Poradnik dobrych praktyk remontowych

Nawierzchnie

Nawierzchnie ("Od strony ulicy. Gdyński poradnik dobrych praktyk remontowych", s. 44-45)

  1. Projektując drogi wewnętrzne, wjazdy na posesje, chodniki na styku z drogą publiczną pamiętaj, że nawierzchnie pasa jezdni, pasa drogi rowerowej i chodnik dla pieszych muszą być ujednolicone materiałowo i kolorystycznie na terenie całego Miasta.
  2. W pasie chodnika stosuj płytkę chodnikową lub kostkę betonową bezfazową w formacie 20cm x 20cm oraz naturalny kolor betonu – jasnoszary. Tą samą kostkę w kolorze ciemnoszarym, grafitowym, antracytowym stosuj na wjazdy na posesję oraz na zatoki parkingowe.

  3. Pamiętaj, że w przypadku inwestycji prowadzonej na granicy lub w pasie drogi publicznej, jesteś zobowiązany do dostosowania nowej nawierzchni do istniejącej lub projektowanej.

  4. W przypadku projektowania wymiany nawierzchni na placach i skwerach zaleca się zastosowanie większych formatów płyt chodnikowych z betonu architektonicznego, kamienia i innych materiałów o wysokiej trwałości i jakości. Zadbaj o odpowiednią fakturę antypoślizgową np. płomieniowanie w przypadku granitu.

  5. Drogi rowerowe powinny być budowane z nawierzchni bitumicznej w kolorze ciemnym grafitowym, z pasem rozgraniczającym chodnik, wykonanym z materiału o wyrazistej strukturze np. w formie wąskiej opaski kamiennej.

  6. Przy okazji remontów i nowych inwestycji drogowych stosuj rozwiązania ułatwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Korzystaj z zasad projektowania uniwersalnego.


Wersja poprawna / wersja niepoprawna

(przesuń suwak, aby porównać)


ikona