Stypendia Miasta Gdyni dla uczniów i studentów

Stypendia Miasta Gdyni 2021/2022

Stypendyści na pamiątkowej fotografii // fot. Mateusz Dietrich

Stypendyści na pamiątkowej fotografii // fot. Mateusz Dietrich

Tradycyjnie 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, uczniowie i studenci z Gdyni biorą udział w uroczystej gali wręczania Stypendiów Miasta Gdyni.


W tym roku grono wyróżnionych i przedstawiciele władz miasta spotkali się w gościnnych progach Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego. Uroczystość uświetniły występy młodych artystów – wychowanków właśnie szkoły muzycznej czy Młodzieżowego Domu Kultury. Dyplomy z rąk Joanny Zielińskiej, przewodniczącej Rady Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni oraz Bartosza Bartoszewicza, wiceprezydenta Gdyni ds. jakości życia odebrali zdolni sportowcy, młodzi artyści i naukowcy.
 
- To wyraz, z jednej strony, uhonorowania ciężkiej pracy, a z drugiej strony, mam nadzieję, motywacja, aby z tej drogi nie schodzić – mówił podczas uroczystości Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni – Kiedy się w tak młodym wieku wkracza na drogę wyboru swojej przyszłości to możemy być spokojni, że będziemy co roku oglądać i przyglądać się sukcesom w bardzo wielu obszarach, sukcesom sprawiającym satysfakcję tym młodym ludziom.
 
Prezydent dziękował również zaangażowanym we wsparcie młodych stypendystów – rodzicom i opiekunom, podkreślając, że dają im najpiękniejszą szansę, aby mogły rozwijać swoje talenty.
 
- Te osoby w kategoriach naukowej, sportowej czy artystycznej osiągnęły nieprawdopodobne wyniki. Spotkaliśmy się, aby pogratulować im ale także podziękować całemu środowisku osób, które ich wspierają – pedagogom, dyrektorom, ale przede wszystkim rodzicom i opiekunom, tym osobom, które są dla nich najbliższym wsparciem – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

 
Wysokości stypendiów wynosiły od 2500 do 3500 zł, w zależności od kategorii w jakiej wyróżniono młodych. Wśród uczniów szkół podstawowych wyróżniono 20 osób za osiągnięcia w nauce. To nie tylko laureaci i finaliści olimpiad i konkursów międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich w wielu dziedzinach ale także uczniowie wyróżniający się szczególnym zaangażowaniem na rzecz środowiska szkolnego, wolontariusze pomagający w trudnych czasach wojny w Ukrainie, oraz aktywni działacze na rzecz środowiska społecznego. Wybitne osiągnięcia za które przyznano stypendia 21 przedstawicielom szkół ponadpodstawowych to posiadanie tytułów laureatów i finalistów konkursów, olimpiad takich jak np. Wiedzy o III RP czy Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości. 11 osób uhonorowano za dobre wyniki w nauce i osiągnięcia artystyczne. Młodzi zdobywają laury np. podczas międzynarodowych konkursów instrumentalnych w Japonii czy USA oraz w licznych konkursach wokalnych w Polsce i na świecie. 13 osób otrzymało wyróżnienie dzięki dobrym wynikom w nauce ale i osiągnięciom sportowym. Udział w Mistrzostwach Świata w Żeglarstwie czy Mistrzostwach Polski w windsurfingu czy szachach to tylko kilka z wielu osiągnięć młodych sportowców. 10 studentów otrzymało stypendia za wyniki w nauce. To osoby, które biorą udział w grantach badawczych, mają na koncie liczne publikacje, są prelegentami na krajowych i zagranicznych konferencjach, czy studiują równolegle na kilku kierunkach.
 
Stypendia przyznawane są w ramach Gdyńskiego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży, w trzech kategoriach - za osiągnięcia w nauce, za dobre wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe, za dobre wyniki w nauce oraz osiągnięcia artystyczne. Stypendia dla studentów są indywidualnym wyróżnieniem dla studentów, których zainteresowania wykraczają poza program studiów oraz mogą poszczycić się osiągnięciami naukowymi.

Więcej zdjęć z uroczystości mogą Państwo pobrać tutaj.

Lista gdyńskich stypendystów za rok szkolny 2021/2022 w załączeniu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.03.2023 11:54
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.06.2024 11:59
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona