Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską
Honorowe odznaczenie „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia"

Odznaczenia dla Bohaterów Sierpnia'80 przyznane w 2013 roku

Bohaterowie strajków sierpniowych w 1980 r., którzy walczyli o godność i wolność otrzymali honorowe odznaczenie „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia" ustanowione przez Prezydenta Miasta Gdyni.

Odznaczenie otrzymali:
1. Adamski Zbigniew
2. Albin Roman
3. Anders Ryszard
4. Andrzejewski Andrzej
5. Bach Jerzy
6. Balcer Marian
7. Baranowski Gerard
8. Barański Kazimierz
9. Barszczewski Tadeusz
10. Bazan Józef
11. Bejrowski Czesław
12. Belgrau Jan
13. Belka Jerzy
14. Belka Zbigniew
15. Bemka Jan
16. Bendyk Andrzej
17. Benka Zygmunt
18. Białoskórski Wojciech
19. Bieliński Marek
20. Bieszke Edmund
21. Bieszko Kazimierz
22. Bińczyk Wojciech
23. Blecharz Stanisław
24. Błaszczyk Marian
25. Bochnacki Andrzej
26. Bodzińska Julita
27. Borek Zbigniew
28. Borowska Zofia
29. Borowski Władysław
30. Borusewicz Bogdan
31. Brańka Mariusz
32. Brejwo Grzegorz
33. Brot Marian
34. Bryl Stanisław
35. Brylowski Stanisław
36. Brylowski Zenon
37. Brzeziński Jerzy
38. Brzózko Mieczysław
39. Budzisz Marian
40. Bugajewski Zdzisław
41. Bulczak Stefan
42. Burda Stanisław
43. Butkiewicz Andrzej
44. Butkiewicz Maciej
45. Cegła Jerzy
46. Cerklański Alojzy
47. Chmielewski Stanisław
48. Chodowiec Witold
49. Choreń Ryszard
50. Chrzanowski Antoni
51. Chrząstek Stanisław
52. Cirocki Zbigniew
53. Cmieliński Henryk
54. Cybulski Jerzy
55. Cygan Andrzej
56. Czaja Albin
57. Czaja Ludwik
58. Czajkowski Henryk
59. Czarnojan Jerzy
60. Czarnowski Bronisław
61. Czoska Jerzy
62. Czwiertak Ireneusz
63. Daleki Andrzej
64. Damasiewicz Edward
65. Damrath Andrzej
66. Delikat Stanisław
67. Dębski Kazimierz
68. Dietrich Zenon
69. Długoszewski Władysław
70. Dmowski Sylwester
71. Dobracki Tadeusz
72. Dobrowolski Romuald
73. Dobrzyński Ryszard
74. Dojas Janusz
75. Domachowski Ryszard
76. Dopke Zygmunt
77. Drapała Kazimierz
78. Dunia Zdzisław
79. Dziaduszek Waldemar
80. Dziembowski Krzysztof
81. Eichelberger Jan
82. Emilianow Jan
83. Filter Stanisław
84. Formela Edward
85. Formela Marek
86. Formella Maria
87. Frankiewicz Edward
88. Gadziałowska Anna
89. Gajewski Tadeusz
90. Galiński Władysław
91. Gałuszka Tadeusz
92. Garstkowiak Krzysztof
93. Gawin Jan
94. Gawin Stanisław
95. Gerłachowski Henryk
96. Giłka Krzysztof
97. Glabiszewski Tomasz
98. Gliński Jan
99. Gniba Kazimierz
100. Gocał Jan
101. Godlewski Mirosław
102. Gohlike Jerzy
103. Golec Bogumiła
104. Gołdyn Franciszek
105. Gotner Adam
106. Gozdur Ryszard
107. Goździewicz Jacek
108. Goździewicz Józefa
109. Góra Lech
110. Górny Ryszard
111. Grabarski Roman
112. Grabowicz Zbigniew
113. Grabowski Jan
114. Grabowski Marek
115. Gręda Jadwiga
116. Grota Wiesław
117. Gruba Alfons
118. Gryglewski Wojciech
119. Grzenia Bruno
120. Grzenkowicz Bogdan
121. Gutowski Władysław
122. Guździoł Aleksandra
123. Hacia Teresa
124. Hapke Bernard
125. Hellak Karol
126. Hensel Mirosław
127. Herman Edward
128. Hinc Marian
129. Hinz Maria
130. Hirsz Zbigniew
131. Iskierski Janusz
132. Jacek Władysław
133. Jach Andrzej
134. Jackowski Waldemar
135. Jagielski Piotr
136. Janczurowicz-Czaplic Wanda
137. Janka Jerzy
138. Jankowski Krzysztof
139. Jankowski Marian
140. Jankowski Roman
141. Jarosiewicz Ryszard
142. Jarzębiński Kazimierz
143. Jasiński Jerzy
144. Jaworska Barbara
145. Jaworski Jerzy
146. Jażdżewska Ewa
147. Jażdżewski Roman
148. Jendrak Maria
149. Jerzak Kazimierz
150. Jesionowska Jadwiga
151. Jeziorny Marian
152. Jezusek Mirosław
153. John Jerzy
154. Julke Bernard
155. Jurczyński Władysław
156. Jurkowska Barbara
157. Just Anatol
158. Kadela Jerzy
159. Kalinowska Halina
160. Kalinowski Antoni
161. Kalinowski Leon
162. Kaliszuk Jan
163. Kalkowski Alfons
164. Kała Włodzimierz
165. Kała Włodzimierz
166. Kałek Tadeusz
167. Kamieńska Elżbieta
168. Kamieński Jan
169. Kamieński Mirosław
170. Kamińska Krystyna
171. Kardas Henryk
172. Kardas Zbigniew
173. Karkoszka Róża
174. Karolin Witold
175. Karsznia Józef
176. Karwowski Tadeusz
177. Kasprowska Elżbieta
178. Kaszuba Grażyna
179. Kawiński Aleksander
180. Kazimierczak Jerzy
181. Kiesz Tadeusz
182. Kila Henryk
183. Kisielewski Tadeusz
184. Kiżewska Blanka
185. Klahs Witold
186. Knop Roman
187. Kobierowski Stanisław
188. Kobierowski Stanisław
189. Kohnke Wojciech
190. Kołatka Jan
191. Kołodziej Andrzej
192. Kołodziejczyk Piotr
193. Komasiński Edward
194. Konkel Jan
195. Konkol Ireneusz
196. Konkol Paweł
197. Korczyńska Anna
198. Kordecki Władysław
199. Korsak Mirosław
200. Kosiedowski Janusz
201. Kosk Józef
202. Kosz Jan Ludwig
203. Koszarska Maria
204. Kotowski Edward
205. Kowal Jarosław
206. Kowalczuk Bogdan
207. Kowalczyk Jerzy
208. Kowalczyk Juliusz
209. Kowalczyk Ryszard
210. Kowalewski Gerard
211. Kowalewski Roman
212. Kowalska Elżbieta
213. Kowalski Romuald
214. Kozicki Andrzej
215. Kozubski Jerzy
216. Kralewski Stanisław
217. Krasiński Stanisław
218. Krawczyk Czesław
219. Kreft Stanisław
220. Kriesel Jan
221. Krol Władysław
222. Krzewicki Jan
223. Krzyżanowski Andrzej
224. Księżopolski Zbigniew
225. Kubasiewicz Ewa
226. Kujawiński Józef
227. Kulaszewicz Piotr
228. Kulawczuk Henryk
229. Kulawik Andrzej
230. Kulwikowski Tadeusz
231. Kummer Andrzej
232. Kurczewicz Marek
233. Kurowski Zbigniew
234. Kuster Jolanta
235. Kutnik Szczepan
236. Kuzimski Roman
237. Kwiatkowski Edmund
238. Kwiatkowski Stefan
239. Kwoka Zenon
240. Lekner Jerzy
241. Lenartowicz Jan
242. Lenartowicz Jan
243. Leoniak Tadeusz
244. Lesiak Adam
245. Leszczyk Krzysztof
246. Leszczyński Bogdan
247. Lewandowski Andrzej
248. Lewandowski Henryk
249. Lewiński Tadeusz
250. Leyk Dionizy
251. Liberski Jarosław
252. Licau Andrzej
253. Lidzbarski Leon
254. Lidzbarski Zygmunt
255. Lis Jan
256. Lisiński Ryszard
257. Liszewski Franciszek
258. Łosiński Piotr
259. Łuczak Mirosław
260. Łydka Kazimierz
261. Machnicki Stanisław
262. Maciejewski Józef
263. Magalski Grzegorz
264. Majcher Zdzisław
265. Majewski Grzegorz
266. Majka Stanisław
267. Majorkiewicz Jan
268. Malczewska Alicja
269. Malczewski Przemysław
270. Mański Czesław
271. Marczak Tadeusz
272. Marecki Wojciech
273. Markuszewski Zbigniew
274. Matela Zenon
275. Mazurkiewicz Kazimierz
276. Mechell Władysław
277. Mechliński Leon
278. Merchel Jan
279. Michalak Stanisław
280. Michalak Tadeusz
281. Michalski Janusz
282. Michewicz Stanisław
283. Michniewicz Stefan
284. Michulec Józef
285. Mierzejewski Henryk
286. Miętki Zdzisław
287. Mikołajczyk Krzysztof
288. Miłostek Stanisław
289. Miłosz Leonard
290. Mioskowski Jan
291. Miotke Jerzy
292. Miotke Lucjan
293. Miotke Zygmunt
294. Mirecki Zbigniew
295. Mironowicz Marian
296. Mizgalska Alicja
297. Mordul Jan
298. Możejewski Eugeniusz
299. Możuch Tadeusz
300. Mrozowski Zbigniew
301. Muller Aleksander
302. Murdzia Stanisław
303. Myschker Jurgen
304. Myszker Wiesław
305. Mytkowski Piotr
306. Nadolny Tadeusz
307. Narloch Stanisław
308. Narojczyk Stanisław
309. Natucki Stanisław
310. Niedzielski Wojciech
311. Nikiel Janusz
312. Nikielski Tadeusz
313. Nowacki Andrzej
314. Nowacki Julian
315. Nowakowski Ryszard
316. Nowosielski Roman
317. Nowotnik Tadeusz
318. Nykiel Zygmunt
319. Okrój Bronisław
320. Okrój Marian
321. Olkowski Janusz
322. Olszyna Michał
323. Ołtarzewski Grzegorz
324. Ordziniak Leszek
325. Orlikowski Zbigniew
326. Orłowski Michał
327. Osiński Teodor
328. Osowska Wiesława
329. Ossowski Stanisław
330. Ostrowska Janina
331. Owczarski Włodzimierz
332. Pacholec Marek
333. Pacholec Stanisław
334. Palczewski Henryk
335. Pałasz Jan
336. Pałasz Zygmunt
337. Papke Jerzy
338. Parszyk Henryk
339. Pasturczak Waldemar
340. Paszak Władysław
341. Pawelec Władysław
342. Pawlicki Szymon
343. Pawlik Jan
344. Pawluczyk Romuald
345. Pawluć Witold
346. Pawłowska Zofia
347. Pełka Bogusław
348. Peta Zenon
349. Piątek Sylwester
350. Piątkowski Ryszard
351. Piekarski Maciej
352. Pieper Mirosław
353. Pietryk Henryk
354. Piontke Józef
355. Piotrowski Edmund
356. Piotrowski Lechosław
357. Piotrowski Tadeusz
358. Piór Edmund
359. Pitter Stefan
360. Piwko Tadeusz
361. Pławiński Tadeusz
362. Płotka Jerzy
363. Połom Mariusz
364. Postek Janusz
365. Pranczk Tadeusz
366. Pstrąg Kazimierz
367. Puzdrowski Mieczysław
368. Radke Grzegorz
369. Radzimiński Marian
370. Raszkowski Karol
371. Ratajczak Edwin
372. Ratkiewicz Wiesław
373. Reinhardt Jan
374. Reinhardt Jan
375. Remiszewski Andrzej
376. Remiszewski Andrzej
377. Richter Anna
378. Rinc Andrzej
379. Rogowski Zygmunt
380. Romaniec Stanisław
381. Rosal Kazimierz
382. Rożański Henryk Tadeusz
383. Ruszkowski Remigiusz
384. Rutkowska Maryla
385. Rutkowski Maciej
386. Rybacki Jerzy
387. Ryga Henryk
388. Ryszard Mańkowski
389. Rząsa Mieczysław
390. Rzepa Stanisław
391. Rzeszótko Franciszek
392. Sabatowski Zygmunt
393. Sabiniarz Stanisław
394. Sadowski Lech
395. Sałaciński Sebastian
396. Sandach Zbigniew
397. Schmidt Jan
398. Schulz Andrzej
399. Schulz Czesław
400. Schwan Franciszek
401. Schwann Wojciech
402. Selin Mieczysław
403. Sentkowska Sabina
404. Seruec Genowefa
405. Sidorowicz Jerzy
406. Siejka Stanisław
407. Siemieńczuk Jan
408. Sienkiewicz Tadeusz
409. Sierżęga Ryszard
410. Sikorski Zygfryd
411. Siwołowski Jerzy
412. Skowroński Kazimierz
413. Slezyngier Paweł
414. Słabuszewski Jerzy
415. Słowik Wojciech
416. Sobczak Józefa
417. Sobczak Stanisław
418. Socha Henryk
419. Sondej Stanisław
420. Sorek Henryk
421. Stachura Marian
422. Staniewicz Jolanta
423. Stańczyk Teresa
424. Starosta Stanisław
425. Starszyk Stanisław
426. Stefan Roman
427. Stefanowski Marian
428. Stojański Jan
429. Strzelecka-Fiutak Mirosława
430. Strzelecki Stanisław
431. Stubiński Alfons
432. Stypuła Ryszard
433. Sulikowski Józef
434. Suzga Tadeusz
435. Syldatk Andrzej
436. Szaj Kazimierz
437. Szambelan Piotr
438. Szarafiński Tadeusz
439. Szczeciński Zbigniew
440. Szczepański Marian
441. Szlaga Gerhard
442. Szmit Edward
443. Szmuda Tadeusz
444. Szostak Marian
445. Szpinda Czesław
446. Szponar Andrzej
447. Szwarc Ryszard
448. Szweda Czesław
449. Szymerowski Franciszek
450. Śliwiński Edward
451. Śmiechowska Maria
452. Świnoga Jan
453. Świst Ryszard
454. Tabor Jerzy
455. Tajl Leon
456. Talaśka Jan
457. Tarasiewicz Henryk
458. Tomaszewski Edward
459. Tomczak Jan Maria
460. Tomczak Stanisław
461. Toporski Marian
462. Trocki Gerard
463. Trzciński Jerzy
464. Tulibecka Zofia
465. Tworkowski Zygmunt
466. Tyrka Andrzej
467. Tyszko Marian
468. Urbaniak Tadeusz
469. Waldowski Kazimierz
470. Wareris Wiesław
471. Warmowska Agnieszka
472. Wasilewski Tadeusz
473. Wesołowski Stanisław
474. Wiater Walerian
475. Wierzchowski Jan
476. Wiktorska Albina
477. Wilczewski Marian
478. Wilczyński Zygmunt
479. Wiśniewski Stanisław
480. Wiśniowska Krystyna
481. Witkowska Stanisława
482. Witkowski Edmund
483. Witt Bożena
484. Wodniak Henryk
485. Wodyk Wiesław
486. Wojciechowski Józef
487. Wojewski Jan
488. Wojtarowicz Aleksandra
489. Wolszon Roman
490. Wołowski Piotr
491. Woś Stanisław
492. Woźniak Eugenia
493. Woźniak Henryk
494. Wróbel Łucja
495. Wróblewski Andrzej
496. Wróblewski Lech
497. Wruk Kazimierz
498. Wyrzykowski Jerzy
499. Wysiecki Włodzimierz
500. Zalasiński Henryk
501. Zarwalski Józef
502. Zarzecki Czesław
503. Zbieć Mariusz
504. Zbudzki Zenon
505. Zielazek Andrzej
506. Zieliński Bogdan
507. Ziętek Józef
508. Zinke Ryszard
509. Zofka Zbigniew
510. Zwiercan Małgorzata
511. Zych Stanisław
512. Żabicki Stefan
513. Żelewski Edmund
514. Żelewski Tadeusz
515. Żuchowska Grażyna

Honorowe odznaczenie „Bohaterom Sierpnia ‘80 Gdynia"
 
Odznaczenie jest przyznawane wszystkim uczestnikom strajku w sierpniu 1980 roku w Gdyni, w każdą rocznicę rozpoczęcia strajku.
 
Listę osób nominowanych do odznaczenia przedstawia Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna w Gdyni na podstawie wspólnych ustaleń z Przewodniczącymi Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność" Gdyńskich Zakładów oraz z Członkami Komitetów Strajkowych działających w sierpniu 1980 roku w Gdyni.
 
Honorowe odznaczenie „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia" może być przyznane pośmiertnie przez Prezydenta Gdyni na wniosek najbliższej rodziny uczestnika strajku.