Nagroda Artystyczna Prezydenta Gdyni

Nagroda Artystyczna Prezydenta Gdyni

Nagroda przyznana została po raz pierwszy za rok 1995 (w 1996 roku). Od 2006 r. przyznawana pod nazwą „Galion Gdyński”.

Galion
– ozdoba dziobowa stosowana na starych, dużych żaglowcach, w postaci okazałej rzeźby umieszczonej pod bukszprytem. Była to rzeźba drewniana, często polichromowana. Zwykle przedstawiała postać ludzką, zwierzęcą lub inne wymyślone stworzenie, i nawiązywała do nazwy jednostki.

Projekt statuetki Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni pod nazwą „Galion Gdyński” wykonał Marek Habrat. W latach poprzednich wręczano statuetkę wykonaną przez młodą gdyńską rzeźbiarkę Dąbrówkę Tyślewicz.


za rok 2017

Nagrodę za Debiut Artystyczny otrzymał Grzegorz Mołda – za film Koniec widzenia, który walczył o Złotą Palmę w konkursie filmów krótkometrażowych na festiwalu w Cannes.

Tytuł Animatora Kultury odebrała Małgorzata Polakowska - za projekt teatralny z udziałem więźniarek; projekty w rewitalizowanych dzielnicach oraz Teatrze Gdynia Główna.

W kategorii Kreacja Artystyczna zwyciężył Marcin Borchardt – za film dokumentalny "Beksińscy. Album wideofoniczny" oraz Paweł Huelle – za sztukę "Kursk".

Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał Wojciech Marczewski. Wybitny scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. Jego filmy, m. in. Zmory, Dreszcze, Ucieczka z kina wolność, Waiser, były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Wykłada na polskich i zagranicznych uczelniach. Członek Instytutu Polskiej Sztuki Filmowej, w latach 2011-2014 jej przewodniczący. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Od roku 2017 przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Nagrodę dla Mecenasa Kultury odebrała firma Kopoczyński adwokaci i radcowie prawni − za wspieranie Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz szerzenie kultury poprzez samodzielną organizację licznych spotkań z udziałem naukowców i artystów.


za rok 2016

W kategorii „Kreacja Artystyczna" zwyciężył Jarosław Bujny. Projektant, grafik prowadzący autorskie studio projektowe w Gdyni. Jako twórca, autor plakatów i opracowań graficznych w 2016 roku wyróżnił się na wielu płaszczyznach kreacji artystycznej: nagrody i wyróżnienia w konkursach międzynarodowych, uczestnictwo w wystawach międzynarodowych, prelekcje i prowadzenie międzynarodowych artystycznych warsztatów projektowych. Niestety artysta nie mógł być obecny na gali. W jego imieniu wyróżnienie odebrali żona i syn.

W kategorii „Animacja Kultury" wyróżnienie otrzymał Piotr Łyszkiewicz. Pomysłodawca oraz dyrektor artystyczny festiwalu Ladies’ Jazz Festival Gdynia, który od 10 lat organizuje jeden z najważniejszych festiwali jazzowych w całej Polsce.
- Animacja to ożywianie, a Gdynia jak wiadomo jest miastem kultury. Ta nagroda w takim miejscu jak Gdynia, jest dla mnie  podwójnym zaszczytem – mówił podczas uroczystości Piotr Łyszkiewicz.

W kategorii „Debiut Artystyczny” kapituła przyznała nagrodę Miłoszowi Sakowskiemu, absolwentowi Gdyńskiej Szkoły Filmowej, młodemu reżyserowi oraz scenarzyście. W minionym roku jego etiuda „Dzień Babci” została doceniona na prestiżowym Foyle Film Festival, w Nicei podczas Festiwalu Krótkiego Metrażu otrzymała Nagrodę Publiczności, a w Los Angeles na Festiwalu Filmów Polskich – nagrodę „Bridging The Bordes Award”.

W kategorii "Całokształt Twórczości" Galiona otrzymał Dr inż. Leonard Wieliczko. Laureat jest kierownikiem biura okrętowego Narodowego Muzeum Morskiego i sprawuje opiekę nad statkiem-muzeum Dar Pomorza. To głównie za sprawą jego inicjatywy w ciągu ostatnich lat przeprowadzono wiele prac remontowych zabytkowego żaglowca.


za rok 2015

W kategorii: kreacja artystyczna: Grzegorz Chrapkiewicz-aktor, reżyser, pedagog. W 2015 roku Grzegorz Chrapkiewicz z powodzeniem zrealizował kolejny spektakl na deskach gdyńskiego Centrum Kultury. W kwietniu odbyła się premiera „Napisu" Géralda Sibleyrasa. Realizacja z udziałem znanych trójmiejskiej publiczności aktorów, m.in. Magdaleny Smuk, Ewy Gierlińskiej, Rafała Ostrowskiego i Andrzeja Śledzia, spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki.

W kategorii: animacja kultury: Ewa Ignaczak i Ida Bocian-8 premier, 53 spektakli dla dzieci i długa lista zrealizowanych projektów kulturalnych, tak wyglądał rok 2015 w Teatrze Gdynia Główna, założonym i kierowanym przez Ewę Ignaczak i Idę Bocian. Teatr Gdynia Główna słynie jednak nie tylko z działalności teatralnej. Duża część projektów skupia się na działaniach animacyjnych i edukacyjnych dla dzieci, dorosłych, jak i kadry kultury.

W kategorii mecenat: Remontowa Lighting Technologies laureatami-wykonanie kompleksowego i nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego statku - muzeum „Dar Pomorza", a w szczególności jego masztów, przyczyniła się do efektownego wyróżnienia jednego z najbardziej atrakcyjnych zabytków Gdyni.

Laureat Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni Galion Gdyński 2015 Andrzej Śledź. Na zdjęciu także Prezydent Wojciech Szczurek / fot. Małgorzata Omachel-KwidzińskaCałokształt twórczości: Andrzej Śledź-absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni (1983). Solista Teatru Muzycznego, w zespole od 1984 roku. Aktor, autor scenariuszy, współtwórca Teatralnika „Antrakt", gdzie regularnie zamieszcza felietony. Jego hobby to krótkie formy wierszem, wspomniane wyżej przekłady oraz gra na instrumentach perkusyjnych.za rok 2014

W kategorii "kreacja artystyczna" - Kacper Kowalski. Został nagrodzony  za cykl zdjęć dokumentujących skomplikowane relacje między ludźmi a przyrodą. Zdjęcia wykonane zostały w okolicach Gdyni a cały projekt zwieńczony publikacją książkową Efekty uboczne.

W kategorii "animacja kultury" - Stowarzyszenia Traffic Design. Jurorzy docenili stworzenie w mieście galerii zewnętrznej murali w ramach Festiwalu Traffic Design.

W kategorii "debiut artystyczny" Piotr Srebrowski. Nagrodę otrzymał za scenariusz i reżyserię spektaklu Wielkie ciasto wystawionego na scenie Teatru Gdynia Główna. Przyznający nagrodę podkreślili, że Wielkie ciasto to spektakl zbudowany za pomocą najprostszych środków i trafiający do wyobraźni widza w każdym wieku.


W kategorii "mecenat kultury" - Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukaszewicza. Nagrodę otrzymała za finansowe wsparcie cyklu warsztatów i koncertów jazzowych w Caffe Anioł pod nazwą Otwarta Scena PGNiG Jazz'n'Folk Infusion.

Galion Gdyński za "całokształt dokonań artystycznych" - Jacek Dworakowski. Twórca został doceniony przez Kapitułę Nagrody za reżyserię i realizację wielu filmów oraz publikacji dokumentujących historię Gdyni.za rok 2013

W kategorii "działalność artystyczną" - Wojciech Kościelniak. Został nagrodzony za „ reżyserię spektaklu „Chłopi" w Teatrze Muzycznym w Gdyni, odważne i efektowne przełożenie powieści Władysława Reymonta na barwny i żywiołowy język musicalu oraz intrygujące oddanie ducha wiejskiej społeczności".

W kategorii "upowszechnienie kultury" - Piotr Bulczak. Otrzymał nagrodę za „pasję i wiele lat pracy dla kultury filmowej".

W kategorii "mecenat kultury" - Zbigniew Pilachowski. Odebrał nagrodę za „prezentowanie sztuki najwyższego formatu w galerii sztuki współczesnej OD CZASU DO CZASU".

Galion Gdyński za "całokształt dokonań artystycznych" - Przemysław Dyakowski. Twórca został doceniony przez Kapitułę Nagrody za „wybitne dokonania artystyczne w muzyce jazzowej, nieustanne wspieranie młodych artystów oraz niepodważalny wkład w rozwój kultury muzycznej w Gdyni"

Specjalną Nagrodę Artystyczną za „znakomity debiut reżyserski filmem "Olena" Prezydent Gdyni przyznał Elżbiecie Benkowskiej.

za rok 2012

W kategorii „działalność artystyczną" - Mariusz Waras „m-city". Uhonorowano go za pracę „Transatlantyki" - mural zrealizowany w ramach gdyńskiego Festiwalu Traffic Design. Waras to jeden z najbardziej rozpoznawanych twórców street artu na świecie. Gdynianin, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor kilkuset murali w ramach autorskiego projektu m-city. Jego prace zdobią przestrzenie największych miast - zarówno w Polsce (Gdynia, Gdańsk, Warszawa, Łódź, Katowice), jak i zagranicą (Nowy Jork, Paryż, Dżakarta, Berlin, Sao Paulo, Kijów). W tej kategorii nominowani byli także Bernard Szyc - aktor, reżyser i choreograf w Teatrze Muzycznym oraz Krzysztof Babicki - reżyser teatralny i dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

W kategorii „upowszechnianie kultury" - Bożena Olechnowicz - jeden z niewielu dziennikarzy, który od lat konsekwentnie i z głębokim zaangażowaniem relacjonuje życie kulturalne Trójmiasta. Jest autorką cyklicznych programów kulturalnych m.in.: „Kroniki Kulturalnej" i „Suflera". Nominowanymi byli także - historyk kina i filmoznawca Krzysztof Kornacki oraz Caffe Anioł - znana kawiarnia w sercu Gdyni, gdzie cyklicznie odbywają się liczne imprezy muzyczne, wykłady, dyskusje, spotkania ze sztuką, wieczory poezji kaszubskiej, kiermasze rękodzieła kaszubskiego i wiele innych wydarzeń.

W kategorii „mecenat kultury" - Zarząd Morskiego Portu Gdynia. Doceniono rewitalizację zabytkowej sali widowiskowej i stworzenie w niej miejsca tętniącego życiem kulturalnym, ale również wspieranie działań Teatru Miejskiego w Gdyni. Do nagrody w tej kategorii nominowana była też Grupa Energa za wsparcie finansowe udzielane dla Gdynia Blues Festivalu oraz Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Za wspieranie wielu projektów muzycznych doceniono również Klub Desdemona. W 2012 roku odbyło się tam około 80 koncertów, promujących wszystkie gatunki muzyczne, jak i miejscowe zespoły.

Galion Gdyński za „całokształt pracy w dziedzinie reżyserii, znakomite realizacje teatralne oraz wprowadzenie Teatru Muzycznego w Gdyni w poczet znaczących europejskich scen teatralnych" przyznano Jerzemu Gruzie. Pan Jerzy ostatnio znów udziela się kulturalnie w Gdyni - objął opieką artystyczną spektakl „Król Lear po Polsku" w Centrum Kultury w Gdyni.

Nagrodę specjalną za debiut artystyczny w 2012 roku wręczono absolwentowi Gdyńskiej Szkoły Filmowej - Łukaszowi Ostalskiemu. Jego krótkometrażowy film „Matka" z Danutą Stenką w roli głównej zdobył m.in. nagrodę publiczności na jednym z ważniejszych na świecie festiwali krótkich filmów - w fińskim Tampere.

za rok 2011

W kategorii działalność artystyczna - Piotr Szabliński za wizjonerskie realizacje scenograficzne. Piotr Szabliński to gdynianin, wybitny artysta grafik, animator efektów specjalnych, od 15 lat jeden z najważniejszych realizatorów scenografii produkcji telewizyjnych. Zajmuje się również reżyserią postaci oraz scen motion capture i keyframe edition. Jest prekursorem wykorzystywania i tworzenia projekcji scenograficznych oraz graficznych efektów specjalnych na polskiej scenie telewizyjnej. Tworzy obecnie i realizuje trójwymiarowe efekty specjalne i animacje na potrzeby telewizji, kina, teatru oraz wielkoformatowych widowisk na żywo.

Ważniejsze realizacje: wizualizacje i instalacje m.in.: TOP TRENDY 2011, koncert Basi Trzetrzelewskiej, koncert AFROMENTAL i Afro Carnaval w ramach Zlotu Żaglowców; realizacja video-mapping i inne realizacje – wizualizacje; realizacja spotów reklamowych dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; realizacja video-mapping telewizje międzynarodowe oraz wiele innych festiwali, programów i widowisk telewizyjnych. Współpracuje z czołowymi zespołami polskiej sceny rozrywkowej.

w kategorii upowszechnianie kultury - Blues Club za 10 lat konsekwentnego zaszczepiania miłości do bluesa. Blues Club to przede wszystkim prężnie działająca scena muzyczna i enklawa muzyki bluesowej, budująca wrażliwość muzyczną i dobry smak w środowisku trójmiejskim. Wydarzenia odbywające się w Klubie cieszą się dużym uznaniem zarówno społeczności lokalnej jak i mediów, każdorazowo gromadząc liczną publiczność. Podczas dziesięciu lat intensywnej działalności Blues Club zyskał wierne grono odbiorców, co znacząco wpływa na wysoką frekwencję podczas imprez. W Blues Clubie odbywają się koncerty bluesowe, konkurs młodych talentów „Gitariada”, „Przegląd Zespołów Jazzowo-Bluesowych”, warsztaty gitarowe, muzyczne oraz harmonijkowe. Wizytówką klubu jest Blues Festiwal, który cieszy się popularnością w całym kraju oraz poza granicami.

w kategorii mecenat kultury - Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. OPEC od wielu lat, systematycznie wspiera działania Teatru Miejskiego w Gdyni, angażując się w przedsięwzięcia artystyczne, a zwłaszcza edukacyjne odbywające się nie tylko w siedzibie Teatru Miejskiego, ale także na jedynej takiej w Polsce scenie teatralnej, jaką jest Scena Letnia na plaży w Orłowie. W sytuacji, w której znajduje się obecnie kultura, a teatry repertuarowe szczególnie, nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania placówki artystycznej bez finansowego wsparcia. Bez mecenatu OPEC, Teatr Miejski nie byłby w stanie realizować, w takim stopniu, swoich planów artystycznych.

Nagroda specjalna za całokształt dokonań artystycznych -  Eugeniusz Krzysztof Kujawski - od 1999 roku pracuje w Teatrze Miejskim, wybitna osobowość sceniczna, odtwórca ponad dwustu ról teatralnych i blisko stu filmowych, wspaniały aktor, który swoją niezwykłą charyzmą przez kilkadziesiąt lat nieprzerwanie wpływał i wpływa na jakość artystyczną gdyńskich premier. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji, m.in. w spektaklach: Operetka (Profesor) i Trans- Atlantyk (Ojciec) w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, Romeo i Julia (Capuletti), Mewa (Szamrajew) w reżyserii Julii Wernio, Wizyta starszej Pani (Burmistrz) w reżyserii Jacka Bunscha. W sztuce Ingmara Villqista Kompozycja w słońcu (jako Pan Heizig) stworzył niezwykle przejmującą kreację, która zdobyła uznanie widzów i krytyki. Kilka lat temu zmierzył się z jedną z najtrudniejszych ról teatralnych, jako Krupp w Ostatniej taśmie Samuela Becketta stał się apoteozą dokonującego rozrachunku z własnym życiem rozgoryczonego, niespełnionego artysty.
Obecnie widzowie Teatru Miejskiego mają przyjemność podziwiać go m.in. w Piaf oraz w najnowszej premierze Idąc rakiem w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

za rok 2010

w kategorii działalność artystycznaWojciech Kościelniak - aktor, reżyser teatralny, przede wszystkim jednak jeden z najciekawszych polskich reżyserów musicalowych. W latach 1988–2001 występował w Teatrze Polskim we Wrocławiu, będąc jednocześnie wykładowcą wrocławskiej PWST. W latach 2001–06 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej, który w tym czasie zmienił nazwę na Teatr Muzyczny Capitol.  Reżyser „Lalki”, za którą został nominowany do Paszportu "Polityki" i za którą otrzymał nagrodę Sztorm roku 2010 Gazety Wyborczej Trójmiasto. 

 w kategorii upowszechnianie kultury Krzysztof Dąbrowski - aktor, wokalista i konferansjer, absolwent Studia Wokalno – Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, wokalistyki w Moenchengladbach w Niemczech oraz klasy śpiewu barokowego  w „Lemmensinstituut” w Leuven (Belgia). Od prawie dwudziestu lat jest inicjatorem, a zarazem organizatorem znacznej części wydarzeń  w kategorii „muzyka klasyczna” w Gdyni, przede wszystkim: Niedziel Melomana, Letnich Koncertów Muzyki Promenadowej na Kamiennej Górze, Festiwalu Muzyki Sakralnej.

 w kategorii mecenat kultury – Iberia Motor Company S.A. – wieloletni partner Gdyni i mecenas wyjątkowego wydarzenia na mapie polskich wydarzeń kulturalnych, jakim jest Ladies’ Jazz Festiwal by Seat.

za rok 2009

W dziedzinie KULTURY:
1.Lena Dula - za kreowanie i ciągłe rozbudowywanie jej autorskiego projektu jakim jest festiwal Transvisualia Gdynia. Wydarzenie organizowane przez charyzmatyczną Lenę Dulę wydaje nam się przedsięwzięciem oryginalnym na trójmiejskiej mapie kulturalnej, festiwalem o dużym potencjale zaistnienia w świadomości odbiorców z  całej Polski i z zagranicy.
2.Leszek Kopeć – za całokształt dokonań i szerokie spektrum działań ze szczególnym naciskiem na powołanie w ubiegłym roku kwartalnika „Bliza”- pierwszego w historii Gdyni kwartalnika artystycznego.

W kategorii MECENAT KULTURY:
Hotel Nadmorski w Gdyni – za cykl koncertów prowadzonych w latach 2002-2009. W sumie  Hotel zorganizował 191 koncertów muzyki klasycznej; do opracowania programu i organizacji koncertu zaproszono p. Barbarę Żurowską – Sutt.

Zgodnie z par.2 Regulaminu Kapituła przyznanała również Nagrodę Honorową za całokształt twórczości Pani Iwonie Borawskiej, dziennikarce Radia Gdańsk, gdyniance, czynnie uczestniczącej w życiu kulturalnym Gdyni, zaangażowanej w projekty Teatru Miejskiego (ostatni projekt - Radiowe próby z Teatrem Miejskim w ramach specjalnych wydań prowadzonego przez nią „Salonu Artystycznego” na antenie RG), dzięki którym fantastycznie promuje tą instytucję. Nagrodę przyznano za wytrwałe wspieranie i promowanie gdyńskich przedsięwzięć kulturalnych.

za rok 2008

1. Andrzej Mańkowski - w kategorii Działalność Artystyczna - scenarzysta, reżyser, kompozytor, producent filmowy; absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (1998), studiował również w studium scenariuszowym przy PWSFTviT w Łodzi (2000-2002); obecnie - szef Studia Filmowego HARPOON FILMS działającego w ramach Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON i Fundacji „Instytut Promocji Edukacji"; właściciel firmy producenckiej BIAŁY SMOK Production; pomysłodawca i producent cyklu krótkometrażowych filmów fabularnych „Dekalog 89 +" (www.dekalog89plus.pl). 
2. Oficyna Verbi Causa Małgorzaty Sokołowskiej - w kategorii Upowszechnianie Kultury - istnieje ona od 10 lat, a specjalizuje się przede wszystkim w książkach o Gdyni oraz o ludziach, którzy uczestniczyli w największym sukcesie II Rzeczpospolitej, jakim była budowa Gdyni.
3. Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA - w kategorii Mecenat Kultury - od wielu lat przychylnie i z zaangażowaniem odnoszący się do wydarzeń organizowanych przez Miasto Gdynia. Wielokrotna współpraca zawsze przebiegała bezkonfliktowo, nawet w sytuacjach wymagających niespodziewanych działań ze strony Portu. Wieloletnia współpraca z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A była zawsze pełna życzliwości i umożliwiła zorganizowanie wielu niezapomnianych wydarzeń kulturalnych.

za rok 2007 

1.Aleksander Widyński – w kategorii Działalność Artystyczna – artysta plastyk. Twórca i realizator Międzynarodowego Biennale „Energia Wody” – spotkania artystów z regionu Morza Bałtyckiego. Aranżer pierwszej w Polsce wystawy o historii polskiego Rock’nRoll’a. Współautor i realizator zwycięskiego projektu na ekspozycję Muzeum Miasta Gdyni. 
2.Agata Rogoś - w kategorii Upowszechnianie Kultury – krytyk sztuki, kurator niezależny. Kurator wystawy „Artist in Wonderland”, która prezentowana była w gdyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. "Artist in the Wonderland" jest wystawą odwołującą się silnie do kształtu współczesnej rzeczywistości, a jednocześnie bardzo mocno osadzoną w poetyce baśni, magii i cudów. Pogłębia percepcję rzeczywistości snów, baśni oraz horroru w codziennym życiu, kulturze i społeczeństwie. 
3.Fundacja Ryszarda Krauze – w kategorii Mecenat Kultury – powstała w 2001 roku. Od początku wspiera liczne przedsięwzięcia służące propagowaniu kultury, tolerancji narodowościowej i krzewieniu sportu. Fundacja mecenatem objęła Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, a także aktywnie uczestniczy w gromadzeniu pamiątek narodowych. Celem Fundacji jest również czynny udział w prezentowaniu dorobku polskiej kultury poza granicami kraju.

za rok 2006

1. Adam Dawczak-Dębicki - rzeźbiarz - w kategorii Działalność Artystyczna - za oryginalne i interesujące projekty rzeźbiarskie. Artysta od dwóch lat mieszka w Gdyni, prowadzi pracownię rzeźby i odlewnię. Autor m.in. rzeźby pt. „Para Kaszubów na ławce".
2. Sławomir Łuba - właściciel Klubu Pokład w Gdyni - w kategorii Upowszechnianie Kultury - za realizację bogatego programu artystycznego upowszechniającego różne gatunki muzyki oraz utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego.
3. Pilsner Urquell - w kategorii Mecenat Kultury - za organizację 22 koncertów jazzowych polskich i zagranicznych artystów w ramach cyklu Pilsner Urquell Perspective w gdyńskim Klubie Pokład.

za rok 2005


1. Dorota Lulka - aktorka Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza - w kategorii Działalność Artystyczna - za stworzenie wyrazistej, wiarygodnej i porywającej kreacji aktorskiej w sztuce "Piaf" w reżyserii Jana Szurmieja.
2. Ewa Lamża - prezes Fundacji Kultury "Liberty" - w kategorii Upowszechnianie Kultury - za stworzenie i konsekwentne realizowanie idei Teatru Gościnnego - niezwykłego zjawiska artystycznego poszerzającego znacznie ofertę kulturalną Gdyni i upowszechniającego ideę teatru wśród mieszkańców miasta.
3. Heineken - Grupa Żywiec S.A. - w kategorii Mecenat Kultury - za wykreowanie marki oraz konsekwentne i efektywne wspieranie "Open’er Festiwal", jednego z najbardziej spektakularnych festiwali muzyki alternatywnej w Europie, przyciągającego do Gdyni dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całego kraju i zagranicy.

za rok 2004

1. Alexandr Azarkevitch tancerz, choreograf, twórca i dyrektor Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagileva – w dziedzinie tańca
2. Waldemar Śmigasiewicz reżyser – w dziedzinie teatru
3. Mikołaj Ziółkowski prezes firmy Alter Art. – w dziedzinie animacji kultury

Pozaregulaminowe Nagrody Honorowe za rok 2004:
· Prof. Tadeusz Stegner, Dagmara Płaza-Opacka, Ewa Sztykiel – autorzy książki "Po słońce i wodę, czyli polscy letnicy nad Bałtykiem w XIX i XX wieku” – w dziedzinie literatury
· Kawiarnia „Strych” w osobach Andrzej i Jakub Boczkowie oraz Paweł Baranowski – w dziedzinie animacji kultury

za rok 2003

1. Klub Muzyczny UCHO w osobach Karola Hebanowskiego, Piotra Bulczaka i Przemysława Dyakowskiego – w dziedzinie animacji kultury
2. Dr Maria J.Sołtysik autorka i Sławomir Kitowski wydawca – w dziedzinie literatury
3. Jarosław Staniek, choreograf, reżyser – w dziedzinie tańca

Pozaregulaminowe Nagrody Honorowe za rok 2003:
· Robert D.Gamble, producent show tanecznego „Opentaniec” – dziedzina animacji kultury
· Wojciech ZMORZYŃSKI, historyk sztuki, autor – dziedzina literatury
· Franciszek WALICKI, „ojciec polskiego rocka” – dziedzina animacji kultury

za rok 2002

1. Maciej Korwin, aktor, reżyser – w dziedzinie teatru
2. Krzysztof DUDA, muzyk, kompozytor – w dziedzinie muzyki
3. Dorota MICHALSKA (Lulka), aktorka T, Miejskiego w Gdyni – w dziedzinie śpiewu

Pozaregulaminowe Nagrody Honorowe za rok 2002: (Honorowa Nagroda)
· Prof. Jerzy Limon, pisarz, anglista – dziedzina literatury, po raz wtóry
· Spektakl „Niespodziewany koniec lata” w reżyserii W. Śmigasiewicza
na Scenie Letniej Teatru Miejskiego im.W. Gombrowicza w Gdyni – dziedzina teatr

za rok 2001

1. Maciej GORCZYŃSKI, artysta malarz - w dziedzinie sztuk plastycznych
2. Jarosław STANIEK, tancerz, choreograf - w dziedzinie tańca
3. Dr Andrzej ŻUROWSKI, krytyk teatralny, pisarz - w dziedzinie teatru

za rok 2000

1. Wojciech Jankowski, filmowiec, dokumentalista – dziedzina filmu,
2. Dominik LEJMAN, artysta malarz – dziedzina sztuk plastycznych,
3. Andrzej PIECZYŃSKI, aktor i autor – dziedzina teatru.

za rok 1999

1. Leszek MOŻDŻER, pianista, aranżer – dziedzina muzyki,
2. Kazimierz GUZOWSKI, kompozytor – dziedzina muzyki,
3. Stefan IŻYŁOWSKI, aktor – dziedzina teatru.

za rok 1998

1. Katarzyna Borek, pianistka – dziedzina muzyki poważnej
2. Piotr Bulczak, szef DKF-u „Żyrafa” – dziedzina filmu,
3. Leszek Bzdyl, tancerz, choreograf – dziedzina tańca.

za rok 1997

1. Zespół Muzyki Dawnej „Ad te, Domine” K. Dąbrowskiego – dziedzina muzyki poważnej,
2. Prof. dr hab. Jan Ciechowicz, teatrolog– dziedzina teatru,
3. Przemysław Dyakowski, muzyk, szef Sax Klubu – dziedzina muzyki jazzowej,

Pozaregulaminowe Nagrody Honorowe za rok 1997:
· Prof. Jerzy Limon, pisarz – dziedzina literatury,
· Jerzy Kamrowski, artysta malarz, krytyk sztuki – dziedzina sztuk plastycznych.

za rok 1996

1. Zespół Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni – dziedzina teatru,
2. Franciszek Walicki, dziennikarz, popularyzator muzyki – dziedzina muzyki rozrywkowej,
3. Jagna Jędrzyńska, śpiewaczka, solistka Teatru Muzycznego w Gdyni – dziedzina śpiewu.

za rok 1995

1. Kazimierz Ostrowski, artysta malarz, profesor gdańskiej ASP – dziedzina sztuk plastycznych,
2. Edward Obertyński, pisarz – dziedzina literatury,
3. Wiesław Suchoples, muzyk, dyrygent – dziedzina muzyki.