Nagroda Literacka Gdynia

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia z roku 2014

W dniu 28 czerwca 2014 roku Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia ogłosiła czterech Laureatów.

Kategoria - Poezja


Marcin Świetlicki za „Jeden",
Wydawnictwo EMG, Kraków

 „Jeden" (2013) to najnowsza oryginalna książka poetycka Marcina Świetlickiego, wydana po tomie Wiersze podsumowującym jego dotychczasowy dorobek poetycki. Tom był już w tym roku nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a wiersze w nim zawarte zostały wykorzystane na płycie zatytułowanej „Sromota" zespołu Świetliki.

Kategoria - Proza

Jerzy Pilch za „Wiele demonów", Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa

Jerzy Pilch w swojej powieści przenosi nas w tuż postalinowskie czasy lat pięćdziesiątych, do Sigły, położonej na ukochanym przez autora luterskim Śląsku Cieszyńskim. Powieść ta jest świętem opowieści - mądrej i rozbuchanej, snutej arcybogatym językiem, pogrążonej w magicznej atmosferze, a zarazem mówiącej o sprawach ważnych, najważniejszych, ostatecznych. 

Kategoria - Eseistyka

Wojciech Nowicki za „Salki", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec
Salki to niespieszna podróż w czasie i przestrzeni. Wojciech Nowicki wyłuskuje z przeszłości dzieje swoich kresowych przodków, ich wspomnienia, obawy i krzywdy, tworząc uniwersalny obraz tęsknoty i lęku. To także zapis podróży do światowych metropolii, miast, wsi i przysiółków, opowieść o ciągnącej w daleki świat włóczędze „z domami w głowie i poczuciem bezdomności".

Kategoria - Przekład na język polski

Jerzy Czech za „Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska", wybór wierszy szesnastu poetów rosyjskich, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

Jak czytamy: „Wdrapałem się na piedestał" to pierwsza w Polsce antologia poezji rosyjskiego samizdatu, obejmuje ponad pół wieku rozwoju poezji rosyjskiej - od lat pięćdziesiątych do czasów obecnych. To barwny kalejdoskop rozmaitych poetyk, to tutaj - niepokornie i dynamicznie - wiersze regularne sąsiadują z wolnymi, a miniatury poetyckie przeplatają się z długimi poematami. 

  • ikonaOpublikowano: 30.06.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona