Nagroda Literacka Gdynia

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia z roku 2021

W piątek, 27 sierpnia 2021 r., odbyła się uroczysta gala Nagrody Literackiej Gdynia. W Muzeum Emigracji zgromadzili się miłośnicy literatury.


Nagroda Literacka Gdynia w kategorii esej powędrowała w tym roku do Joanny Krakowskiej za „Odmieńczą rewolucję. Performans na cudzej ziemi” (Wydawnictwo Karakter, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Kraków-Warszawa 2020). Autorka zabiera nas w niej w świat nowojorskiej kontrkultury.

W kategorii poezja triumfowała Natalia Malek i jej tom poetycki „Karapaks” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2020). Autorkę nominowano do Nagrody Literackiej Gdynia za brawurową pracę ze słowem i wyobraźnię, dzięki której nawet najbardziej szalony paradoks staje się niemal szarą rzeczywistością.

Nagroda Literacka Gdynia w kategorii proza trafiła do Waldemara Bawołka za „Pomarłych” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020). Siłą książki jest konkret i zwyczajność, opisane jednak z poetycką intensywnością i filozoficznym namysłem.

Doceniono również Magdę Heydel za przekład „Opowiadań” Katherine Mansfield (Wydawnictwo Officyna, Łódź 2020). To książka trzymająca w napięciu niewypowiedzianych uczuć i po omacku identyfikowanych stanów emocjonalnych, do których oddania trzeba było wielkiej tłumaczki.

Laureatów wybrała kapituła w składzie: prof. Jerzy Jarniewicz (przewodniczący), prof. Adam Lipszyc, Eliza Kącka, Zbigniew Kruszyński, prof. Tomasz Swoboda, prof. Aleksander Nawarecki, Natalia Gromow oraz dr Dorota Kozicka.

ikona