Nagrody Prezydenta Gdyni dla sportowców

Laureaci nagrody z roku 2017

Gimnastyczka Natalia Kozioł oraz piłkarz Rafał Siemaszko najlepszymi sportowcami Gdyni w 2017 roku. Drużyną roku wybrano Arkę Gdynia, wśród trenerów triumfowała Anna Mrozińska ze Stowarzyszenia Gimnastyki Artystycznej Gdynia. Za najlepszą imprezę uznano Mistrzostwa Europy UEFA EURO U21 Polska 2017, natomiast w debiutującej kategorii „Sportowa Inicjatywa Roku” uhonorowany został gdyński parkrun. Statuetki, których w sumie wręczono 24, powędrowały również do ośmiu nadziei gdyńskiego sportu oraz liderów sportu szkolnego. Gala Gdyńskiego Sportu 2017 odbyła się w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej.

To pomału tradycja gdyńskiej gali, że w najważniejszej kategorii nagradzana jest para: zawodniczka i zawodnik. Tym razem nagroda trafiła do Natalii Kozioł i Rafała Siemaszko.

17-letnia gimnastyczka poszła w ślady Anny Czarnieckiej, która najlepszym sportowcem Gdyni została w 2014 roku. Zawodniczka SGA Gdynia oraz uczennica gdyńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w minionym roku wzbogaciła kolekcję o 21 medali złotych i dwa srebrne. Na mistrzostwach Polski sięgnęła po pięć „krążków” z najcenniejszego kruszcu. Zwyciężyła również w punktacji generalnej Pucharu Polski.

Rafał Siemaszko to najskuteczniejszy zawodnik Arki Gdynia. Bez jego goli żółto-niebiescy nie sięgnęliby po Puchar Polski oraz Superpuchar. Na co go stać, popularny „Siema” udowodnił też w meczach ekstraklasy i eliminacji do Ligi Europy.

Arkowcy zostali wyróżnieni po raz drugi z rzędu. Poprzednio doceniono awans do ekstraklasy oraz dotarcie do półfinału Pucharu Polski.

Trenerem 2017 roku została Anna Mrozińska, która odpowiada za sukcesy m.in. Natalii Kozioł. Z gimnastyką najpierw związana była jako zawodniczka. Reprezentowała Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Za dwa lata może pojechać na igrzyska w roli trenerki.

Imprezą roku wybrano Mistrzostwa Europy UEFA EURO U21 Polska 2017, których Gdynia była współgospodarzem w czerwcu. Na Stadionie Miejskim rywalizowały zespoły grupy B. Piłkarze z Hiszpanii, Portugalii oraz Macedonii zaprezentowali futbol na bardzo wysokim poziomie, co z trybun podziwiało 30 tysięcy kibiców.

Nowością podczas Gali Gdyńskiego Sportu 2017 było nagrodzenie „Sportowej Inicjatywy Roku”. Nagroda trafiła do organizatorów parkrun Gdynia. To cotygodniowe wydarzenie tworzone przez biegaczy dla biegaczy. Od 2011 roku, w każdy sobotni poranek, na bulwarze Nadmorskim gromadzą się dziesiątki miłośników aktywności fizycznie. Podobnie dzieje się w ponad tysiącu miast na pięciu kontynentach. Biegnie się na pięć kilometrów z pomiarem czasu, a udział jest bezpłatny. Gdynia, jako krajowy debiutant, zaczynała od pięciu uczestników – obecnie kilkaset osób na starcie nikogo nie dziwi.

Ważnym punktem uroczystej gali było wyróżnienie szkół i talentów. Statuetki w kategorii „Nadzieja Gdyńskiego Sportu” otrzymali: Adrianna Budnik (gimnastyka artystyczna, UKS Jantar Gdynia), Liwia Jarocka (szachy, KSZ Hetman Katowice), Marcel Kamrowski (tenis ziemny, WKS Flota Gdynia), Igor Kuczys (żeglarstwo, MKŻ Arka Gdynia), Szymon Leszega (pływanie, KS Delfin Gdynia), Anna Makurat (koszykówka, Basket 90 Gdynia), Szymon Nowicki (piłka nożna, Chrobry Głogów), Karolina Wejman (skok o tyczce, Klub Lekkoatletyczny Gdynia).

W kategorii „Lider Sportu Szkolnego”, w której nagradzane są najlepsze szkoły we współzawodnictwie sportowym, wyróżnienia otrzymały: Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 28, Szkoła Podstawowa nr 48 wśród szkół podstawowych, gimnazja numer: 11, 17, 20 oraz 24, a także I Akademickie Liceum Ogólnokształcące, III Liceum Ogólnokształcące i VI Liceum Ogólnokształcące.

ikona