Nagrody przyznane Gdyni - 2002-2010 r.

Nagrody przyznane Gdyni - 2010 r.

Gdyński kompleks biurowy jednym z najlepszych w kraju

Gdyński kompleks biurowy Łużycka Office Park Budynki A i B znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych biurowców w Polsce w
konkursie The Eurobuild Awards 2010. Został doceniony zarówno przez najemców, jak i profesjonalistów.

Najlepsze projekty lub firmy w Polsce w trzech kategoriach: biura, centra handlowe i magazyny wybierało jury składające się z czołowych specjalistów związanych z rynkiem nieruchomości. Budynki oceniali również najemcy. W przypadku gdyńskiego biurowca bardzo wysokie noty uzyskały m.in.: funkcjonalność, standard ekologiczny budynku, jakość wykończenia i atrakcyjność architektury.

Dwa "Kryształowe Żagle "dla Gdyni

Druga Pomorska Gala Żeglarska - laureaci / fot. Marek Zwierz - Żagle
II Pomorska Gala Żeglarska  odbyła się w sobotę 18 grudnia 2010 w Teatrze Muzycznym. Dwa "Kryształowe Żagle" trafiły do Gdyni. Najlepszym młodzieżowcem 2010 r. został Wojciech Zemke z MKŻ Arka Gdynia. Z kolei tytuł żeglarskiej imprezy roku otrzymały Gdynia Sailing Days - Żeglarskie Dni Gdyni. 

Jedenasta edycja Żeglarskich Dni Gdyni była rekordowa pod każdym względem. Po dziesięciu edycjach regat rangi Pucharu Świata, które były rozgrywane w ciągu jednego tygodnia, Gdynia zdecydowała się w 2010 roku na zmianę formuły i przeprowadziła cykl regat, trwający ponad trzy tygodnie (3 - 22 lipca). Gościliśmy aż 841 zawodników i zawodniczek z 34 państw. W programie znajdowały się zawody rangi mistrzostw Europy, Pucharu Świata oraz międzynarodowych mistrzostw i Pucharu Polski, a także regaty pod względem liczby startujących największe w tym roku w naszym kraju! Przeprowadzono aż 
Dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Jerzy Jałoszewski / fot. Marek Zwierz - Żagle
253 wyścigi. Liczba startujących i przekrój wiekowy przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Rywalizowali zawodnicy od lat 8 (klasa Optimist) do 65 (klasa Star)! Atrakcje czekały również na brzegu. W ramach imprez towarzyszących odbyły się m.in. Bitwa Morska, Beach Party oraz Festyn Sportowo-Rekreacyjny.
Jerzy Jałoszewski, dyrektor GOSiR-u - organizatora Gdynia Sailing Days, odbierając nagrodę zaznaczył, że to na pewno nie koniec żeglarskich zawodów na najwyższym poziomie w Gdyni. Przypomnijmy, że Miasto stara się o organizację Mistrzostwa Świata wszystkich klas olimpijskich ISAF w 2014 r.

Najlepszą żeglarką roku województwa pomorskiego została Małgorzata Białecka (SKŻ Hestia-Sopot), a żeglarzem - Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk).

Rok 2010 r., podobnie jak poprzedni, obfitował w medale mistrzostw Polski, Europy i świata. 69 zawodników z pomorskich klubów żeglarskich 120 razy stawało na podium.




Nagroda za przyjaźń gdyńsko-kilońską

Nagrodę Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec za współpracę między oboma krajami otrzymały: Gdynia i Kilonia, których wzorowe partnerstwo liczy sobie już 25 lat! Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 29 listopada 2010 r. w Ambasadzie RP w Berlinie.

Początki nieformalnej współpracy między miastami sięgają już wczesnych lat siedemdziesiątych. Porozumienie ramowe o współpracy miast siostrzanych Gdyni i Kilonii, podpisane 25 czerwca 1985 r., stało się podstawą do realizacji wielu wspólnych projektów i przedsięwzięć angażujących różne grupy społeczne i zawodowe obu miast.

Najnowszym z nich jest projekt „Razem dla europejskiego dialogu - 25-lecie partnerstwa miast Gdyni i Kilonii". Jego celem było podsumowanie i uhonorowanie ćwierćwiecza współpracy obu miast. Wśród wielu zrealizowanych działań znalazły się m.in.: plener fotograficzny prac artystów z Gdyni i Kilonii, spektakl kilońskiego teatru na scenie Teatru Miejskiego, konkurs internetowy dla gdynian, w którym nagrodą był wyjazd do Kilonii na festiwal „Kieler Woche". Punktem kulminacyjnym projektu był majowy festyn „Kilonia - Gdynia: łączy nas wiele" w Parku Kilońskim. Co ciekawe, w ramach jednej z kilońskich inicjatyw miejski autobus otrzymał nazwę „Gdynia". 

Nagroda Ambasadora RP w NiemczechNagroda Ambasadora RP w Niemczech

Więcej informacji...      

* * * * *

Gdynia najbardziej przyjaznym miastem w Polsce!


Przekrój - Najlepsze miasta do życia
Gdynia zwyciężyła w rankingu miast przyjaznych obywatelowi opracowanym przez tygodnik „Przekrój". Zbadano jakość życia w 26 polskich miastach. Sprawdzono m.in. poziom bezrobocia, szybkość opanowania wpływu spraw w sądzie karnym czy liczbę mieszkańców przypadającą na jeden basen i teatr.

Najlepszy możliwy wynik Gdynia uzyskała w trzech kategoriach: liczba kilometrów dróg na 1 km2 powierzchni (0,5), liczba miejsc szpitalnych na 10 tys. mieszkańców (106), a także długość ścieżek rowerowych w metrach na tysiąc mieszkańców (0,4). Warto wspomnieć, że w Gdyni jest ich w sumie ok. 100 km (70 km na terenach leśnych i 29,5 km ścieżek komunikacyjnych).

Redakcja przyznawała także punkty dodatkowe za ciekawe inicjatywy i nietypowe inwestycje. Gdynia otrzymała je za rozbudowę Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego, na terenie którego już działa 70 innowacyjnych firm założonych często przez świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych.

Więcej informacji...      

* * * * *

Gdyńskie Przystanie dla Seniorów


Wiceprezydent Gdyni Michał Guć podczas wręczenia certyfikatów Gdyńskiej Przystani dla Seniorów / fot. Dorota NelkeUrząd Miasta Gdyni oraz gdyńskie jednostki samorządowe: Centrum Aktywności Seniora, Centrum Nauki Experyment, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza otrzymały certyfikat "Gdyńskiej Przystani dla Seniorów". Uroczystość wręczenia odbyła się 1 października 2010 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych oraz Europejskiego Dnia Seniora.

Celem projektu Gdyńskiej Przystani dla Seniorów jest wyróżnienie miejsc otwartych na potrzeby starszych obywateli naszego miasta. Mogą to być różne instytucje, urzędy, sklepy, punkty usługowe, lokale gastronomiczne, kluby czy organizacje. Autorem projektu jest gdyńska YMCA.
Aby otrzymać certyfikat, miejsce musi spełniać określone kryteria: być otwarte i przyjazne, dostosowane do potrzeb seniorów, posiadać specjalną ofertę dla starszych osób i zniżki dla nich, a także pisemną rekomendację przynajmniej 20 gdyńskich seniorów. Certyfikat jest przyznawany na 3 lata.

Spośród ponad stu zgłoszonych propozycji, certyfikaty otrzymało 20 miejsc.

* * * * *

Turystyczne nagrody dla Gdyni

Statuetka nagrody przyznanej Wojciechowi Szczurkowi, Prezydentowi Miasta GdyniPrezydent Gdyni Wojciech Szczurek otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za ideę Międzynarodowego Forum Gospodarczego. Nagroda została wręczona 22 września 2010 r. w Gdańsku podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki. W imieniu prezydenta nagrodę odebrał Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Nieruchomości Tomasz Banel.

Podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki nagrodę odebrał również Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni. PUP zajął III miejsce w konkursie GRYF za projekt „Z miłości do regionu II", realizowany w ramach VIII Edycji Wojewódzkiego Programu Wspierającego Rozwój Gospodarczy i Tworzenie Miejsc Pracy w Oparciu o Wykorzystanie Tradycji i Zasobów Przyrodniczych Regionu - GRYF.


Nagroda za projekt „Z miłości do regionu II"
Projekt nawiązuje do idei wspierania przedsiębiorczości i samozatrudnienia osób bezrobotnych w Gdyni i Sopocie, w zakresie usług związanych z turystyką oraz specyfiką regionalną.

Realizacja projektu „Z miłości do regionu II" umożliwiła wszystkim jego uczestnikom rozwinąć swoją karierę zawodową, realizując swoje plany oraz marzenia o założeniu własnej firmy.


W sobotę 18 września w Teatrze Muzycznym podczas uroczystej gali z okazji Światowego Dnia Turystyki Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uhonorowany został przez Ministra Sportu i Turystyki odznaką „Za Zasługi dla Turystyki".


 


* * * * *



Gdynia wśród laureatów konkursów „Budowniczy polskiego sportu" oraz „Sportowa Gmina".

Wręczenie nagród w konkursie Sportowa GminaTytułem „Sportowa Gmina" wyróżniono Gdynię za inwestycje w nowoczesną bazę sportową i rekreacyjną oraz skuteczne realizowanie programu rozwoju sportu i rekreacji w gminie. Konkurs organizuje Polski Klub Infrastruktury Sportowej. Kapituła ocenia stan bazy sportowej w mieście, wydatki poniesione na budowę infrastruktury sportowej oraz sport powszechny. Pod uwagę brano również sportowe sukcesy gdynian z ostatnich lat i działalność klubów sportowych.

Uroczysta gala wręczenia wyróżnień odbyła się 16 września 2010 roku w Pałacu Lubomirskich w Warszawie.

Gdynia znalazła się również wśród laureatów konkursu „Budowniczy polskiego sportu". Wyróżnienie „Inwestor na medal" przyznane zostało za Narodowy Stadion Rugby oraz całokształt działalności na rzecz rozwoju sportu i rekreacji wśród dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnej. Stadion został wyróżniony również tytułem „Sportowy obiekt roku".

Konkurs organizuje także Polski Klub Infrastruktury Sportowej. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 15 września 2010 roku w Warszawie.

fot.: ze strony Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej

* * * * *

Gdynia wśród najlepszych samorządów w rankingu Rzeczpospolitej

Gdynia w czołówce rankingu RzeczpospolitejGdynia kolejny raz znalazła się w czołówce najlepszych polskich samorządów, w rankingu dziennika Rzeczpospolita20 lipca 2010 r. wiceprezydent Gdyni Marek Stępa odebrał w Warszawie laury dla naszego miasta.

Gdynia sposród 65 miast na prawach powiatu zajęła V miejsce w klasyfikacji ogólnej i II miejsce w kategorii najbardziej innowacyjnych samorządów. To bardzo krzepiąca wiadomość, która jest zródłem satysfakcji i z pewnością motywuje nas, gdynian do jeszcze lepszej pracy.


Gratulacje należą się naszym sąsiadom. Sopot w klasyfikacji ogólnej zajął miejsce II, a Gdańsk IV



* * * * *


Gdańskie nagrody turystyczne dla Gdyni


7 maja 2010 r. w pierwszym dniu 13. Gdańskich Targów Turystycznych, Miasto Gdynia otrzymało dwie nagrody w konkursie „Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego 2009". W kategorii „Wydarzenie Roku" I miejsce zajął ubiegłoroczny zlot żaglowców The Tall Ships' Races w Gdyni, a w kategorii „Inwestycja Turystyczna" III miejsce - Hala Sportowo-Widowiskowa „Gdynia".
Nagroda w konkursie Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego 2009 r. w kategorii Wydarzenie Roku I  miejsce zajął zlot żaglowców The Tall Ships Races w GdyniNagroda w konkursie Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego 2009 w kategorii Inwestycja Turystyczna III miejsce Hala Sportowo-Widowiskowa Gdynia

Organizatorem konkursu była Rada Programowa Gdańskich Targów Turystycznych, a jego celem wyłonienie oraz nagrodzenie „wydarzenia roku", „gadżetu", „publikacji", „inwestycji turystycznej", "imprezy turystycznej", które w roku 2009 najlepiej promowały Pomorze.

* * * * *


Gdynia miastem bez barier, Hala Sportowo - Widowiskowa także nagrodzona

Dyplom dla miasta Gdynia w konkursie Polska bez barier 2009 za działania na rzecz zapewnienia powszechnej dostępności przestrzeni architektonicznej miasta dla osób z niepełnosprawnościąGdynia została nagrodzona za działania na rzecz zapewnienia powszechnej dostępności przestrzeni architektonicznej miasta dla osób z niepełnosprawnością, a Hala Sportowo - Widowiskowa GDYNIA uzyskała Nagrodę Główną w konkursie Polska Bez Barier 2009 na najlepiej dostosowany do możliwości osób niepełnosprawnych obiekt sportowy w kraju oddany w 2009 roku.

Celem konkursu jest promowanie najlepiej przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiektów w Polsce. O nagrody walczyły 164 obiekty i przestrzenie w 9 kategoriach. W kategorii sport i rekreacja było zgłoszonych 17 kandydatów m.in. stadiony, hale sportowe, baseny, obiekty noclegowe, parki, szlaki turystyczne. 

Hala Sportowo - Widowiskowa GDYNIA najlepiej dostosowanym do możliwości osób niepełnosprawnych obiektem sportowym oddanym w Polsce w 2009 - bramka dla osób na wózkachHala Sportowo-Widowiskowa w Gdyni jest obiektem w pełni dostępnym dla osób niepełnosprawnych, który m.in.: na widowni ma 20 miejsc dla osób z niepełnosprawnością oraz - w razie potrzeby - dodatkowe, bezpośrednio na płycie boiska. Planowane jest także zastosowanie audiodeskrypcji podczas meczów.

W konkursie zostały również nagrodzone miasta, które są najbardziej przyjazne i dostępne architektonicznie dla osób z niepełnosprawnością. Nagrodę główną zdobyła Gdynia, a pozostałe nagrody otrzymały: Dąbrowa Górnicza, Koszalin i Zielona Góra.
Nagrodą dla miast wybranych w konkursie Miasta bez barier 2009 są kampanie reklamowe o łącznej wartości 300 tys. zł, ufundowane przez firmę reklamy zewnętrznej AMS, która jest partnerem strategicznym konkursu.

Nagrodzone i wyróżnione obiekty zaprezentowane zostaną w piątej publikacji z serii Biblioteka Wizerunku Miasta, którą AMS wyda w ramach autorskiego programu marketingu miejskiego Bramy Kraju.

Gdynia została uznana za miasto najbardziej w Polsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością, a Hala Sportowo - Widowiskowa GDYNIA uzyskała Nagrodę Główną w konkursie Polska Bez Barier 2009 na najlepiej dostosowany do możliwości osób niepełnosprawnych obie
19 stycznia 2010 r. w sali kolumnowej kancelarii Sejmu RP nagrody z rąk organizatorów przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Kancelarii Sejmu RP odebrali: Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz dyrektor HSW GDYNIA - Mariusz Machnikowski.

Zobacz film o Hali Sportowo-Widowiskowej Gdynia



Więcej o konkursie:
www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/58769

* * * * *

Gdyński Open'er najlepszym festiwalem w Europie

Uroczysta ceremonia rozdania nagród European Festival Awards w Groningen - Heineken Open'er Festival wygrał nagrodę w kategorii Najlepszy Duży Festiwal (Best Major Festival) odbiera Mikołaj Ziółkowski14 stycznia 2010 r. podczas uroczystej ceremonii rozdania nagród European Festival Awards w Groningen w Holandii, Heineken Open'er Festival wygrał nagrodę w kategorii Najlepszy Duży Festiwal (Best Major Festival) zwyciężając z tak uznanymi i poważanymi gigantami jak Glastonbury, Rock Werchter, czy Roskilde.

European Festival Awards to najważniejsze europejskie nagrody festiwalowe będące wspólną inicjatywą Yourope (Stowarzyszenia Festiwali Europejskich), Eurosonic Noorderslag (najważniejszej europejskiej konferencji muzycznej) oraz Virtual Festivals Europe mającą na celu podsumowanie europejskiego sezonu festiwalowego oraz uhonorowanie wyróżniających się wydarzeń, zespołów i organizatorów. Wśród nagrodzonych w innych kategoriach znaleźli się m.in. Rock Werchter (Best Line-up) oraz The Prodigy (w kategorii Best Headline Act) i White Lies (w kategorii (Best Newcomer Artist) - oba te zespoły pojawiły się na ostatniej edycji gdyńskiego festiwalu. Warto zaznaczyć, że Open'er cieszy się powodzeniem nie tylko wśród publiczności, ale także występujących na nim zespołów, dlatego zdobył też nominację w kategorii dla ulubionego przez artystów festiwalu - Artists' Favourite Festival.

* * * * *

Gdyńskie szkoły ponadgimnazjalne wśród najlepszych

Trzy gdyńskie szkoły znalazły się w pierwszej setce najlepszych szkół w kraju, w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2009, przygotowanym przez miesięcznik edukacyjny „Perspektywy" i dziennik „Rzeczpospolita". Wyniki ogłoszono 14.01.2010 r.

I tak:
Na czwartym miejscu w rankingu jest III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (Trójka okazała się jednocześnie najlepszą szkołą na Pomorzu).
Na 30 miejscu znazała się kolejna szkoła z Gdyni: LO nr VI, na 84 pozycji Liceum Jezuitów.
Po raz siódmy z rzędu wygrało XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. Na drugim miejscu znalazło się Liceum Akademickie przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a na trzecim - XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.
Poza pierwszą setką mamy jeszcze dwie gdyńskie szkoły: na miejscu 143 uplasowało się II LO im. Adama Mickiewicza a 283 pozycję zajęło IX LO im. Józefa Piłsudskiego.
Podstawowym kryterium, według którego przygotowano ranking szkół, były sukcesy ich uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Przy ocenie szkół brano też pod uwagę liczbę uczniów w danej szkole.
Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych ogłoszony został po raz dwunasty. 

Źródło: www.rp.pl/temat/419085.html

* * * * *

Gdynia to najlepsze miejsce do życia! Ranking: Gdzie żyje się najlepiej?

Gdynia, Wrocław, Toruń, Zielona Góra... Tam mieszka się nam najlepiej. Polacy lubią życie w dużych miastach, czują się za nie współodpowiedzialni i w większości ufają ich prezydentom - to wyniki wielkiego sondażu PBS DGA.

PBS DGA przeprowadził sondaż w 32 wielkich i średnich miastach. Badanie było ogromne - w listopadzie i grudniu ankieterzy odpytali ponad 16 tysięcy osób.

Więcej w artykule → "Szczęśliwe miasta" opublikowanym 14 stycznia 2010 r. w Gazecie Wyborczej.

Oto, jak rodowity gdynianin, choć na emigracji w stolicy - pan Jacek Fedorowicz zareagował na wiadomość, że najlepiej żyje się w Gdyni:
"Serdecznie gratuluję mojej Gdyni umiejących ją docenić mieszkańców, zgadzam się z ich opinią i żałuję, że przed laty musiałem wyemigrować. Ale pocieszam się, że nigdy nic nie wiadomo...
Pękający z dumy - Jacek Fedorowicz"

  • ikonaOpublikowano: 20.01.2010 00:00
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (11@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.02.2024 11:00
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona