Co nowego

Transportowy biznes rodem z Gdyni

Tomasz Surowiec i Marta Surowiec, czyli prezes firmy Hermes i jego córka, która również pracuje w firmie // fot. materiały Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

Tomasz Surowiec i Marta Surowiec, czyli prezes firmy Hermes i jego córka, która również pracuje w firmie // fot. materiały Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

Niestraszne im ładunki ponadgabarytowe, masowe czy kontenery. Zajmują się transportem i logistyką od ponad 30 lat. Sprowadzają i sprzedają też naturalne kamienie z różnych zakątków świata. Mowa o rodzinie Surowców i ich firmie spedycyjnej Hermes. Są oni bohaterami kolejnego odcinka cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”. To seria krótkich filmów o wyjątkowych lokalnych firmach – zarówno tych wielopokoleniowych, jak i tych, które dopiero rozwijają skrzydła.


Mówi się, że praca z bliskimi jest trudna, bo problemy przenosi się do domu. Oni udowadniają, że wystarczy się zgrać i mieć podobne charaktery, a wszystko pójdzie dobrze. Jak twierdzą, doskonale udaje im się zachować balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. I tak od lat. Ich firma powstała w 1990 roku. Założył ją Andrzej Surowiec – specjalista w dziedzinie transportu morskiego i wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, który biznes prowadzi razem z żoną. Dzisiaj u steru firmy stoi ich syn – Tomasz Surowiec. A Hermes jest jednym z liderów pośród setek małych i średnich przedsiębiorstw spedycyjnych w Polsce. Rodzina Surowców to bohaterowie ósmego odcinka cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”.

Hermes, czyli firma rodziny Surowców, ma swoją siedzibę przy ul. Legionów 87 w Gdyni. Zajmuje się transportem i logistyką. A specjalizuje się w spedycji ładunków drobnicowych, masowych czy ponadgabarytowych. Oferuje również organizację i obsługę ładunków pełnokontenerowych i kontenerów zbiorczych, a także pośredniczy w rezerwacji miejsc promowych dla samochodów ciężarowych i osobowych na wszystkich liniach promowych w obszarze Morza Bałtyckiego, Północnego i Śródziemnego.

Firma zajmuje się również handlem naturalnymi kamieniami. W tym względzie może się pochwalić współpracą z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Każdy, kto choć raz był w terminalach pasażerskich tego lotniska, stąpał po granitowej posadzce, którą firma sprowadziła z Chin.

– Lokalne firmy rodzinne są bezcenną wartością miasta. Warto je znać i wiedzieć o nich więcej. Historie gdyńskich przedsiębiorców pokazują, jak ogromny potencjał w nich drzemie i jak bardzo są przywiązani do naszego miasta. Można się o tym przekonać, oglądając filmy, w których opowiadają o swojej działalności. Zachęcam do zapoznania się z historiami gdyńskich rodzinnych biznesów i wspierania ich – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.



„Wtorki z Rodzinnymi” to miejska akcja promująca lokalne firmy, które na stałe wpisały się w gdyński krajobraz. W jej ramach, pod okiem Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, powstało 20 krótkometrażowych filmów. Ich głównymi bohaterami są lokalni przedsiębiorcy oraz ich rodziny. Dzięki materiałom można poznać kilka pokoleń osób, które na miejsce prowadzenia własnego biznesu już wiele lat temu wybrały właśnie Gdynię. Nie zabraknie również historii młodych, pierwszopokoleniowych firm działających w naszym mieście. Przez 20 tygodni, zawsze we wtorki, na stronie internetowej i facebookowym profilu Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz gdyńskim kanale YouTube będą prezentowane kolejne odcinki krótkich, filmowych opowieści o rodzinnych biznesach.

Przypomnijmy, że filmowy cykl ruszył w połowie grudnia 2020 roku. Otworzył go materiał opowiadający o Hotelu Jakubowym państwa Kamrowskich, którzy w posiadaniu „pierwszego gdyńskiego drapacza chmur” są od 10 lat. Następnie została zaprezentowana historia rodzinnej firmy państwa Ogrodowiczów - „Zegarmistrzostwo Ogrodowicz i syn”. To specjaliści, którzy w zegarmistrzowskim fachu działają już od lat 40. ubiegłego wieku. Obecnie w zakładzie można spotkać już trzecie pokolenie kontynuujące rodzinną tradycję. Potem można było dowiedzieć się więcej o firmie SpaceForest, która zajmuje się automatyką przemysłową i kosmicznymi technologiami. W czwartym odcinku o swoim gastronomicznym biznesie opowiedzieli właściciele zupiarni „Gary na ogniu”. Następnie można było poznać historię Liliany Poszumskiej i Arkadiusza Wójcika, czyli właścicieli Centrum Języka Hiszpańskiego „La Mancha”. Później o krawieckiej tradycji i kunszcie opowiedziała rodzina Wiśniewskich. Z kolei tydzień temu o swojej pasji do kawy mówili Barbara Szparagowska i Leszek Jędrasik - właściciele kawiarni „Black & White Coffee” w Gdyni.

Więcej informacji o działaniach Gdyni związanych z promowaniem firm rodzinnych można znaleźć na facebookowym profilu Firmy Rodzinne Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 02.02.2021 12:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.02.2021 15:59
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze