Nagroda Literacka Gdynia

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia z roku 2013

22 czerwca 2013 r. podczas Gali Finałowej w Teatrze Muzycznym, transmitowanej przez TVP Kultura, poznaliśmy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia.

Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia przyniosła rozstrzygnięcia, jak zawsze, dla jednych spodziewane, dla innych zaskakujące – mówi Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni i sekretarz Kapituły Nagrody. Do grona dotychczasowych 23 gdyńskich laureatów dołączyli: Zyta Oryszyn (proza), Adam Lipszyc (esej), a po raz drugi znalazł się w nim poeta Andrzej Sosnowski. Nagrodę Osobną otrzymał Jacek Łukasiewicz.

Jury miało w tym roku trudne zadanie, bowiem na liście rozpatrywanych tytułów widniało rekordowe 339 pozycji, blisko 70 więcej w porównaniu z ubiegłą edycją. Mając do dyspozycji trzy kategorie i dodatkowo Nagrodę Osobną, możemy tę różnorodność do pewnego stopnia kiełznać, ale i tak przestrzeń wątpliwości pozostaje ogromna. Tym większa, że co roku inna dziedzina zdaje się bardziej aktywna i twórcza – podkreśla prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły Nagrody.

Wszystko wskazuje na to, że to jest rok Zyty Oryszyn, która otrzymała już drugi laur literacki (po szczecińskiej Nagrodzie Gryfia) za Ocalenie Atlantydy i ma szanse na następne. Z kolei „do trzech razy sztuka” może powiedzieć Adam Lipszyc, którego kolejne książki były w Gdyni konsekwentnie nominowane w kategorii eseistyka. I właśnie ta trzecia, Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina, przyniosła mu ostateczny sukces. Równie częstym gościem w Gdyni jest Andrzej Sosnowski. Nominowany w 2008 roku, wyróżniony specjalną Nagrodą Osobną dwa lata temu, tym razem zwycięża w kategorii poezja za sprawą tomiku Sylwetki i cienie.

Specjalną Nagrodę Osobną przyznano Jackowi Łukasiewiczowi. Kiedy spotykają się wielki poeta z wybitnym czytelnikiem, to skutki tego zawsze są zagadką – opowiada prof. Śliwiński. Wielkim poetą jest w tym przypadku Tadeusz Różewicz, a czytelnikiem Jacek Łukasiewicz, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, który opublikował krytycznoliteracką książkę zatytułowaną po prostu TR.

  • ikonaOpublikowano: 16.10.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona