Nagrody przyznane Gdyni

2019

Gdynia wyróżniona wśród samorządów

23-24.05.2019

Na czwartkowej gali Gdynię wyróżniono m.in. za 4. miejsce w ogólnopolskim rankingu samorządów - wyróżnienie odebrał prezydent Wojciech Szczurek, fot. Dawid LinkowskiCenne wyróżnienia za aktywizację sportową, projekty z obszaru edukacji, gospodarki i środowiska oraz wysokie, 4. miejsce w Polsce w rankingu miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców – tak wygląda gdyński bilans czwartkowej gali tegorocznych „Pereł Samorządu”. W piątek, 24.05.2019 r. kongres zamknęły dwa panele dyskusyjne i wręczenie nagród dla najlepszych skarbników.

Gala „Pereł Samorządu”, która podsumowuje m.in. rankingi polskich samorządów to jeden z najważniejszych momentów kongresu organizowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną”. W czwartek wieczorem, 23.05.2019 r., w Muzeum Emigracji poznaliśmy laureatów ogólnej klasyfikacji polskich miast i gmin, ale wręczono także wyróżnienia dotyczące działań podejmowanych w konkretnych obszarach.

Gdynia - czwarta w Polsce

Gdynia została sklasyfikowana w tegorocznej edycji rankingu polskich miast „Perły Samorządu 2019” na wysokim, 4. miejscu w Polsce w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańcow. Wyróżnienie odebrał prezydent Wojciech Szczurek.

Ranking przygotowano przez partnera merytorycznego, firmę Deloitte, która dla „Dziennika Gazety Prawnej” przeanalizowała ankiety dotyczące m.in. jakości zarządzania oraz jakości życia mieszkańców danych miast i gmin.

Liderzy Dobrych Praktyk

To nie koniec dobrych wiadomości – aż trzykrotnie miasto uhonorowano też tytułem „Lidera Dobrych Praktyk”. Gdyńskie projekty doceniono w kategoriach oświaty, środowiska i edukacji.
 
Jako innowacyjne rozwiązanie na rzecz gospodarki uznano system wsparcia firm rodzinnych, wśród inicjatyw związanych z edukacją na wyróżnienie zasłużyły program „Fonolandia”, Laboratorium Edukacji Przyszłości oraz warsztaty „Be Creative”, a w zakresie ochrony środowiska uwadze oceniających nie umknęły projekty gdyńskich ogrodów deszczowych oraz program „Piecodoradcy”, który wspiera ograniczenie zużycia węgla w gdyńskich domach.

Miasto, które aktywizuje

Na ręce wiceprezydenta Gdyni ds. rozwoju, Marka Łucyka wcześniej trafiło też jeszcze jedno wyróżnienie – podczas czwartkowego panelu poświęconego roli sportu i aktywizacji ruchowej najmłodszych. Gdynia otrzymała wyróżnienie w kategorii „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży” wśród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Gościem specjalnym całego panelu była legenda polskiego kolarstwa, Czesław Lang.

Na koniec wręczono także nagrody dla najlepszych skarbników z całego kraju – wyłoniono ich w rankingu „Skarbnik Samorządu 2019” przygotowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną”.


***

Gdynia Złotą Gminą na 5!

23.05.2019

Dyplom Gdynia Złotą Gminą na 5! // mat. http://www.gdyniaprzedsiebiorcza.plGdynia otrzymała tytuł „Złotej Gminy na 5!”. Doceniono partnerskie nastawienie gminy zarówno do lokalnych przedsiębiorców jak i zewnętrznych inwestorów. To 5. edycja rankingu przygotowywanego przez Studenckie Koło Naukowe Akceleracji, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdynia została „Złotą Gminą na 5!” po raz pierwszy i znalazła się w zaszczytnym gronie dziesięciu zdobywców tego tytułu. Jest to wyróżnienie dodatkowe i warunkiem otrzymania go jest zdobywanie standardowego wyróżnienia „Gmina na 5!” przez 3 kolejne lata. Zadaniem „Złotej Gminy na 5!” jest promowanie gmin, w których jakość obsługi inwestorów i przedsiębiorców jest stale na wysokim, profesjonalnym poziomie. Trzykrotne zdobycie tytułu „Gmina na 5!” stanowi największe wyróżnienie w ramach przeprowadzanego badania.

W tegorocznej edycji, w zakresie dobrych praktyk oraz innowacyjności skierowanych do inwestorów i przedsiębiorców, przebadanych zostało ponad 630 gmin. Autorzy raportu zwracali uwagę zarówno na rozwiązania o charakterze zachęcającym do nowych inwestycji w danej gminie, jak również na te wspierające obecnych przedsiębiorców. Memorandum Gdyni, czyli opracowanie aspektów życia w mieście istotnych z punktu inwestora czy przedsiębiorcy, przekonało oceniających, że gmina wzorowo zachęca do inwestycji.

Prezentacja tegorocznych wyników badania „Gmina na 5!” oraz ceremonia nagrodzenia wyróżnionych gmin odbyły się 23 maja 2019 roku w Warszawie, podczas konferencji pn. „Forum Gmin na 5!”.

***

Gdynia miastem dostępnym

05.04.2019

Certyfikat jest potwierdzeniem, że gdyńskie działania na rzecz dostępności i osób z niepełnosprawnością przynoszą wymierne efekty, fot. Kamil ZłochWojciech Szczurek, prezydent Gdyni przyjął 5 kwietnia 2019 r. z rąk Katarzyny Heby i Kamili Skalskiej z Fundacji im. Helen Keller certyfikat potwierdzający realizację założeń Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami w mieście. Eksperci politykę społeczną Gdyni w tym zakresie oceniają bardzo wysoko.

Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami normuje standardy dotyczące praw niepełnosprawnych. Jej wdrażanie monitoruje specjalnie do tego powołany zespół. Gdynia przystąpiła do projektu i poddała się dobrowolnie sprawdzaniu, w jakich praktycznych aspektach zostały wdrożone tu zapisy konwencji. Przyznany certyfikat jest potwierdzeniem, że założone w dokumencie cele są realizowane.

Zespół Monitoringowy chwali też konkurs „Gdynia bez barier”, którego celem jest wyróżnienie wszystkich instytucji, organizacji i osób prywatnych - autorów pomysłów i udogodnień pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób z niepełnosprawnością.

Monitoring prowadzony był zgodnie ze ściśle określonymi przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wytycznymi. Gdynia oceniona została bardzo wysoko, otrzymała także rekomendacje do dalszych działań. Część z nich została już zrealizowana. M.in. gdyńscy urzędnicy wzięli udział w szkoleniu języka migowego, w budynkach instytucji publicznych sukcesywnie wprowadzane jest oznaczenie stopnia biegu schodów ułatwiające pokonywanie ich osobom ze schorzeniami narządu wzroku, dla Muzeum Miasta Gdyni opracowany już został nowy, przyjazny dla osób z niepełnosprawnością projekt wejścia, niebawem przeprogramowana zostanie widna w instytucji, tak by była łatwiejsza w obsłudze dla niedowidzących i niewidomych.

Certyfikat nie jest pierwszym potwierdzeniem, że gdyńskie działania na rzecz dostępności i osób z niepełnosprawnością przynoszą wymierne efekty. W 2015 roku prezydent Wojciech Szczurek otrzymał tytuł „Ambasadora Konwencji".

Monitoring jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

***

Gdynia finalistą European Mobility Week Award 2018

22.03.2019

Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała z dyplomem dla Gdyni. Obok Violeta Bulc, unijny komisarz ds. transportu, po lewej Alicja Pawłowska z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni // fot. mat. prasoweGdyńskie podejście do tematu zrównoważonej mobilności zostało wyróżnione w Brukseli! Miasto znalazło się w wyjątkowym gronie zaledwie trzech większych europejskich miast, których działania na rzecz zrównoważonej mobilności zdobyły uznanie Komisji Europejskiej. Główna nagroda European Mobility Week Award 2018 przypadła stolicy Portugalii, Lizbonie. Laur dla Gdyni odebrała podczas gali w Brukseli Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

To właśnie za silny gdyński program związany z promocją transportu publicznego miasto zasłużyło w oczach jury na miejsce w ścisłej trójce. Przypomnijmy, że we wrześniu zeszłego roku Gdynia obchodziła Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, w ramach którego odbył się m.in. festyn związany z Dniem Bez Samochodu. Przygotowano ciekawą grę miejską, miłośnicy trolejbusów mogli przyjrzeć się jednemu z najnowszych, przegubowych modeli (dziś kursują już po gdyńskich ulicach). W zabytkowym trolejbusie zorganizowano też escape room, dodatkowo rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Do pracy jadę rowerem”. Testy przeszły ponadto tzw. rowery towarowe, które mogą ułatwić pracę dostawcom i pracownikom małych firm.

To nie wszystko – wówczas na tydzień fragment ulicy Starowiejskiej zmienił swoje oblicze, gdy w zamian za część miejsc parkingowych pojawiły się dodatkowe ogródki gastronomiczne i tymczasowy przystanek autobusowy. Warto wymienić też np. autobusowe śniadania, które otrzymywali mieszkańcy stawiający na przejazdy komunikacją. Wszystkie te wydarzenia zaplanowano z myślą o promocji idei zrównoważonej mobilności – korzystania z transportu publicznego czy rezygnacji z samochodu na rzecz jazdy rowerem.

W jury European Mobility Week Award 2018 zasiedli przedstawiciele International Association Public Transport, Traject – Mobility Management, European Cyclists' Federation i FGM-AMOR.

Sam Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to największa ogólnoeuropejska inicjatywa poświęcona zrównoważonemu transportowi miejskiemu, organizowana pod przewodnictwem Komisji Europejskiej. Europejskie miasta przez tydzień łączą się w działaniach na rzecz jakości życia w mieście, bezpieczeństwa mieszkańców w ruchu drogowym oraz ochrony środowiska. W 2018 roku w kampanii wzięło udział prawie 2800 miast.

***

Gdynia – Polskie Miasto Przyszłości

12.03.2019

Dwie nagrody w ramach Polskich Miast Przyszłości 2019/2020 odebrał podczas targów MIPIM w Cannes prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, fot. Maja StudzińskaGdynia zajęła I miejsce w swojej kategorii w rankingu Polish City of the Future. To wyjątkowo prestiżowe wyróżnienie, w konkursie organizowanym przez FDI Magazine, nasze miasto zdobywa już po raz trzeci z rzędu. FDI Magazine to specjalistyczne wydawnictwo Financial Times, swoisty przewodnik dla inwestorów zagranicznych, słynący z obiektywizmu i starannego dziennikarstwa.

Nagrodę odberał w Cannes Prezydent Wojciech Szczurek. Ceremonia odbyła się w czasie MIPIM, czyli największych targów inwestycyjnych w Europie.

Gdynia uplasowała się w czołówce w aż 7 kategoriach, przy czym pierwszą nagrodę otrzymała w kategorii „Top 5 Mid-sized Polish Cities of the Future 2019/2020 – Economic Potential” oraz „Top 5 Mid-sized Polish Cities of the Future 2019/2020 – Overall”.

Ranking FDI powstaje kilkuetapowo. Najpierw powstaje krótka lista miast, które przyciągnęły najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Następnie miasta z tej listy punktuje się w 5 kategoriach: potencjał ekonomiczny, kapitał ludzki i lifestyle, efektywność kosztowa, przyjazność dla biznesu oraz łączność i dostępność. W każdej kategorii można zdobyć, w zależności od udowodnionych osiągnięć, od 1 do 10 punktów, przy czym punkty w kategoriach mają różne wagi. Oceniana jest także 6 kategoria: strategia. Nie wpływa ona na wynik ogólny, lecz jest osobno nagradzana. Gdynia otrzymała nagrodę FDI Strategy za strategię rozwoju gospodarki morskiej.