Nagrody przyznane Gdyni - 2022 r.

Gdyński voicebot wyróżniony

Kobieta rozmawiająca przez komórkę, ma paznokcie w różnych kolorach i długie włosy

Inteligentny asystent telefoniczny czyli gdyński voicebot został po raz kolejny wyróżniony, tym razem w prestiżowym konkursie Mocarze HiperAutomatyzacji // fot. pixabay

Inteligentny asystent telefoniczny czyli gdyński voicebot został po raz kolejny wyróżniony, tym razem w prestiżowym konkursie Mocarze HiperAutomatyzacji. Gdyńskie rozwiązanie na czas pandemii okazało się świetną innowacją usprawniającą pracę urzędników oraz proces rezerwacji wizyt dla mieszkańców.

 
Zautomatyzowane umawianie wizyt było koniecznością wynikającą z wybuchu pandemii COVID-19. Wstępna, robocza wersja projektu została przygotowana samodzielnie przez zespół Gdyńskiego Centrum Kontaktu. We współpracy z firmą InteliWISE udało się wdrożyć gotowe rozwiązanie. Teraz ta innowacja po raz kolejny została dostrzeżona przez specjalistów branżowych. Jest to już drugie prestiżowe wyróżnienie dla gdyńskiego Voicebota, wcześniej otrzymał wyróżnienie w konkursie „Innowacyjny Samorząd”.

- Voicebot spełnił swoje zadanie podczas sytuacji kryzysowej jaką była pandemia covid i konieczność ograniczenia kontaktów międzyludzkich. Okazało się, że jego rola jest nie do przecenienia również teraz. Usprawnia pracę urzędników, ale i pozwala wszystkim mieszkańcom na szybkie umówienie wizyty. To kolejne innowacyjne rozwiązanie naszego smart city, które pilotuje Gdyńskie Centrum Kontaktu i kolejne wyróżnione – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Głównym celem konkursu Mocarze Hiperautomatyzacji jest wyłonienie i nagrodzenie najskuteczniejszych wdrożeń z zakresu hiperautomatyzacji, których efektywność mierzona jest poprzez porównanie celów biznesowych postawionych przed wdrożeniem z wynikami uzyskanymi po jego przeprowadzeniu. W konkursie, w kategorii inteligentni asystenci, został wyróżniony Urząd Miasta Gdynia z voicebotem InteliWISE. Wirtualny asystent spełnia swoją rolę w udrażnianiu infolinii poprzez automatyczne umawianie wizyt. Do momentu zgłoszenia do konkursu ponad 78 tysięcy połączeń zostało samodzielnie obsłużonych przez Voicebota. Rozwiązanie zyskało aprobatę nie tylko mieszkańców Gdyni, ale także specjalistów w dziedzinie automatyzacji.

Prezydent i naczelnik GCK z wyróżnieniem
Na zdjęciu od prawej Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia oraz Piotr Wiśniewski, naczelnik Gdyńskiego Centrum Kontaktu // fot. Zuzanna Kasprzyk


- Atutem tego rozwiązania jest to, że jest to bot uczący się. Z każdą kolejną rozmową działa sprawniej i wydajniej. Jest to również olbrzymie ułatwienie dla osób wykluczonych cyfrowo. Bez czekania w kolejce na rozmowę z agentem można sprawnie umówić się na wizytę w sprawach dotyczących m.in. prawa jazdy, meldunku, numeru PESEL, rejestracji pojazdów z domowego zacisza - wyjaśnia Piotr Wiśniewski, naczelnik Gdyńskiego Centrum Kontaktu.


Kiedy dzwoni mieszkaniec, asystent głosowy ustala, jaką sprawę w urzędzie chce załatwić. Następnie dane są przetwarzane i przyporządkowywane do miejsca, w którym klient zostanie obsłużony po przyjściu do urzędu. Voicebot proponuje termin i datę wizyty w urzędzie, a następnie zapisuje na nią interesanta. W sytuacji, gdy termin nie będzie odpowiadał klientowi, asystent głosowy zaproponuje kolejny najbliższy wolny termin. Na koniec rozmowy Voicebot potwierdza rezerwację wizyty, a mieszkaniec otrzymuje wiadomość SMS z potwierdzeniem terminu oraz numeru pokoju w urzędzie, gdzie będzie mógł załatwić daną sprawę. W przypadku odwołania wizyty lub innych trudności, np. z rozpoznaniem przez asystenta nazwiska mieszkańca, voicebot automatycznie łączy z konsultantem. Rozmowa z voicebotem przypomina tę, którą można przeprowadzić z żywym człowiekiem.

Wdrożenie Voicebota stanowiło uzupełnienie wcześniej wdrożonych przez urząd rozwiązań IT – Cyfrowego Urzędu, internetowego systemu rezerwacji wizyt, czy Konta Mieszkańca. Gdynia była pierwszym miastem w Polsce, która wprowadziła Voicebota do obsługi mieszkańców w urzędzie.

  • ikonaOpublikowano: 07.07.2022 08:48
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.02.2024 10:12
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także