Poradnik dobrych praktyk remontowych

System identyfikacji miejskiej

System identyfikacji miejskiej ("Od strony ulicy. Gdyński poradnik dobrych praktyk remontowych", s. 56-57)

System identyfikacji miejskiej (SIM) jest to system oznakowania m. in. ulic i budynków w czytelny i ujednoliconych sposób dla całego miasta.

  1. Pamiętaj, że jeżeli jesteś właścicielem lub zarządcą nieruchomości masz obowiązek oznaczyć swoją nieruchomość numerem porządkowym.

  2. Tabliczkę z numerem zamontuj na budynku w widocznym i dobrze doświetlonym miejscu, od strony ulicy dojazdowej. Numer powinien być umieszczony w zasięgu wzroku maksymalnie do wysokości pierwszej kondygnacji.

  3. W przypadku budynku z ogrodzeniem umieść numer przy głównym wejściu, furcie lub bramie na wysokości wzroku.

  4. W zależności od strefy wybierz jeden z dwóch typów nośników informujących o numerze domu. Wypukłe tabliczki emaliowane zastosuj na obszarze historycznego śródmieścia i na zabytkach. Na pozostałym terenie Miasta zastosuj tabliczkę płaską wykonaną z metalu i wysokiej jakości folii przylepnej.

  5. Dla dużych budynków wielorodzinnych, przyjęło się malowanie numerów na bocznych elewacjach w większej skali. Projekty twórz w oparciu o krój pisma i kolorystykę systemu. Wybór lokalizacji napisu dokonuj uwzględniając kontekst miejsca i dekoracji architektonicznej budynku.

  6. Tabliczki wykonaj zgodnie z opracowanym wzorem. Zastosuj kolor czerwony odpowiadający barwie RAL 3000 dla liter oraz kolor biały odpowiadający barwie RAL 9003 dla tła. Użyj kroju pisma Futur EFN.


Wersja poprawna / wersja niepoprawna

(przesuń suwak, aby porównać)


ikona