Nagrody przyznane Gdyni - 2014 r.

Nagrody przyznane Gdyni - 2014 r.


Samorząd przyjazny poradnictwu prawnemu i obywatelskiemu

12.12.2014

To właśnie Gdynia zdobyła najważniejsze wyróżnienie Programu Obywatel i Prawo „Samorząd przyjazny poradnictwu prawnemu i obywatelskiemu", przyznawane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Instytut Spraw Publicznych.

 Celem programu, który rozpoczął się w 2002 roku, jest pomoc w rozwoju różnych społecznych form poradnictwa obywatelskiego i prawnego. Między innymi przez wspieranie organizacji pozarządowych, świadczących bezpłatne porady i informacje prawne, jednocześnie aktywizując obywateli do tego, żeby korzystali ze swoich praw.
 
W Gdyni Biuro Porad Obywatelskich jest prowadzone przez Stowarzyszenie OVUM, a świadczeniem pomocy zajmuje się od 2005 roku. Z porad biura może skorzystać każda osoba, która boryka się z trudnym do rozwiązania problemem. Pracownicy i wolontariusze, którymi są studenci lub absolwenci wydziału prawa i administracji, pomagają mieszkańcom Gdyni zrozumieć prawne sformułowania, omawiają obowiązujące przepisy i udostępniają wzory pism procesowych. Poza tym kierują do innych instytucji i udzielają informacji o organizacjach, które nieodpłatnie niosą pomoc. Zadaniem doradcy jest również przygotowanie klienta tak aby mógł samodzielnie rozwiązać problem.
 

*****


Dyplom Gdynia Samorządem Równych Szans 2014Gdynia Samorządem Równych Szans 2014

03.10.2014

Starania Gdyni na rzecz osób z niepełnosprawnościami zostały, kolejny raz, docenione. W piątek 3 października 2014 r. podczas uroczystej gali w Dyplom Gdynia Samorządem Równych Szans 2014Karpaczu Minister Jarosław Duda - Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i Aleksander Waszkielewicz - prezes Fundacji Rozwoju Regionalnego wręczyli statuetkę „Samorządu Równych Szans 2014" za najlepsze praktyki samorządów.

Samorząd Gdyni został nagrodzony za Gdyńskie Partnerstwo na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, składające się przedstawicieli Miasta (MOPS), gdyńskich organizacji pozarządowych, samorządowych szkół specjalnych.

Ponadto, Urząd Miasta Gdyni oraz Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji zostały wyróżnione za dobre praktyki w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych, w tym organizację stażów rehabilitacyjnych i budowania pozytywnego wizerunku osób na rynku pracy.


Statuetka Gdynia Samorządem Równych Szans 2014 Wyróżnienie dla Urzędu Miasta Gdyni za dobre praktyki w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych
*****Nagroda marszałka województwa w konkursie „Najlepsza przestrzeń publiczna województwa pomorskiego" dla Gdynia „InfoBox - Obserwatorium Zmian".

03.10.2014

Podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się w piątek 3 października 2014 r. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, wręczono nagrody marszałka województwa w konkursie „Najlepsza przestrzeń publiczna województwa pomorskiego". Zwycięskim projektem został gdyński „InfoBox - Obserwatorium Zmian".

Mieszczący się przy ul. Świętojańskiej 30 Gdynia InfoBox, który został doceniony m.in. za nowoczesną i innowacyjną formę, stworzenie miejsca spotkań oraz znakomite rozwiązanie zagospodarowania przestrzeni śródmiejskiej, spełniające oczekiwania użytkowników w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Gdyński InfoBox to przykład przemyślanej integracji nowej przestrzeni publicznej z obiektem użyteczności publicznej, dokonanej w trudnej do zagospodarowania części strefy śródmiejskiej - mówił w trackie uroczystości pomorski marszałek Mieczysław Struk.
*****Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego dla Gdyni w dwunastej edycji konkursu na "Najlepszy produkt turystyczny"

03.10.2014

Nagroda w kategorii "Oferta kreatywna" dla gdyńskiego Centrum Nauki EXPERYMENT
Nagroda dla EXPERYMENTU, to kolejna forma docenienia tego drugiego pod względem wielkości centrum nauki w Polsce, za szczególny wkład w promocję i rozwój turystyki w regionie. W trakcie piątkowej uroczystości przedstawiciele placówki odebrali przyznaną na początku września 2014 r.  nagrodę w dwunastej edycji konkursu na "Najlepszy produkt turystyczny" naszego województwa, organizowanego przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.

W kategorii wydarzenie roku nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego przyznana została Ogólnopolskim Spotkaniom Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni "KOLOSY".

Ponadto Gdynia otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego dla miasta Gdyni za kompleksową ofertę kulturalną i turystyczną. Miasto zostało również wyróżnione za X edycję Ladies Jazz Festival.

Marszałek przekazał także podziękowania dla Wojciecha Szczurka Prezydenta Miasta Gdyni za współorganizację Światowych Dni Turystyki w 2013 roku.

Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego dla miasta Gdyni za kompleksową ofertę kulturalną i turystyczną Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego dla Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni KOLOSY

Wyróżnienie Marszałka Województwa Pomorskiego dla miasta Gdyni za X edycję Ladies Jazz Festival Podziękowania Marszałka Województwa Pomorskiego dla Wojciecha Szczurka Prezydenta Miasta Gdyni za współorganizację Światowych Dni Turystyki w 2013 roku*****


Nagroda Ogólnopolskiego Czasopisma Budowlanego Rom-Dom dla GdyniNagroda Ogólnopolskiego Czasopisma Budowlanego Rom-Dom za Modernizację i rozbudowę ul. Morskiej na odcinku: od skrzyżowania z ul. Chylońską do skrzyżowania z ul. Kcyńską. 

28.08.2014

28 sierpnia 2014 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w XVIII Edycji Konkursu "Modernizacja Roku 2013".

Tytuł "Modernizacja Roku 2013" i Wyróżnienie "Modernizacja Roku 2013" wręczono w 12 kategoriach. Swoją nagrodę wręczyły również instytucje i wydawnictwa sprawujące patronat medialny nad Konkursem m.in. Autostrady, Las Polski, Profile, Wspólnota, Materiały Budowlane, Polish Market, Rom-Dom.

Gdynia otrzymała nagrodę Ogólnopolskiego Czasopisma Budowlanego Rom-Dom za Modernizację i rozbudowę ul. Morskiej na odcinku: od skrzyżowania z ul. Chylońską do skrzyżowania z ul. Kcyńską - Gdynia. 

Nagroda Ogólnopolskiego Czasopisma Budowlanego Rom-Dom dla Gdyni


*****


Budujące Nagrody dla gdyńskich inwestycji

17.06.2014

Wiceprezydent Gdyni Michał Guć z nagrodą  Budowa Roku 2013 / fot. materiały prasowe PPNTPomorski Park Naukowo-Technologiczny, Obserwatorium Zmian - Gdynia InfoBox, biurowiec Akwarium w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii oraz hala firmy Vistal zostały uhonorowane prestiżowymi nagrodami Budowa Roku 2013.

Organizatorzy konkursu wyróżnili też dwie inwestycje mieszkaniowe w Gdyni - Fort Forest i Altoria. Konkurs Budowa Roku jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem w branży budowlanej. Organizatorzy - Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego - wyróżniają najlepsze obiekty zbudowane w danym roku w Polsce. Chodzi o pokazanie dobrych praktyk - budynków, które są funkcjonalne, innowacyjne technologicznie, a jakość ich wykonania jest najwyższa. Medal Budowa Roku 2013 II stopnia otrzymało 5 inwestycji z Gdyni.*****


Gdynia najatrakcyjniejsza dla biznesu

12.06.2014

Gdynia najatrakcyjniejsza dla biznesuGdynia po raz kolejny znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu dużych miast atrakcyjnych dla biznesu, opracowanego przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej i magazyn „Forbes".

W grupie miast liczących od 150 do 300 tysięcy mieszkańców uplasowała się na pozycji lidera przed Rzeszowem i Bielsko-Białą. Co więcej wynik, który osiągnęła dałby jej bardzo wysoką pozycję także wśród miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców, a więc takich, które są stolicami województw.

W rankingu „Forbesa" brana jest pod uwagę liczba nowych firm zgłoszonych w ciągu roku do Krajowego Rejestru Sądowego, a dokładniej przyrost spółek w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W przypadku Gdyni to 1,85. Ten wynik daje jej zwycięstwo w swojej klasie i plasuje przed „startującymi" w kategorii powyżej 300 tys. mieszkańców: Szczecinem, Lublinem, Łodzią, Bydgoszczą i Gdańskiem.*****


Wojciech Szczurek Samorządowym Menadżerem Regionu

23.05.2014

Wojciech Szczurek Samorządowym Menadżerem RegionuPrezydent Gdyni Wojciech Szczurek otrzymał tytuł Samorządowego Menedżera Regionu i znalazł się w ścisłej czołówce IX edycji rankingu
Filary Polskiej Gospodarki.

Wyróżnienie przyznano za umiejętne zarządzanie finansami, skuteczne pozyskiwanie zewnętrznych funduszy, inwestowanie w ochronę środowiska i budowanie aktywności społecznej.

Samorządowy Menedżer Regionu przyznawany w ramach Filarów Polskiej Gospodarki to ranking przygotowany przez „Puls Biznesu" i czołową agencję badawczą. Różni się od wielu innych zestawień, ponieważ jest pierwszym w Polsce katalogiem dużych firm, odgrywających czołową rolę w poszczególnych województwach, a zwycięzcy zostali wskazani przez lokalne samorządy. Jako organy władzy zlokalizowane zarówno najbliżej lokalnych przedsiębiorców, jak i społeczności, poprzez swoje głosy zdecydują o wyborze zwycięzców plebiscytu w poszczególnych województwach.*****


Gdyńskie inicjatywy zdobyły nagrodę specjalną konkursu Pary Prezydenckiej „Dobry Klimat dla Rodziny".

15.05.2014

Gdyńskie inicjatywy zdobyły nagrodę specjalną konkursu Pary Prezydenckiej „Dobry Klimat dla Rodziny”Gdyńskie inicjatywy zdobyły nagrodę specjalną konkursu Pary Prezydenckiej „Dobry Klimat dla Rodziny", którego celem jest docenienie i upowszechnienie prorodzinnych inicjatyw, by stały się inspiracją i wzorem dla innych samorządów.

Wśród członków konkursowej kapituły uznanie zyskała innowacyjność gdyńskich projektów, CENTRUM AKTYWNEGO MIESZKAŃCA: KLUB OSIEDLOWY APTEKA oraz KLUB MŁODZIEŻOWY „KREATYWNI" - znalazło się wśród nominowanych do nagrody głównej. Ciekawe i konsekwentne działanie na rzecz gdyńskich rodzin oraz aktywność we wszystkich konkursowych kategoriach postanowiono docenić szczególnie.

Konkurs „Dobry Klimat dla Rodziny" skierowany do samorządów, to jeden z elementów strategicznego Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP. Jego celem jest wyróżnienie i upowszechnienie w całej Polsce najlepszych lokalnych rozwiązań sprzyjających rodzicielstwu. Nagrodę Pary Prezydenckiej otrzymują samorządy, które tworzą przyjazne warunki dla funkcjonowania rodzin oraz dbają, aby młodzi Polacy mogli realizować swoje marzenia i aspiracje związane z rodziną.

Do tegorocznej, drugiej edycji konkursu samorządy miast, gmin, powiatów i województw zgłosiły 253 inicjatywy w trzech kategoriach: dobre rodzicielstwo, czas wolny dzieci i młodzieży - czas rozwoju oraz rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej.*****Wojciech Szczurek „Prezydentem Pomorza", Radny Miasta Gdyni Ireneusz Bekisz "Radnym na medal" wg. samorządowego plebiscytu Dziennika Bałtyckiego.

24.04.2014

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wraz z innymi nagrodzonymi samorządowcami, fot. Sebastian DrausalPrezydent Gdyni
Wojciech Szczurek zwyciężył w kategorii „Prezydent Pomorza" samorządowego plebiscytu Dziennika Bałtyckiego. 24 kwietnia 2014 r., wraz z pozostałymi laureatami, odebrał medal i statuetkę podczas uroczystości w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
 
Wśród wyróżnionych gdyńskich samorządowców znalazł się także Ireneusz Bekisz, który zdobył najwięcej głosów w kategorii „Radny na medal".

To największy tego typu konkurs organizowany przez gazetę - w 144 kategoriach zgłoszono 2400 kandydatów, na których oddano w sumie 80 tysięcy głosów. Czytelnicy wybierali najlepszych między innymi w kategorii prezydent, burmistrz, starosta, wójt i radny. *****Basket Partner 2014

14 kwietnia 2014 

Prezydent Wojciech Szczurek otrzymał nagrodę Basket Partner 2014 za całokształt działalności
.

Jest to nagroda Pomorskiego Okręgowego Związku Koszykówki dla osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla rozwoju pomorskiej koszykówki. Podobna statuetka odebrał Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji.

 Statuetka Basket Partner 2014, fot. Sylwia Szumielewicz - Tobiasz  Dyplom Basket Partner 2014, fot. Sylwia Szumielewicz - Tobiasz*****Tytuł Bursztynowe kompasy

11.04.2014

Bursztynowe kompasy - taką nazwę noszą nagrody wręczane podczas Gdańskich Targów Turystycznych dla inwestycji i przedsięwzięć najlepiej promujących turystykę na Pomorzu w minionym roku. W tegorocznej edycji Gdynia została wyróżniona aż pięciokrotnie.

Za wydarzenie roku uznano Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn, które Gdynia organizowała wspólnie z Gdańskiem. W Ergo Arenie rozgrywano mecze grupy „polskiej" i fazy pucharowej, zaś w hali Gdynia Arena potykały się drużyny z grupy D - przez ekspertów określanej mianem najsilniejszej w całym polsko-duńskim turnieju. Ponadto, w tej samej kategorii, wyróżniono Sylwestrową Moc Przebojów, na której w towarzystwie plejady gwiazd polskiej muzyki bawiło się prawie 200 tys. osób oraz największą imprezę triathlonową w Polsce - Herbalife Triathlon Gdynia.

Kolejne wyróżnienia przypadły w udziale inwestycjom zrealizowanym w 2013 roku w Gdyni. Wysokie notowania u jurorów, jako miejsca przyczyniające się do wzrostu ruchu turystycznego w województwie pomorskim, zdobyły: Centrum Nauki Experyment oraz Gdynia InfoBox - Obserwatorium Zmian.

Gdańskie Targi Turystyczne to największe targi turystyczne w Polsce północnej. Organizowane są tradycyjnie u progu sezonu turystycznego w centrum kongresowym AmberExpo. Adresowane są przede wszystkim do klientów indywidualnych - mają charakter kiermaszu ofert wakacyjnych i weekendowych oraz promocji walorów turystycznych Polski.


Wyróżnienie dla Miasta Gdyni w konkursie Bursztynowy Kompas w kategorii Wydarzenie roku za organizację Sylwestrowej Mocy Przebojów Wyróżnienie dla Miasta Gdyni w konkursie Bursztynowy Kompas w kategorii Inwestycja Turystyczna - Nauka i Kultura za Gdynia InfoBox Obserwatorium Zmian

Wyróżnienie dla Miasta Gdyni w konkursie Bursztynowy Kompas w kategorii Inwestycja Turystyczna - Nauka i Kultura za Centrum Nauki EXPERYMENT Wyróżnienie dla Miasta Gdyni w konkursie Bursztynowy Kompas w kategorii Impreza Turystyczna za organizację Herbalife Triathlon Gdynia
*****Statuetka Citystar 2014 dla GdyniNagroda Regiostars 2014 dla Gdyni za projekt proekologicznego transportu publicznego

31.03.2014

Komisja Europejska uhonorowała Gdynię prestiżową nagrodą Regiostars 2014 za projekt proekologicznego transportu publicznego.

Regiostars Awards to prestiżowy konkurs organizowany przez Komisję Europejską od 2008 roku. Wyróżniane w nim są najbardziej innowacyjne i oryginalne przedsięwzięcia finansowane ze środków europejskich, które dla innych miast i regionów mogą stać się inspiracją i wzorem wykorzystania funduszy wspólnotowych. Chodzi przede wszystkim o promowanie dobrych praktyk w rozwoju regionalnym.

W tym roku spośród 80 różnych przedsięwzięć do finału zakwalifikowano 19. Podzielono je na 4 kategorie tematyczne. Gdyński projekt „Rozwój proekologicznego transportu publicznego na Obszarze Metropolitalnym Trójmiasta" zwyciężył w kategorii „CityStar - inwestycje w publiczny transport miejski zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju", w której rywalizował z przedsięwzięciami z brytyjskiego Swansea, Kielc i wspólnym projektem Manchesteru, Paryża, Brukseli, Bielefeld i Rotterdamu.


*****


eRatusz wyróżniony w Mobile Trends Awards

16.01.2014

eRatusz został wyróżniony w kategorii "Miasto z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną" podczas gali finałowej Mobile Trends Awards.

Wyróżnienie w dużej mierze to zasługa czytelników eRatusza, którzy brali udział w internetowym głosowaniu. Przy wyborze zwycięzców Wasze zdanie wzięła pod uwagę kapituła, złożona ze specjalistów branży IT. Zatem bardzo dziękujemy za każde kliknięcie!

Przypomnijmy, że w naszej kategorii dodatkowo rywalizowały jeszcze Kraków i Wrocław, a w całym konkursie Mobile Trends Awards 2013 nominowano tak uznane marki jak LOT, Wirtualna Polska, Eurobank czy Tymbark. Pojawienie się wśród renomowanych firm to dla nas duża nobilitacja...*****


Dyplom medalu Stowarzyszenia Architektów Polskich dla prezydenta GdyniMedal Stowarzyszenia Architektów Polskich dla prezydenta Gdyni

8.01.2014

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek otrzymał z rąk Mariusza Ścisło, prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz  Stefana Ciecholewskiego, prezesa Oddziału Wybrzeże SARP, Medal Bene Merentibus. To najwyższe wyróżnienie przyznano za wybitne zasługi na rzecz architektury. Wojciech Szczurek jest pierwszym prezydentem miasta w Polsce, uhonorowanym tym medalem.

Medal Bene Merentibus został przyznany na wniosek Zarządu Oddziału Wybrzeże SARP w Gdańsku. We wniosku przeczytać możemy między innymi, że „Gdynia jest jednolitym, najbardziej nowoczesnym zespołem architektoniczno-urbanistycznym w całym polskim krajobrazie.” Zarząd jednocześnie podkreślił osobiste zasługi prezydenta Szczurka oraz jego współpracowników dla zachowania najwyższego poziomu nowoczesności i najwyższej rangi architektury Gdyni. SARP wyraził także szacunek dla wcześniejszych gospodarzy Gdyni, którzy przyczynili się do jej architektonicznej świetności.
Medal Stowarzyszenia Architektów Polskich dla prezydenta GdyniMedal SARP Bene Merentibus został ufundowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich za zasługi dla rozwoju Architektury Polskiej i Stowarzyszenia Architektów Polskich i przyznawany jest do 1996 roku.  Medalem mogą być odznaczone zarówno osoby nie będące architektem jak również instytucje (stowarzyszenia, kluby, firmy).


*****


Miasto Gdynia uzyskało tytuł gminy na 5Miasto Gdynia uzyskało tytuł gminy na 5

7.01.2014

W zakończonej III edycja rankingu przygotowywanego przez Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych (SKN PAR) działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa w Szkole Głownej Handlowej w Warszawie miasto Gdynia uzyskało tytuł gminy na 5.

Wynik rankingu prezentuje ocenę z badania jakości obsługi potencjalnych inwestorów przez urzędy gmin. Intencją jest nagradzanie samorządów, które wyróżniają się w zakresie obsługi klienta- przedsiębiorcy z wykorzystaniem elektronicznych narzędzi komunikacji.

  • ikonaOpublikowano: 13.01.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.02.2024 11:13
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona