Poradnik dobrych praktyk remontowych

Elementy małej architektury

Elementy małej architektury ("Od strony ulicy. Gdyński poradnik dobrych praktyk remontowych", s. 50-51)

  1. Pamiętaj, że w przypadku doboru obiektów małej architektury takich jak: ławki, stojaki rowerowe, donice, przysiadaki, kosze na śmieci, latarnie itp., sytuowane w szczególności przy arteriach Miasta, w strefach o charakterystycznej indywidualnej historycznej tradycji oraz w obrębie skwerów i placów, muszą być one ujednolicone materiałowo, stylistycznie i kolorystycznie.

  2. Zadbaj o ochronę obiektów małej architektury będących zabytkowymi i kulturowymi elementami zagospodarowania terenu (np.: kapliczki, rzeźby i postumenty, meble miejskie, elementy infrastruktury komunikacyjnej drogowej czy morskiej).

  3. Zastosuj następującą kolorystykę metalowych elementów dla mebli znajdujących się w pasie drogi i w terenie zabudowy – RAL 7012, na terenach parków i dużych zieleńców – RAL 7016.

  4. Zadbaj by meble służące do siedzenia miały siedziska neutralne termicznie. Dobrą praktyką jest stosowanie drewna (w Gdyni stosujemy trwałe gatunki drewna np.: jatobę oraz wysokiej jakości kompozyt na bazie łuski ryżowej, który nie wymaga konserwacji).

  5. Miej na uwadze by forma wszystkich elementów małej architektury była ergonomiczna, trwała, nowoczesna oraz subtelnie wpisywała się w kontekst przestrzenny i przyrodniczy.

  6. Projektując oświetlenie stosuj energooszczędne źródła światła typu LED, a oprawy lamp dobieraj w taki sposób by doświetlały właściwie chodniki i place, ale nie zaśmiecały światłem nieba.


Wersja poprawna / wersja niepoprawna

(przesuń suwak, aby porównać)

ikona