Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Co nowego

Poznaj rodzinne firmy z Gdyni

fot. materiały GCWP

fot. materiały GCWP

09.12.2021 r.

Firmy rodzinne opierają się na współpracy spokrewnionych osób, a także silnym zakorzenieniu w mieście, w którym prowadzą swoją działalność. Gdynia, chcąc promować ten model biznesowy, stworzyła cykl „Wtorki z Rodzinnymi”. W jego ramach powstało 20 krótkich filmów o rodzinnych przedsiębiorstwach z naszego miasta. W Gdyńskim Centrum Filmowym można zobaczyć wystawę podsumowującą cykl, a także ponownie obejrzeć nagrania przygotowane na jego potrzeby.


Firmy rodzinne są niezwykle istotne dla lokalnej przedsiębiorczości. Stanowią one około 70-80% wszystkich firm funkcjonujących w naszym mieście. W mijającym roku część z nich mogliśmy poznać nieco bliżej. Wszystko za sprawą cyklu „Wtorki z rodzinnymi” przygotowanego przez Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz Agencję Rozwoju Gdyni. W ramach projektu powstało 20 krótkich filmów. Każdy z nich prezentował jeden rodzinny biznes działający w Gdyni. Dzięki tym krótkim produkcjom mieszkańcy mogli dowiedzieć się więcej na temat lokalnych przedsiębiorców, poznać ich działalności, a także przekonać się, że lokalne znaczy dobre.

Akcję podsumowuje wystawa, którą od 7 grudnia można podziwiać w Gdyńskim Centrum Filmowym.

– Rodzinne firmy są bezcenną wartością miasta. To one budują lokalną społeczność i w dużej mierze stanowią o gospodarczym potencjale Gdyni. Dlatego też od lat chętnie inwestujemy w programy wsparcia i rozwoju rodzinnej przedsiębiorczości. Projekt „Wtorki z Rodzinnymi” był doskonałą okazją, by przyjrzeć się bliżej lokalnym firmom i pokazać, w jaki sposób działają oraz jak bliskie relacje przekładają się na sukces w biznesie. Zachęcam do odwiedzenia wystawy podsumowującej cykl i zapoznania się z przygotowanymi w jego ramach filmami, a także do śledzenia dalszych inicjatyw związanych z rodzinnymi firmami z Gdyni – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Wystawa w GCF // fot. Paweł Kukla

Ekspozycję można oglądać do 12 grudnia na I piętrze Gdyńskiego Centrum Filmowego. Ci, którzy nie zdążą zobaczyć wystawy do tego czasu, będą mieli okazję zapoznać się z nią w innym terminie. Będzie ona dostępna w tym samym miejscu także od 17 do 31 grudnia.

– Wystawa to 20 plansz, które prezentują gdyńskie firmy rodzinne. To przedstawiciele różnych branż. Wcześniej przygotowaliśmy krótkometrażowe filmy o ich działalnościach. Te firmy charakteryzują się tym, że nie wstydzą się przyznawać do tego, że są rodzinne. Co więcej, swoją rodzinność traktują jako duży bonus. W przyszłym rok planujemy stworzyć kolejną odsłonę cyklu. Myślę, że również pojawi się wystawa i albumy – mówi Magdalena Urban z Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości.Na 20 planszach znajdują się zdjęcia i krótkie opisy wszystkich firm, które wzięły udział w cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”. Dzięki wystawie możemy przypomnieć sobie ich sylwetki, a także w łatwy sposób ponownie obejrzeć filmy na ich temat. Na każdej z plansz umieszczono kod QR. Skanując go, zostaniemy przekierowani bezpośrednio do odpowiedniego filmu w serwisie YouTube.

Wystawę mieli okazję zobaczyć już niektórzy z uczestników projektu.

– To niezwykle ciekawa inicjatywa, bardzo mi się spodobała. Zwłaszcza że dotyczy firm rodzinnych, które działają w Gdyni – mówi Halina Langowska, prezes zarządu Langowski Logistics.

Dzięki kodom QR łatwo można obejrzeć filmy przygotowane w ramach akcji // fot. Paweł Kukla

– Fajnie, że Gdynia promuje takie inicjatywy, bo jednak – jakby nie patrzeć – tego typu firmy są solą tej ziemi – mówi Michał Herok, prezes i założyciel SEOgroup Interactive.

Pilotażowy cykl „Wtorki z rodzinnymi” został zrealizowany przez miasto we współpracy z Agencją Rozwoju Gdyni. Autorami fotografii do projektu są Andrzej Święch i Jakub Maj.

  • Wystawa „Wtorki z Rodzinnymi” w Gdyńskim Centrum Filmowym // fot. Paweł Kukla
  • Wystawa „Wtorki z Rodzinnymi” w Gdyńskim Centrum Filmowym // fot. Paweł Kukla
  • Wystawa „Wtorki z Rodzinnymi” w Gdyńskim Centrum Filmowym // fot. Paweł Kukla
  • Wystawa „Wtorki z Rodzinnymi” w Gdyńskim Centrum Filmowym // fot. Paweł Kukla
  • Wystawa „Wtorki z Rodzinnymi” w Gdyńskim Centrum Filmowym // fot. Paweł Kukla
  • Wystawa „Wtorki z Rodzinnymi” w Gdyńskim Centrum Filmowym // fot. Paweł Kukla