Co nowego

Rekord lotniska. Pandemiczny kryzys idzie w niepamięć

Pasażerowie coraz częściej korzystają z pomorskiego lotniska - w lipcu częściej niż przed pandemią. Padł nowy, miesięczny rekord liczby podróżnych, fot. Kamil Złoch / archiwalne

Pasażerowie coraz częściej korzystają z pomorskiego lotniska - w lipcu częściej niż przed pandemią. Padł nowy, miesięczny rekord liczby podróżnych, fot. Kamil Złoch / archiwalne

Niemal 568 tysięcy pasażerów przewinęło się przez Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy przez cały lipiec. To dotychczasowy rekord w skali miesiąca, który przebił nawet wyniki sprzed pandemii koronawirusa. Wszystko wskazuje na to, że pomorskie lotnisko na dobre zażegnało kryzys.


Najwięcej pasażerów w skali miesiąca w całej historii pomorskiego lotniska – tak w podsumowaniu wypadł lipiec 2022 roku. Natężenie ruchu w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy w pierwszej połowie letnich wakacji okazało się tak duże, że przebiło nawet dotychczasowy rekord sprzed pandemii koronawirusa. Polacy na dobre wrócili do latania, udało się odbudować siatki połączeń, a na Pomorzu w lipcu odprawiono łącznie prawie 568 tysięcy osób.

- To po dwóch latach pandemii niesamowity wynik i prezent od naszych pasażerów, którzy ewidentnie wrócili do latania i chcą latać nadal – informuje w swoim komunikacie Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

To wynik nieco lepszy niż we wspomnianym lipcu 2019 roku, gdy licznik podróżnych zatrzymał się na około 565 tysiącach. Tradycyjnie największy ruch przypada na okres wakacyjny, gdy do regularnej listy połączeń dołączają loty czarterowe obsługujące m.in. klientów dużych touroperatorów. To właśnie wtedy Polacy ruszają na zwiedzanie Europy i świata, co ma też swoje odzwierciedlenie w statystykach.

Co ciekawe, pomimo wakacyjnego szczytu nadal na liście najpopularniejszych połączeń z lokalnego lotniska dominują „zwykłe” kierunki, czyli Londyn, Oslo i Sztokholm – popularne m.in. ze względu na skalę emigracji zarobkowej. Punkt kulminacyjny rekordowego lipca przypadł natomiast na jego końcówkę, a dokładniej piątek, 29 lipca, gdy zanotowano największą dobową liczbę pasażerów.

Kryzys poszedł w zapomnienie. Dobre perspektywy


Powrót na rekordowy kierunek to ważna informacja nie tylko dla władz spółki i pasażerów linii lotniczych, ale także dla całej lokalnej gospodarki – sprawnie funkcjonujące lotnisko i biznes to system naczyń połączonych, który m. in. podnosi atrakcyjność regionu i daje nowe możliwości rozwoju.

Jeszcze niedawno Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy informował też, że pierwsze półrocze 2022 roku zamknięto z liczbą ponad 1 mln 849 tys. pasażerów, co w porównaniu do zeszłego roku dało niemal 4-krotny wzrost. Od stycznia do czerwca na Pomorzu odbyło się też więcej startów i lądowań, obsłużono więcej ładunków towarowych i – w przeciwieństwie do minionego roku – zanotowano finansowy zysk. Już sam czerwiec okazał się tylko o 10% „słabszy” od tego w rekordowym roku 2019. Wszystko wskazuje więc na to, że lotnisko zapomina o trudnym okresie pod znakiem wstrzymanych lotów.

- Jako jednego z właścicieli lotniska cieszy nas, że w tak szybkim tempie udało się wyjść na prostą po pandemicznym kryzysie i odrabiać straty. Choć same linie lotnicze obecnie borykają się ze swoimi problemami, to port lotniczy działa na pełnych obrotach, korzystając też z nowej infrastruktury, której budowa była kontynuowana nawet w najtrudniejszym czasie, pomimo niesprzyjających okoliczności. Aktualne wyniki lotniska pokazują, że była to słuszna decyzja, bo popyt na latanie z Pomorza jest ogromny, a to przede wszystkim ważny motor napędowy całej lokalnej gospodarki – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Przypomnijmy, że w tym roku udało się dopiąć trwające od końcówki 2019 roku prace związane z rozbudową terminala pasażerskiego T2 – od czerwca funkcjonuje nowy, warty ponad 255 milionów złotych pirs, w którym obsługiwani są pasażerowie. Nieco wcześniej, bo od maja lotnisko może się też pochwalić zakończoną inwestycją w pierwszy z całej serii obiektów biurowych Airport City Gdańsk – biurowiec Alpha, który jest zlokalizowany tuż obok terminali i pozwoli na zdywersyfikowanie dochodów spółki. Także w tym roku oddano do użytku m.in. nowoczesny sprzęt służący do prześwietlania bagaży.

Biurowiec Alpha w ramach Airport City Gdańsk, fot. mat. prasowe Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Biurowiec Alpha w ramach Airport City Gdańsk, fot. mat. prasowe Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Na północ i na wakacje, czyli odbudowana siatka połączeń


Jak w tej chwili wygląda ruch w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy? Jak podaje spółka, aktualnie regularnie realizowanych jest aż 89 połączeń. Wszystkie z nich to kierunki europejskie, a łącznie podróżni mogą dolecieć do 22 różnych krajów.

Na liście destynacji znajduje się też 6 połączeń krajowych: Kraków, Wrocław, Lublin, Rzeszów, Warszawa i Zielona Góra. Swoje usługi na pomorskim lotnisku świadczy na ten moment łącznie 10 przewoźników: polski LOT, Ryanair, Wizz Air, KLM, SAS, Lufthansa, Eurowings, Finnair, SWISS i Norwegian.

Pełna siatka połączeń regularnych z Gdańska:

  • Ryanair: Aarhus, Alicante, Barcelona-Reus, Billund, Birmingham, Bristol, Burgas, Chania/Kreta, Cork, Dublin, Edynburg, Goteborg, Hamburg, Kopenhaga, Korfu, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Lublin, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Newcastle, Oslo-Torp, Pafos, Paryż-Beauvais, Piza, Santorini, Sztokholm-Arlanda, Vaxjo, Walencja, Wenecja, Wiedeń, Wilno, Wrocław, Zadar
  • Wizz Air: Aberdeen, Alesund, Barcelona El-Prat, Bergen, Billund, Burgas, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Heraklion/Kreta, Goteborg, Edynburg, Eindhoven, Hamburg, Haugesund, Kolonia-Bonn, Kristiansand, Kutaisi, Larnaka, Liverpool, Londyn-Luton, Malmo, Mediolan-Bergamo, Molde, Narwik, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Santorini, Split, Stavanger, Skelleftea, Sztokholm-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku
  • LOT: Kraków, Lublin, Rzeszów, Warszawa, Zielona Góra
  • KLM: Amsterdam
  • SAS: Kopenhaga, Oslo
  • Lufthansa: Frankfurt, Monachium
  • Eurowings: Dusseldorf
  • Finnair: Helsinki
  • SWISS: Zurych
  • Norwegian: Oslo-Gardermoen, Kopenhaga, Sztokholm-Arlanda, Bergen

ikona

Zobacz także

Najnowsze