Nagroda Artystyczna Prezydenta Gdyni „Galion Gdyński”

Nagroda Artystyczna Prezydenta Gdyni „Galion Gdyński” za 2020 rok

Hol Muzeum Miasta Gdyni. Siedzi publiczność, na scenie prowadząca i laureaci nagrody oraz prezydent Szczurek

Laureatów „Galionów Gdyński” za 2020 rok poznaliśmy podczas kameralnej gali w Muzeum Miasta Gdyni, fot. Anna Rezulak

Nie poddali się pomimo szczególnych okoliczności i rzucili się w wir twórczej pracy. Autorzy najlepszych kreacji artystycznych, najlepsi animatorzy kultury i wyjątkowi twórcy, który w pandemicznym roku tworzyli inną niż zawsze ofertę dla gdynian zostali nagrodzeni. Za nami gala wręczenia dobrze znanych już nagród „Galion Gdyński” dla ludzi kultury, którzy prowadzą w mieście działania artystyczne.


Rok 2020 dla wszystkich twórców kultury, nie tylko w Gdyni, ale i w całym kraju, a nawet szerzej – na świecie, okazał się wyjątkowo wymagający. Długie okresy bez bezpośredniego kontaktu z publicznością i konieczność użycia nowych form w twórczości nie okazały się jednak problemem dla ludzi, u których kreatywność jest podstawą pracy.

Pandemia przyniosła szeroką ofertę kulturalną, dostępną jak nigdy wcześniej z przysłowiowej domowej kanapy – na ekranach komputerów czy telewizorów. Także w Gdyni środowisko artystyczne stanęło na wysokości zadania i mieszkańcy tęskniący za wydarzeniami kulturalnymi w 2020 roku mieli co robić. To warsztaty, spektakle, koncerty i inne aktywności, które w najtrudniejszym czasie dawały odrobinę wytchnienia i normalności w domowym zaciszu.

Najlepsi w czasie pandemii


O tym, co najbardziej przypadło do gustu gdyńskim odbiorcom i co zasłużyło na szczególne wyróżnienia w tym nietypowym okresie dowiedzieliśmy się podczas gali wręczenia „Galionów Gdyńskich”. 10 czerwca, w czwartkowe popołudnie kameralne spotkanie w Muzeum Miasta Gdyni dało szansę nagrodzenia najlepszych lokalnych twórców w 2020 roku. Standardowo statuetki powędrowały do osób odpowiedzialnych za najlepszą kreację artystyczną, najlepszy debiut i animację kultury oraz - co zdarza się w wyjątkowych przypadkach - za całokształt twórczości. Uhonorowano także najbardziej efektywny mecenat kultury.


Tak prezentują się statuetki dla najlepszych gdyńskich twórców kultury, fot. Anna Rezulak
Tak prezentują się statuetki dla najlepszych gdyńskich twórców kultury, fot. Anna Rezulak

O rozstrzygnięciach edycji nagrody podsumowującej rok 2020 wcześniej zadecydowała kapituła, w której zasiedli: Marek Stępa (przewodniczący kapituły), Karolina Grabowicz-Matyjas, Włodzimierz Grzechnik, Ewa Ignaczak, Leszek Kopeć, Karin Moder, Maja Wagner oraz Kamil Wicik. Laureatom na scenie gratulował u boku prowadzącej galę Agnieszki Szydłowskiej prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.- „Gdyński Galion” to nagroda wręczana od 25 lat, ale tegoroczna edycja to edycja bardzo szczególna. Dziś dziękowaliśmy ludziom sztuki naszego miasta za ich twórczą pracę w roku 2020, w roku pandemii. Niezliczone pomysły i kreacje, które wydarzyły się w tym czasie pomimo trudności dawały nadzieję, optymizm, pobudzały wyobraźnię mieszkańców naszego miasta. Dziękujemy bardzo wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym, ale w ten symboliczny sposób dziękujemy wszystkim twórcom naszego miasta za to szczególne dobro, które uczynili w tym bardzo szczególnym czasie – podsumował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Oto komplet nagrodzonych podczas gali nagród artystycznych „Galion Gdyński” za rok 2020:


W kategorii Kreacja Artystyczna:
Anna Grabowskaza wystawę Grudzień ‘70

W kategorii Animacja Kultury:
Anna Kądziela-Grubman za nowatorskie podejście i upowszechnianie wiedzy o sztuce filmowej

W kategorii Debiut Artystyczny:
Justyna Wicentyza książkę „Kołysanka z huraganem”

W kategorii Mecenat Kultury:
Radmor S.A.za wspieranie lokalnych inicjatyw kulturalnych

Nagroda za Całokształt Twórczości:
Grażyna Łobaszewskaza wybitne osiągnięcia muzyczne

Poniżej pełen zapis transmisji z gali:

Wszyscy z laureatów w kategoriach twórczych oprócz statuetek zostali też nagrodzeni finansowo. O muzyczną oprawę wydarzenia zadbał zespół Kiev Office z Romanem Wróblewskim oraz Krzysztofem Stachurą.

O nagrodzie


Nagroda artystyczna „Galion Gdyński” jest przyznawana najciekawszym projektom i twórcom kultury od 1995 roku. Z założenia docenia starania osób związanych z kulturą, które swoimi działaniami szczególnie aktywizują lokalną społeczność. Kapituła przy wyborze laureatów pochyliła się nad kandydaturami zgłaszanymi wcześniej przez samych mieszkańców Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.06.2021 11:47
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2023 15:02
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona