Nagrody Prezydenta Gdyni dla bibliotekarzy

Laureaci nagrody prezydenta Gdyni dla bibliotekarzy z 2024 roku

Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek w towarzystwie dyrektor Bibilioteki Gdynia Natalii Gromow oraz nagrodzonych bibliotekarzy (fot. Magdalena Śliżewska)

Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek w towarzystwie dyrektor Bibilioteki Gdynia Natalii Gromow oraz nagrodzonych bibliotekarzy (fot. Magdalena Śliżewska)

15 maja w Konsulacie Kultury pracownicy gdyńskich bibliotek świętowali Dzień Bibliotekarza. W Polsce obchodzony od 1985 roku, jest okazją do podsumowania pracy i osiągnięć zawodowych. To święto wszystkich osób zaangażowanych w szerzenie czytelnictwa.

 
Miejski Dzień Bibliotekarza świętowano w Gdyńskim Centrum Kultury. W uroczystości udział wzięli m.in.: prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, radni miasta Joanna Zielińska, Larysa Kramin i Dominik Aziewicz oraz bibliotekarze i przedstawiciele instytucji kultury. Spotkanie prowadził Krzysztof Dąbrowski. O oprawę muzyczną zadbała Marta Kania – wokalistka, poetka i podróżniczka, a od niedawna także gdynianka.

Podczas uroczystości podsumowano kolejny rok funkcjonowania Biblioteki Gdynia. Doceniono również pracę i osiągnięcia zawodowe pracowników bibliotek.


– W bibliotekach odbywała się wiele warsztatów, m.in. rękodzieła, nauka języka dla obcokrajowców. Mnóstwo pracy naszych gdyńskich bibliotekarek i bibliotekarzy. I dzisiaj jest ten dzień, kiedy możemy im za to podziękować, wręczyć nagrody i życzyć powodzenia i owocnej pracy w przyszłości – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Nagrodzeni bibliotekarze


W tym roku nagrody Prezydenta Miasta Gdyni otrzymali:

 • Aleksandra Kellner-Grygiel z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni – za ogromną życzliwość w stosunku do pracowników i czytelników, a także za zaangażowanie w pracę na rzecz biblioteki oraz wzorowe wykonywanie powierzonych obowiązków,
 • Karolina Rybicka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni – za zaangażowanie w pracę z czytelnikami, wolontariuszami oraz za inicjowanie i realizację projektów innowacyjnych usprawniających pracę Biblioteki,
 • Marzena Idzik-Cieśla z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni – za organizację kreatywnych warsztatów, zaangażowanie, pasję oraz otwartość i życzliwość w komunikacji z czytelnikami jak i współpracownikami,
 • Iwona Klejna z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – za ogromne zaangażowanie związane z administrowaniem nowym systemem ALMA oraz rzetelność w codziennej pracy na rzecz biblioteki,
 • Andrzej Szudrowicz z Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni – za inicjowanie i realizację projektów innowacyjnych usprawniających pracę Biblioteki oraz wyjątkową życzliwość w stosunku do czytelników.

Natomiast nagrody dyrektor Biblioteki Gdynia odebrali:

 • Michał Wilk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni – za skuteczność i wzorowe wykonywanie codziennych obowiązków, inicjatywę we wdrażaniu poezji do naszej bibliotekarskiej prozy życia, otwartość i pasję, którą zaraża czytelników Biblioteki Witomino oraz współpracowników,
 • Krzysztof Chalimoniuk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni – za profesjonalizm i życzliwość w codziennej pracy, zwłaszcza w szerzeniu wiedzy o regionie i Gdyni oraz ulubionym temacie: Czechach, a także za tworzenie cyklu „Z archiwum Biblioteki Wiedzy” oraz „Oczy i uszy Gdyni”, współrealizację serii podcastów tworzonych z okazji urodzin Biblioteki Gdynia,
 • Elżbieta Czaja z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni – za brawurowe pełnienie funkcji specjalistki od wszystkiego i zadań specjalnych, dokładność w tworzeniu rozliczeń i pilnowania bibliotecznego RODO, a także za nieustanną chęć pomagania współpracownikom.

Dyrektorka Biblioteki Gdynia Natalia Gromow wręczyła również awanse zawodowo. Odebrali je: Magdalena Cendrowska, Aleksandra Dąbrowska, Jarosław Miładowski, Agnieszka Pach i Krzysztof Chalimoniuk.

Biblioteka to ludzie


Biblioteka Gdynia posiada 20 filii. Dziewięć z nich powstało w nowej lokalizacji lub jest po modernizacji. Ale to także palcówki specjalistyczne: Biblioteka Wiedzy czy Biblioteka z Pasją. We wszystkich filiach znajduje się prawie 390 tys. zbiorów.
– Rozwijamy się razem z potrzebami naszych użytkowników i potrzebami miasta. Chodzi o to, że nigdy nie osiągniemy stanu idealnej biblioteki, bo ciągle są nowe wyzwania, potrzeby, technologie, albo wręcz chęć odcięcia się od tych technologii. I staramy się te rzeczy wprowadzać do naszych bibliotek, żeby po prostu być na czasie i faktycznie odpowiadać na potrzeby użytkowników – informuje Natalia Gromow, dyrektorka Biblioteki Gdynia.

Biblioteka to ludzie – to slogan, który od dawna towarzyszy gdyńskiej instytucji. Ale to nie tylko czytelnicy. To także pracownicy biblioteki.
– Biblioteka to ludzie – dla nas najważniejsi są ludzie. I tutaj mam na myśli nasz zespół, czyli ludzi, którzy pracują w bibliotece i ludzi, którzy do nas przychodzą i korzystają z naszych usług – dodaje Natalia Gromow.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 15.05.2024 16:06
 • ikona

  Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 18.06.2024 10:52
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona