Nagrody Prezydenta Gdyni dla bibliotekarzy

Laureaci nagrody prezydenta Gdyni dla bibliotekarzy z 2022 roku

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wraz z wyróżnionymi bibliotekarkami // fot. Magdalena Czernek

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wraz z wyróżnionymi bibliotekarkami // fot. Magdalena Czernek

Szerzą czytelnictwo, wspierają gdyńską kulturę i zawsze mają w zanadrzu ciekawą lekturę do przeczytania. Pracownicy Biblioteki Gdynia świętowali dziś Dzień Bibliotekarza. Z tej okazji wyróżnieni pracownicy otrzymali nagrody z rąk prezydenta miasta – Wojciecha Szczurka. Uroczystość odbyła się w Konsulacie Kultury.


Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto zainicjowane zostało w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. To czas docenienia pracowników tych instytucji, którzy wyjątkowo aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym miast.

W tym roku gdyńskie obchody święta przypadły na środę, 11 maja. W Konsulacie Kultury odbyła się uroczystość z udziałem dyrekcji i pracowników Biblioteki Gdynia oraz prezydenta miasta Wojciecha Szczurka, który przyznał nagrody wyróżniającym się bibliotekarzom.

- To bardzo szczególny moment, bo możemy podziękować bibliotekarzom za ich codzienną pracę – nagrodzić nielicznych, ale podziękować wszystkim. Gdyńskie biblioteki się zmieniają. Stają się nowoczesne, otwarte, a co najważniejsze zmieniają się dzięki ludziom, którzy na co dzień pracują w bibliotekach. To osoby zaangażowane, z pasją, które w każdym momencie i w każdym wymiarze włączają się w życie miasta. Biblioteka już dawno przestała być wypożyczalnią książek, a stała się szeroką płaszczyzną aktywności w obszarze kultury. Podejmują także nowe wyzwania w zakresie wsparcia naszych gości z Ukrainy – komentuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Dzień Bibliotekarza to także moment, w którym podsumowywana jest całoroczna praca bibliotek.

- Ubiegły rok był dla Biblioteki Gdynia rokiem specyficznym, ponieważ był to drugi rok pandemii. Cały czas walczyliśmy z ograniczeniami w dostępności bibliotek dla naszych użytkowników, co odbiło się na liczbie tych użytkowników. Natomiast pocieszające jest to, że ci, którzy z nami zostali, czytali znacznie więcej. Statystyki pokazują, że mieszkańcy Gdyni przeczytali więcej książek niż poprzednio, więc pandemia miała także drobne plusy. Udało nam się stworzyć, bo nad tym pracowaliśmy, dwa zupełnie nowe miejsca – Bibliotekę Cisowa w Przystani Chylońska i Bibliotekę Pustki Cisowskie. Intensywnie pracowaliśmy i też zakończyliśmy pracę nad biblioteką przy ul. Łowickiej, która czeka na otwarcie i myślę, że będzie to miejsce, do którego będzie się chciało przychodzić, bo jest zupełnie inne niż pozostałe biblioteki. Pracowaliśmy nad zespołem i nad naszymi umiejętnościami, kupowaliśmy książki – mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.

Podczas tegorocznego Dnia Bibliotekarza nagrody Prezydenta Miasta Gdyni otrzymały:
 • Krystyna Gliniewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, za zaangażowanie w zmiany związane z wdrażaniem nowych wersji programu bibliotecznego w module opracowania zbiorów oraz rzetelność w codziennej pracy na rzecz Biblioteki.

 • Anna Flores-Janiszewska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, za zaangażowanie i współpracę z Przystanią, co zaowocowało licznymi wydarzeniami integrującymi i angażującymi środowisko sąsiedzkie oraz za inicjowanie i realizowanie dzielnicowych projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego.

 • Bogusława Jasek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, za profesjonalną i pełną zaangażowania pracę na rzecz Biblioteki, w szczególności za inicjatywę i realizację projektów innowacyjnych usprawniających pracę Biblioteki oraz integracyjnych projektów Budżetu Obywatelskiego.

 • Karolina Żurańska z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, za  ogromną życzliwość i otwartość w komunikacji z użytkownikami, a także za zaangażowanie w promocję usług Biblioteki.

 • Ewa Pienczke z Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, za  inicjowanie i realizację projektów innowacyjnych usprawniających pracę Biblioteki oraz wyjątkową życzliwość w stosunku do czytelnika.
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podczas uroczystości z okazji Dnia Bibliotekarza // fot. Magdalena Czernek
Nagrody przyznał i osobiście wręczył prezydent Gdyni - Wojciech Szczurek // fot. Magdalena Czernek

Nagrodzone bibliotekarki nie kryły radości z otrzymanego wyrożnienia.

- Jestem bardzo zadowolona, bardzo szczęśliwa. Nawet nie liczyłam na to, że kiedykolwiek dostanę taką nagrodę, a tutaj taka niespodzianka mnie spotkała. Biblioteki, powiedzmy sobie szczerze, to takie miejsca, które ludziom kojarzą się z cichymi, spokojnymi ludźmi, które bardzo chcą pomagać. Jestem jedną z takich osób, które pomagają czytelnikom, wspierają ich – Ewa Pienczke z Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej.

Bibliotekarki i bibliotekarze podczas uroczystości w Konsulacie Kultury / fot. Magdalena Czernek

 • ikonaOpublikowano: 11.05.2022 15:45
 • ikona

  Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 17.04.2023 15:00
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona