szczególne miejsce, czyli na drzewo w pobliżu Muzeum Miasta Gdyni. Tam nadal będzie dawać bezpieczne schronienie ptakom tego gatunku i ich młodym, jednocześnie przypominając o najważniejszej idei konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”: angażowaniu mieszkańców w tworzenie lepszych warunków dla dzikiego ptactwa.

- Jest wyjątkowa, ponieważ łączy wszystkie idee i wszystkie wartości, które konkurs przekazuje. Ta budka została złożona przez jednego z uczestników, Szymona, z listem. Dołączył do niej list, w którym napisał, że wisiała ona przez wiele lat w pobliżu domu Szymona i jego rodziny i spadła. Szymon razem z tatą ją odnowił i złożył ją w konkursie, więc widzimy tutaj wspaniały przykład ponownego użycia i gospodarki w obiegu zamkniętym - mówiła Dorota Marszałek-Jalowska, zastępca naczelnika w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, koordynatora akcji i konkursu.

Ze względu na historię budki naprawionej przez Szymona w tegorocznej edycji konkursu zdecydowano przyznać nagrodę specjalną – SuperBudkę. Młody gdynianin odebrał ją podczas piątkowego wydarzenia z rąk wiceprezydenta Gdyni, Michała Gucia i Zofii Różyckiej, autorki „ptasich” ilustracji do miejskiej kampanii, która specjalnie dla niego przygotowała obraz szpaków korzystających ze wspomnianej budki.

Tak wygląda wielopokoleniowa budka dla szpaków, którą zgłosił Szymon Usydus. Z lewej ilustracja, którą dla laureata SuperBudki przygotowała Zofia Różycka, fot. Kamil Złoch
Tak wygląda wielopokoleniowa budka dla szpaków, którą zgłosił Szymon Usydus. Z lewej ilustracja, którą dla laureata SuperBudki przygotowała Zofia Różycka, fot. Kamil Złoch

Oto fragment listu, który do budki dołączył Szymon:

Tę budkę zrobił mój ś.p. Dziadek. Wychowało się w niej wiele pokoleń szpaków. Kiedy byłem mały, to obserwowałem, jak rodzice przynoszą pisklakom jedzenie – zauważyłem, że w środku mają żółte dzioby. Budka spadła z drzewa, chciałbym aby budka służyła innym ptakom. Razem z tatą odnowiliśmy budkę. Zapraszamy ptaki do Gdyni!

Szymon Usydus, klasa III A


Poznaj ptasie miasto z wyjątkową książką


Jak poznać ptasi świat i zauważyć ich obecność w Gdyni, jeśli nie wiemy na ten temat zupełnie nic? Problem rozwiąże książka. Konkretniej: już trzecia miejska publikacja, która towarzyszy ptasiej kampanii i szerzy podstawy ornitologicznej wiedzy. Tym razem nie jest jedynie nagrodą dla uczestników, ale prawdziwą cegiełką, której sprzedaż pozwoli na kolejne proekologiczne działania.

Gdynia: ptasie miasto to ponad 100-stronicowe wydawnictwo z ilustracjami autorstwa Zofii Różyckiej i merytoryczną wiedzą o wszystkich latających mieszkańcach Gdyni zebraną oraz opracowaną przez ornitologa Jakuba Typiaka.

Nowa książka „Gdynia: ptasie miasto”, fot. Kamil Złoch

Nowa książka „Gdynia: ptasie miasto”, fot. Kamil Złoch
Nowa książka „Gdynia: ptasie miasto”, fot. Kamil Złoch
Nowa książka „Gdynia: ptasie miasto”, fot. Kamil Złoch
Nowa książka „Gdynia: ptasie miasto”, fot. Kamil Złoch

Książka jest opowieścią o różnych aspektach życia w Gdyni z uwzględnieniem jej ptasich mieszkańców. Porusza aspekty bardzo specyficzne dla naszego miasta, takie jak obecność portu, morskiej plaży, wyjątkowość rezerwatu Kępa Redłowska czy użytku ekologicznego Jezioro Kackie, ale jest też w wielu tematach uniwersalna - mówiąc na przykład o zagrożeniach, jakie czyhają na ptaki w miastach i sposobach niesienia im pomocy.

- Mało kto sobie z tego zdaje sprawę, że nie pomagamy ptakom tylko dlatego, że one są słabsze, delikatniejsze, biedne i trzeba im pomagać, bo „tak należy” oraz „słabszym się pomaga”, ale ptaki też w wielu aspektach pomagają nam, czyli to obupólna korzyść. W ostatnich latach bardzo intensywnie rozwija się coś takiego, co się nazywa „birdwatchingiem”, czyli chodzeniem i obserwowaniem ptaków w terenie. Poszukaliśmy takich miejsc w Gdyni, gdzie można te ptaki znaleźć, odwiedziłem te wszystkie miejsca, zobaczyłem jak wyglądają, poczułem to. Naprawdę są miejsca w Gdyni, gdzie można, wcale niedaleko jadąc, poobserwować bardzo fajnie ptaki, właściwie przez cały rok - zachęca do lektury współautor książki „Gdynia: ptasie miasto”, ornitolog Jakub Typiak.

Piękne ilustracje, dowcipne teksty, mnóstwo ciekawostek oraz ekologiczny papier, na którym została wydrukowana sprawiają, że przyjemnie jest poznawać z nią ptasie miasto. Leniwe popołudnie, wolny poranek? Początek jesieni, szczyt zielonej wiosny, a może sam środek srogiej zimy? O każdej porze roku warto zabrać ją ze sobą, usiąść w parku lub przejść się rezerwatem i świadomie obserwować ptaki, czerpiąc przydatną wiedzę o tym, jak je wspierać.

To absolutnie limitowane wydawnictwo, które warto mieć w swojej domowej biblioteczce – jego łączny nakład to zaledwie kilkaset egzemplarzy. Tradycyjnie, część z nich trafiła do laureatów konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, część do firm i instytucji będących partnerami projektu (Grohe, Eko Dolina, KOMA Usługi Komunalne, OPEC Gdynia, HES Gdynia Bulk Terminal), a 200 sztuk – do otwartej sprzedaży.

Od piątku, 14 kwietnia będzie możliwe zakupienie książki w sklepiku muzealnym Muzeum Miasta Gdyni (również przez internet) w cenie 35 złotych. Co ważne - kwota będzie w całości przeznaczona na sfinansowanie wyklejenia szyb muzeum znacznikami zapobiegającymi kolizjom ptaków z szybami.

Nadal w sprzedaży jest też absolutna końcówka nakładu (kilkadziesiąt sztuk) poprzedniej książki wydanej przez miasto Gdynia – „Zapraszamy ptaki do Gdyni” z 2019 roku (Andrzej G. Kruszewicz, Agnieszka Kochanowska, Joanna Czaplewska). To, trzymając się ptasiej terminologii, niemal biały kruk, który dobrze uzupełni prywatne źródła wiedzy o skrzydlatych mieszkańcach – dostępny także w sklepiku Muzeum Miasta Gdyni, w cenie 29 złotych. Jej treść skupia się znacznie bardziej na samych gatunkach ptaków i ich ogólnej charakterystyce.

Muzeum zaprasza ptaki – bezpiecznie i odpowiedzialnie


Samo Muzeum Miasta Gdyni będzie w tym roku pełnić ważną rolę – to właśnie tutaj, poza wydarzeniami związanymi z samą organizacją 25. edycji konkursu i dystrybucją książek odbędzie się też kilka elementów kampanii.

Na zdjęciu widoczne charakterystyczne, duże przeszklenie w Muzeum Miasta Gdyni, które ma stać się bezpieczniejsze dla ptaków, fot. Kamil Złoch
Na zdjęciu widoczne charakterystyczne, duże przeszklenie w Muzeum Miasta Gdyni, które ma stać się bezpieczniejsze dla ptaków, fot. Kamil Złoch

Najważniejszy z nich, który bezpośrednio pomoże samym ptakom to specjalna wyklejka na przeszklonej ścianie muzealnego foyer. Pojawią się tam markery graficzne ratujące życie, które skutecznie ostrzegą mewy, sikorki, wróble i inne gatunki przed możliwym zderzeniem z szybami, ratując w ten sposób część lokalnej populacji i jednocześnie dekorując okna muzeum. Ich zakup i montaż zostanie sfinansowany przez samych mieszkańców – środki na ten cel będą pochodzić właśnie ze sprzedaży nowej książki „Gdynia: ptasie miasto”.

- Nasze muzeum ma duże, przeszklone elewacje. Jedna z nich, która sąsiaduje z naszą łąką jest szczególnie niebezpieczna dla ptaków. Chcemy tu umieścić folię, która pomoże uratować życie ptaków. Wyklejanie sylwetek ptaków drapieżnych na szybach jest kompletnie nieskuteczne, trzeba zastosować inną metodę, a konkretniej: inny wzór. Cały dochód ze sprzedaży tej książki przeznaczymy na zakup i na operację wyklejenia tej szyby - wyjaśniała Karin Moder, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.

Ornitologiczna wyklejka jest planowana na jesień tego roku, tak samo jak honorowe zawieszenie na jednym z „,muzealnych” drzew konkursowej superbudki Szymona Usydusa. To element, który w ogólnodostępnym dla mieszkańców i turystów miejscu będzie przypominał o miejskiej inicjatywie i aktywności już kilku pokoleń mieszkańców.

Ptaki lecą w miasto. Powstaną wyjątkowe murale


Efektów tegorocznej kampanii będzie można też wypatrywać na osiedlach mieszkaniowych. W dwóch gdyńskich lokalizacjach: przy ul. Morskiej 186 (Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych) oraz przy ul. Pionierów 1 (blok mieszkalny na Witominie) powstaną ptasie murale, które zaprojektowała autorka ilustracji do książki i pozostałych aktywności związanych z ptakami w mieście, Zofia Różycka.

Tak będą wyglądać dwa ekologiczne murale, które powstaną w ramach tegorocznej akcji, fot. mat. EcoEvolution

Tak będą wyglądać dwa ekologiczne murale, które powstaną w ramach tegorocznej akcji, mat. EcoEvolution

Mowa o ekologicznych, wieloformatowych malowidłach, które mają pojawić się na szczytowych ścianach budynków, w miejscach położonych tuż obok ruchliwych arterii Gdyni, dobrze dostrzegalnych dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Ich kompozycja ma sprawić, że dobrze dopasują się do zielonego otoczenia.
Tym bardziej, że do wykonania zostanie wykorzystana ekologiczna farba, która codziennie usuwa z powietrza m.in. szkodliwe tlenki azotu. Technologia działa z mocą, która jest porównywalna do jednego średniej wielkości drzewa.

Realizację murali będzie koordynować fundacja EcoEvolution, która przeprowadzi działania również z troską o ślad węglowy. Prace zostaną wykonane tak, aby ich szkodliwy wpływ dla planety został ograniczony do absolutnego minimum.

- Oprócz tego, że murale będą raz na zawsze potwierdzać, że miasto Gdynia jest miastem ptasim i ptaki są tu mile widziane, będą także miały funkcję oczyszczania powietrza. Zmienimy te ściany farbą, która będzie eliminować tlenki azotu. Są one tak naprawdę jednym z pięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza na świecie, które powoduje wiele chorób - mówiła Magdalena Mańskowska z EcoEvolution.

Jerzykowe osiedle


Nie tylko murale, ale i kolejna instalacja dedykowana ptakom uzupełni w tym roku miejską przestrzeń. Mowa o nowym „osiedlu” dla jerzyków, czyli całym zestawie budek lęgowych przeznaczonych specjalnie dla tego gatunku ptaków. Już wcześniej w Gdyni pojawiały się miejsca dla tych wyjątkowych ptasich lokatorów, którzy większość swojego życia spędzają w locie.

Budki lęgowe dla jerzyków czekają w urzędowym magazynie - wkrótce zawisną na ścianie budynku mieszkalnego, fot. Kamil Złoch
Budki lęgowe dla jerzyków czekają w urzędowym magazynie - wkrótce zawisną na ścianie budynku mieszkalnego, fot. Kamil Złoch

Już wkrótce, bo w najbliższą środę, 19 kwietnia, miasto Gdynia zawrze w tej sprawie oficjalne porozumienie ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Bałtyk”, dzięki któremu na ścianie budynku mieszkalnego uda się zamontować budki ufundowane przez prywatnego sponsora – firmę Warbud.

Ptasie miasto zaprasza od 25 lat


Za nami łącznie 25 lat proekologicznych działań, które z prostej idei konkursu na budki lęgowe i karmniki rozwinęła się do znacznie większych rozmiarów. Od 1999 roku, poza tysiącami konstrukcji przygotowywanych i zawieszanych na własnych posesjach miasto zorganizowało także szereg innych wydarzeń, których adresatami byli zarówno sami gdynianie, jak i ptasi mieszkańcy.

Przypominamy najciekawsze z nich:

 • powstały dwie książki z serii „Zapraszamy ptaki do Gdyni: część pierwsza, autorstwa Andrzeja Kruszewicza i ilustrowana przez Joannę Czaplewską została wydana w formie papierowej; część drugą wydano w formie elektronicznej, a jako ilustracji użyto w niej prac plastycznych, które zostały złożone w edycji 2021 - jedynej, która z powodu pandemii miała inną formę;
 • ustawiono na Karwinach wieżę dla jerzyków wyposażoną w elektroniczny system wabienia, który jest zasilany ogniwami fotowoltaicznymi;
 • fundacja Fab Lab Trójmiasto przeprowadziła warsztaty z budowy budek lęgowych i karmników dla dzieci i dorosłych;
 • w gdyńskich placówkach edukacyjnych odbył się cykl lekcji prowadzonych przez lekarzy weterynarii: Michała Michalskiego oraz Dorotę Kałkowską-Pozarzycką, dotyczących prawidłowej opieki nad dzikimi ptakami;
 • zorganizowano wykład Eko Patrolu Straży Miejskiej w Gdyni na temat przeprowadzanych w mieście interwencji związanych z ptakami oraz zaprezentowano sprzęt używany do ratowania ptaków;
 • mieszkańcy zobaczyli wystawę akwarel autorstwa Andrzeja Rabiegi „Ptaki w mieście, która w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego pokazała znane i mniej popularne gatunki ptaków spotykanych na co dzień w miejskiej przestrzeni;
 • prezentację oraz wykład na temat życia ptaków w miejskim środowisku wygłosił ornitolog Andrzej Kruszewicz;
 • odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Karczewskim, autorem m.in. książki „Jej wysokość gęś”, połączone z opowieściami o ptakach oraz wykładem o sowach (przy okazji rozdania nagród konkursowych);
 • uczestnicy jednego z finałowych spotkań konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdynipoznali puszczyka i sowę płomykówkę, których opiekunka - Sowia Dusza - opowiedziała o tym, jak można chronić sowy;
 • zorganizowano wykłady podczas uroczystych rozdań nagród, które poprowadzili ornitolog Jakub Typiak (wykład nt. problemu znikających miejsc lęgowych ptaków) oraz sokolnik Maciej Rzeszotowski (wizyta wraz z jastrzębiem, wykład nt. sztuki sokolniczej oraz ptaków rzadziej spotykanych w mieście);
 • mieszkańcy wzięli udział w specjalnych warsztatach z budowy budek lęgowych i karmników w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” w Gdyni;
 • przeprowadzono warsztaty plastyczne dla dzieci w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”, podczas których Joanna Czaplewska pokazała, jak można zbudować „ptasie mobile”, czyli przestrzenne modele ptaków.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 14.04.2023 16:14
 • ikona

  Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 17.04.2023 15:32
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także