Konkurs "Gdyński biznesplan"

Laureaci konkursu "Gdyński Biznesplan" 2020

Widoczny mężczyzna w garniturze, który w rękach trzyma tablet. Nad tabletem widoczne wykresy

zdj. ilustracyjne

Gastronomia, technologie, edukacja, rozrywka – to tylko niektóre z branż, w których ulokowali swoje życiowe pomysły na biznes tegoroczni finaliści Gdyńskiego Biznesplanu. Poznaliśmy nazwiska osób, które w ostatnim etapie rywalizacji spróbują przekonać członków jury do wizji swoich przyszłych firm.


14 osób i łącznie 12 gotowych biznesplanów, które powalczą m.in. o pieniądze na start i cenne wsparcie – to finaliści konkursu Gdyński Biznesplan 2020. Zostali wyłonieni spośród 76 projektów, które wcześniej zakwalifikowały się do trzeciego etapu. Przed najlepszymi ostateczny sprawdzian, czyli rozmowa z członkami jury, która zakończy się głosowaniem na zwycięzcę.

Obronią swoje pomysły


Jury złożone m.in. z przedstawicieli miasta oraz firm i instytucji z otoczenia biznesu, finansów czy bankowości przepyta finalistów o szczegóły ich biznesplanów. Przy ocenie główną rolę będzie pełnić m.in. motywacja autorów biznesplanu, to jak eksponują zalety swojego pomysłu, jak zamierzają wprowadzić go na rynek i na ile poprawnie potrafią ocenić swoją biznesową konkurencję.

W tegorocznej edycji ze względu na pandemiczne obostrzenia rozmowy z zakwalifikowanymi do finału będą prowadzone online. W takiej samej formule odbędzie się też najprawdopodobniej finałowa gala z ogłoszeniem wyników. Nowe realia to też dodatkowe wyzwanie dla osób, które będą zakładać własne firmy.

- Wprawdzie uczestnicy tegorocznej edycji trafili na wyjątkowo trudne okoliczności związane z pandemią, ale głęboko wierzymy w to, że dobre pomysły zawsze obronią się same. Zresztą przedsiębiorczość w Gdyni ma się dobrze pomimo kryzysu, co udowodniły niedawno statystyki zakładanych firm. Siłą napędową finalistów jest innowacyjność i kreatywność w planowaniu przyszłych biznesów, co jest niezwykle istotne na tak dynamicznie zmieniającym się rynku. Najważniejsze zadanie, czyli wyłonienie tych biznesplanów, które poradzą sobie najlepiej stoi przed konkursowym jury – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Oto lista autorów biznesplanów, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału:

 • Joanna Masorz-Soboń
 • Monika Orłowska i Katarzyna O’Donell
 • Tomasz Kirejczyk
 • Jan Cichosz
 • Andżelika Szafrańska
 • Maria Jopyk-Misiak
 • Krzysztof Przekwas
 • Mikołaj Haczewski
 • Adam Biernat
 • Mateusz Kaźmierczak i Paweł Zaborny
 • Magdalena Mielewczyk
 • Marlena Michalak

Biznesplan w statystykach


Gdyński Biznesplan 2020 wypada ciekawie w statystykach. Średnia wieku finalistów to nieco ponad 30 lat – przypomnijmy, że wcześniej konkurs był adresowany głównie do studentów, a zmiana kryterium wieku zachęciła do przedstawienia swoich pomysłów na własny interes także inne grupy wiekowe. W ten sposób do finału przeszło m.in. kilka osób po 40. roku życia. Z tego powodu już w pierwszym etapie zanotowano też dwukrotnie więcej zgłoszeń niż rok wcześniej – aż 418.

Większość finalistów, bo aż 8 osób pochodzi z Gdyni, ale obok nich do ostatniego etapu zakwalifikowali się też uczestnicy z Gdańska, Torunia, a nawet Zgierza.

Branże, które reprezentują najlepsze z tegorocznych biznesplanów są dosyć zróżnicowane. Wśród nich znajdziemy pomysły z sektorów inżynierii i automatyki, ICT, gastronomii, opieki medycznej i zdrowia, turystyki, rekreacji i rozrywki, designu, reklamy, edukacji czy doradztwa i szkoleń.

Wsparcie na start i rozwój


Przypomnijmy, że jury wyłoni 3 zwycięzców. Autor najlepszego biznesplanu otrzyma m.in. nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych na rozwój firmy, voucher o wartości 10 tysięcy złotych na studia, szkolenia lub program MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, bezpłatny udział w studiach podyplomowych na Wyższej Szkole Bankowej, doradztwo prawne czy poręczenie kredytu na realizację biznesplanu. Nagrody finansowe i vouchery otrzymają też zdobywcy 2. i 3. miejsca. Łączna pula tegorocznych nagród to aż 100 tysięcy złotych.

Konkurs Gdyński Biznesplan jest organizowany przez Gdynię nieprzerwanie od 2003 roku.
Za jego organizację odpowiedzialne jest Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Głównymi partnerami konkursu są PKO Bank Polski, Refinitiv i Radmor. Konkurs można śledzić na Facebooku.

 • ikonaOpublikowano: 09.12.2020 14:25
 • ikona

  Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 09.12.2020 14:29
 • ikonaZmodyfikował: Weronika Rozbicka
ikona

Zobacz także