Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Z miłości do Pomorza. Rodzinne wydawnictwo #wGdyni

Jarosław Ellwart, właściciel i twórca wydawnictwa Regiony // fot. materiały Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

Jarosław Ellwart, właściciel i twórca wydawnictwa Regiony // fot. materiały Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

Pomorze znają jak własną kieszeń. Wydają przewodniki i książki, dzięki którym można lepiej poznać nie tylko Gdynię, ale i cały region. Z ich publikacjami w plecaku łatwo zaplanować wycieczkę po okolicy. Historię rodziny Ellwartów, właścicieli wydawnictwa Region, można poznać w kolejnym odcinku cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”. To seria krótkich filmów o wyjątkowych lokalnych firmach – zarówno tych wielopokoleniowych, jak i tych, które dopiero rozwijają skrzydła.


Jak mówią, firma rodzinna ma swoje plusy i minusy. Działają w jednej drużynie, wspierają się i realizują wspólne pomysły. Jednak mieszkając razem, czasem trudno im oddzielić pracę od życia prywatnego. Ich firma powstała z miłości do Pomorza i z pasji do podróżowania. Tworzą i wydają przewodniki oraz książki, w których każdy znajdzie wiele propozycji aktywnego wypoczynku. W ich publikacjach można też odnaleźć inspirację i pomysły na wycieczki po najbliższej okolicy lub nieco dalsze wyprawy, które pozwolą odkryć nieznane zakątki Pomorza. U steru firmy stoi Jarosław Ellwart. To autor znanego przewodnika po Kaszubach. Wcześniej prowadził on rodzinny biznes wraz z żoną. Teraz pomaga mu syn. Właściciel i twórca wydawnictwa Region opowiada o swojej firmie w dziewiętnastym odcinku cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”.

Wydawnictwo Region działa od 1992 roku. Jego siedziba znajduje się w Gdyni przy ul. Goska 8. Specjalizuje się w tematyce pomorskiej. W ofercie wydawnictwa są m.in. przewodniki turystyczne, mapy, monografie historyczne, regionalna literatura dla dzieci, materiały etnograficzne, albumy oraz poezja i beletrystyka, także w języku kaszubskim. Właściciele wydają głównie własne publikacje, ale przyjmują też zlecenia zewnętrzne. Do tej pory ukazało już ponad 600 tytułów, w tym przewodnik po Gdyni czy Kaszubach.

– Lokalni przedsiębiorcy budują tożsamość Gdyni. Często też pozwalają poznać miasto od innej, nieznanej strony. Historie gdyńskich firm rodzinnych, z którymi możemy się zapoznać dzięki cyklowi „Wtorki z Rodzinnymi”, pokazują, jak wielki potencjał w nich drzemie. Są bezcenną wartością miasta i dlatego warto wiedzieć o nich więcej. Przed nami ostatnie dwa odcinki cyklu. Tym bardziej zachęcam, żeby poświęcić kilka minut i posłuchać tych często wyjątkowych opowieści – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.„Wtorki z Rodzinnymi” to miejska akcja promująca lokalne firmy, które na stałe wpisały się w gdyński krajobraz. W jej ramach, pod okiem Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, powstało 20 krótkometrażowych filmów. Głównymi bohaterami są lokalni przedsiębiorcy oraz ich rodziny. Dzięki materiałom można poznać kilka pokoleń osób, które na miejsce prowadzenia własnego biznesu już wiele lat temu wybrały właśnie Gdynię. Nie zabraknie również historii młodych, pierwszopokoleniowych firm działających w naszym mieście. Przez 20 tygodni, zawsze we wtorki, na stronie internetowej facebookowym profilu Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz gdyńskim kanale YouTube będą prezentowane kolejne odcinki krótkich, filmowych opowieści o rodzinnych biznesach.

Przypomnijmy, że filmowy cykl ruszył w połowie grudnia 2020 roku. Otworzył go materiał opowiadający o Hotelu Jakubowym państwa Kamrowskich, którzy w posiadaniu „pierwszego gdyńskiego drapacza chmur” są od 10 lat. Następnie została zaprezentowana historia rodzinnej firmy państwa Ogrodowiczów - „Zegarmistrzostwo Ogrodowicz i syn”. To specjaliści, którzy w zegarmistrzowskim fachu działają już od lat 40. ubiegłego wieku. Obecnie w zakładzie można spotkać już trzecie pokolenie kontynuujące rodzinną tradycję. Potem można było dowiedzieć się więcej o firmie SpaceForest, która zajmuje się automatyką przemysłową i kosmicznymi technologiami. W czwartym odcinku o swoim gastronomicznym biznesie opowiedzieli właściciele zupiarni „Gary na ogniu”. Następnie można było poznać historię Liliany Poszumskiej i Arkadiusza Wójcika, czyli właścicieli Centrum Języka Hiszpańskiego „La Mancha”. Później o krawieckiej tradycji i kunszcie opowiedziała rodzina Wiśniewskich. W siódmym odcinku o swojej pasji do kawy mówili Barbara Szparagowska i Leszek Jędrasik - właściciele kawiarni „Black & White Coffee” w Gdyni. Tuż po nich została zaprezentowana rodzina Surowców i ich firma spedycyjna Hermes. Następnie można było poznać historię sklepu rodzinnego „Pod Pierzynką”, który działa w Gdyni od 1968 roku. W dziesiątym odcinku o swojej pasji do pieczenia opowiedzieli właściciele piekarni „Pajda”. Potem można było dowiedzieć się więcej o firmie Omnioxy, która dostarcza bezpieczne i łatwe w obsłudze komory hiperbaryczne. Następnie o miłości do Gdyni i kuchni międzynarodowej mówiła rodzina Wysockich, która prowadzi restaurację „Moje Miasto”. W trzynastym odcinku o fryzjerskim kunszcie i wielopokoleniowej tradycji opowiedziała rodzina Zagórskich, która prowadzi salon „Eco Irena”. Jako kolejna została zaprezentowana firma SEOgroup Interactive, która specjalizuje się w marketingu internetowym. Później do zdrowej kuchni i naturalnych produktów przekonywali Mikołaj i Magda Batorowie, właściciele „Zakwasowni”. Następnie można było poznać historię zakładu szewskiego z duszą - „Naprawa obuwia – Henryk Daduń i syn”. W siedemnastym odcinku o miłości do morza i pływania opowiadali właściciele firmy Vision & Team, której częścią jest marka Riby.pl. Z kolei tydzień temu zaprezentowana została rodzina Białeckich i ich firma 4E-energy, która zajmuje się projektowaniem, dostawami i uruchamianiem systemów fotowoltaicznych oraz powiązanych z nimi rozwiązań do magazynowania energii.

Więcej informacji o działaniach Gdyni związanych z promowaniem firm rodzinnych można znaleźć na facebookowym profilu Firmy Rodzinne Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 20.04.2021 12:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.05.2022 17:48
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze