Nagrody Prezydenta Gdyni dla nauczycieli

Laureaci nagrody z roku 2020

Uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się m.in. w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni // fot. facebook.com / II LO im. Adama Mickiewicza w Gdyni

Uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się m.in. w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni // fot. facebook.com / II LO im. Adama Mickiewicza w Gdyni

Są mentorami, przewodnikami i opiekunami. Edukują i pomagają uczniom poszerzać horyzonty. Każdego dnia dbają o rozwój intelektualny dzieci i młodzieży. Dzisiaj swoje święto mają wszyscy nauczyciele i pracownicy oświaty. 14 października obchodzimy bowiem Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji życzenia dla gdyńskich pedagogów przygotowali włodarze miasta. Tradycyjnie przyznano również medale i nagrody dla osób szczególnie zasłużonych dla szkolnictwa.


14 października w całym kraju obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. To największe święto polskiej oświaty. Dzień, w którym docenia się wysiłki, pasję i energię, z jaką nauczyciele, dyrektorzy oraz wszyscy pracownicy oświatowi dbają o wysoki poziom kształcenia dzieci i młodzieży. To oni budują markę gdyńskiej edukacji. Ich pracę i zaangażowanie szanują nie tylko uczniowie, ale i władze miasta. Specjalne życzenia składają gdyńskim pedagogom: prezydent Wojciech Szczurek i wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.

– Z okazji Dnia Edukacji Narodowej chciałbym złożyć, w tym szczególnym i trudnym roku, najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za Waszą pracę i służbę dla gdyńskiej edukacji – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– W imieniu całej Gdyni Edukacyjnej serdecznie życzę Państwu wszystkiego dobrego i dziękuję za to, że każdego dnia zmieniacie na lepsze nasze placówki oraz życia uczniów. Wasze zaangażowanie i pasja są energią, które napędzają działanie szkół, przedszkol, poradni psychologiczno-pedagogicznych i innych placówek oświatowych w Gdyni. W każdym z tych miejsc, dzięki Państwu najmłodsze gdynianki i najmłodsi gdynianie mogą zawsze liczyć na pomoc i wsparcie. I za to szczególnie dziś Państwu dziękuję – dodaje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Szczególne słowa do wszystkich pedagogów z naszego miasta skierowała także przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta Joanna Zielińska.

– Jesteście mentorami, przewodnikami i opiekunami gdyńskich dzieci i młodzieży. Od Was zależy, jak będzie wyglądało nasze miasto i kraj za kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat. Wtedy to Wasi uczniowie będą nadawać kierunek ich rozwojowi. Widząc Wasze zaangażowanie, jestem spokojna o efekty pracy pedagogicznej i wychowawczej – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Nauczyciele uhonorowani


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w gdyńskich szkołach organizowane są uroczyste apele, podczas których uczniowie dziękują swoim nauczycielom. Pracownicy oświaty są też jednak wyróżniani tego dnia w inny, szczególny sposób. Osoby szczególnie zasłużone dla szkolnictwa i gdyńskiej edukacji otrzymują nagrody i medale.

W tym roku Medale Komisji Edukacji Narodowej przyznano 56 osobom. To wyróżnienie jest nadawane za zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Z rekomendacji gdyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego odznaczenie to trafiło dodatkowo do dwóch osób. Ponadto złoty medal za długoletnią służbę otrzymało 17 osób, srebrny trafił do 2, a brązowy powędrował do kolejnych 3 pracowników oświaty. Z kolei na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medale Komisji Edukacji Narodowej powędrowały do 5 nauczycieli Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni. A medalami za długoletnią służbę uhonorowano 4 pracowników tej placówki.

Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymało 5 nauczycieli. Z kolei nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty uhonorowano 13 pedagogów.

Tradycyjnie swoje nagrody przyznaje również Prezydent Gdyni. Tym razem wyróżniono nimi 89 nauczycieli oraz 58 pracowników administracji i obsługi.

Swoje odznaczenia postanowiła też przyznać Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, która uhonorowała członków Związku za znaczące zasługi w dziedzinie oświaty i wychowania oraz pracy związkowej.

Szczegółowa lista odznaczonych i nagrodzonych znajduje się w załączniku.

  • ikonaOpublikowano: 14.10.2020 06:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.10.2021 15:00
  • ikonaZmodyfikował: Weronika Rozbicka
ikona