Nagrody Prezydenta Gdyni dla bibliotekarzy

Laureaci nagrody prezydenta Gdyni dla bibliotekarzy z 2023 roku

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Natalia Gromow - dyrektor Biblioteki Gdynia wraz z nagrodzonymi bibliotekarkami // fot. Magdalena Czernek

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Natalia Gromow - dyrektor Biblioteki Gdynia wraz z nagrodzonymi bibliotekarkami // fot. Magdalena Czernek

Promują czytelnictwo, służą pomocą w wyborze ciekawych lektur i wspierają lokalną kulturę. Mowa o pracownikach gdyńskich bibliotek, którzy dzisiaj mieli swoje święto. Obchody Dnia Bibliotekarza odbyły się Konsulacie Kultury. Podczas uroczystości wyróżniający się i zasłużeni pracownicy otrzymali nagrody z rąk prezydenta Wojciecha Szczurka.


Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to święto zainicjowane w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Przypada 8 maja, jednak gdyńskie obchody zorganizowano w środę, 17 maja w Konsulacie Kultury.

Podczas uroczystości podsumowano kolejny rok funkcjonowania Biblioteki Gdynia. Doceniono również pracę i osiągnięcia zawodowe pracowników bibliotek. Prezydent Wojciech Szczurek wręczył nagrody wyróżniającym się bibliotekarzom.

– Biblioteka Gdynia to jedna z najlepszych tego typu instytucji w Polsce. To nie tylko zmieniające się budynki – nowoczesne, przyjazne, otwarte przestrzenie spotkań, ale przede wszystkim ludzie. Świetni, wykształceni, bardzo aktywni, poszukujący nowych pomysłów, wciągający do działań wokół książki – w szerokim tego słowa znaczeniu – co roku coraz większe rzesze mieszkańców naszego miasta. To bardzo cieszy, a Dzień Bibliotekarza to moment, w którym możemy w imieniu gdynian bardzo serdecznie podziękować całemu środowisku za twórczą pracę – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

 
W tym roku nagrody Prezydenta Miasta Gdyni otrzymały:
 • Danuta Opolona z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni – za ogromną życzliwość w stosunku do pracowników i czytelników oraz zaangażowanie w pracę na rzecz Biblioteki;
 • Grażyna Sajchta z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni – za wzorowe wykonywanie obowiązków kierowniczych, pracowitość i wielkie zaangażowanie w pracy z czytelnikami;
 • Dorota Gawin z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni – za profesjonalną i pełną zaangażowania pracę na rzecz Biblioteki, w szczególności za inicjatywę i realizację projektów innowacyjnych usprawniających pracę;
 • Hanna Benkowska z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – za ogromną życzliwość i otwartość w komunikacji z użytkownikami, a także za ogromne zaangażowanie w pracę na rzecz Biblioteki;
 • Marta Pączkowska z Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni – za inicjowanie   i realizację projektów innowacyjnych usprawniających pracę Biblioteki oraz wyjątkową życzliwość w stosunku do czytelnika.

Nagrodzone bibliotekarki podkreślały, jak wiele dla nich znaczą te wyróżnia. Jednocześnie doceniły też wkład i pomoc swoich kolegów.
 
– Jestem ogromnie wzruszona, że spotkał mnie taki zaszczyt. Dziękuję Panu Prezydentowi – mówi Grażyna Sajchta z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

– Nie spodziewałam się tego i to jest duża zasługa całego zespołu, całej Biblioteki Gdynia, poszczególnych działów, które wspierały naszą pracę. To my dostałyśmy wyróżnienie, ale czujemy, że to nagroda dla wszystkich – dodała Dorota Gawin z Miejskiej Biblioteki Publicznej.
 
Z okazji Dnia Bibliotekarza wręczono również awanse zawodowe oraz nagrody przyznane przez dyrektor Biblioteki Gdynia.
 
– To był bardzo dobry rok dla Biblioteki Gdynia i w ogóle dla nas wszystkich. Dzięki dobrej współpracy z miastem udało nam się otworzyć trzy nowe biblioteki – jedną ze zjeżdżalnią, a dwie bardziej tradycyjne. Zrobiliśmy też bardzo dużo, jeśli chodzi o działania na rzecz migrantów, międzykulturowości w bibliotekach, prowadziliśmy warsztaty i różnego rodzaju zajęcia, które mają pokazać, jak zmienia się nasza społeczność lokalna. Skończyliśmy projekt „Biblioteka dla każdego” – duży projekt z funduszy norweskich. Końcówka roku była bardzo intensywna, ale jesteśmy bardzo zadowoleni. A na sam koniec weszliśmy w nowy projekt zmiany programu bibliotecznego – na taki program, który w przyszłości ma być programem dającym dostęp do wszystkich bibliotek w Polsce – podsumowuje Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 17.05.2023 16:00
 • ikona

  Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 18.06.2024 10:54
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona