Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Konkurs "Zapraszamy ptaki do Gdyni"

Wyniki XX edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”

Wręczenie nagród w konkursie „Zapraszamy ptaki do Gdyni” // fot. Karol Stańczak

Wręczenie nagród w konkursie „Zapraszamy ptaki do Gdyni” // fot. Karol Stańczak

Ekologiczne, drewniane, funkcjonalne i dobrze przemyślane budki lęgowe oraz karmniki można było oglądać dziś, podczas gali wręczenia nagród w jubileuszowej 20. edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Wykonane przez uczniów gdyńskich szkół domki dla ptaków, co roku uzupełniają miejsca lęgowe w Gdyni.

- Witam wszystkich uczestników tej pięknej inicjatywy jaką jest konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. To już dwudziesta edycja, a więc konkurs ma swoją długą tradycję. Wiem skądinąd, że są już tacy rodzice, którzy uczestniczyli w tym konkursie jako uczniowie, a dzisiaj ich dzieci kontynuują tę rodzinną tradycję. W jej wyniku powstają budki lęgowe i karmniki, które później instalujemy na terenie miasta, licząc na to, że ptaki tu przylatujące znajdą w nich swój dom i miejsce, gdzie będą się mogły posilać – mówił na uroczystości wręczenia nagród w konkursie Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.


W tegorocznym konkursie wzięli udział uczniowie z 19 szkół gdyńskich. W wyniku ich zaangażowania powstało 288 prac, w tym 232 karmniki i 56 budek lęgowych.

- Bardzo ważne jest, aby przy wykonywaniu budek dla ptaków trzymać się ustalonych zasad i norm, które muszą one spełniać. Znamy upodobania tych zwierząt i wiemy, że zbyt dekoracyjne, malowane farbami domki będą je odstraszać – tłumaczył Jerzy Zając, pomysłodawca konkursu i dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.

Tradycyjnie w konkursie oprócz wyróżnień i nagród indywidualnych przyznane zostały nagrody dla trzech szkół, których uczniowie dostarczyli na konkurs łącznie największą liczbę prac spełniających wymogi zawarte w regulaminie. W tym roku nagrodzone zostały następujące szkoły:
  • SP nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta,
  • SP nr 33 im. Obrońców Kępy Oksywskiej,
  • SP nr 18 im. Kornela Makuszyńskiego.

Gościem specjalnym gali rozdania nagród był dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO, który jest autorem wielu ciekawych książek i audycji radiowych i telewizyjnych o ptakach oraz niezwykle charyzmatycznym mówcą. Pan Kruszewicz wygłosił niezwyle ciekawą prelekcję, a po rozdaniu nagród długo rozmawiał z dziećmi o swojej pracy z ptakami oraz rozdawał autografy.

Organizowany od 20 lat konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród gdynian. Przez ten czas dzieci z pomocą rodziców i opiekunów stworzyły ponad 5000 prac (ponad 2000 budek i ponad 3000 karmników) zapewniając ptakom nowe miejsca lęgowe na terenie Gdyni.
 
Przypomnijmy, że co roku prace konkursowe są przekazywane mieszkańcom Gdyni, którzy montują je w swoich ogrodach lub przy domach. Tym samym gdynianie aktywnie włączają się w ochronę ptaków bytujących stale lub okresowo na terenie miasta.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.04.2018 14:47
  • ikona

    Autor: _Agnieszka Wołowicz-Bińkowska (a.wolowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.03.2019 15:44
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona