Gdyński Panteon

Borchardt Karol Olgierd (1905 - 1986)

Karol Olgierd Borchardtmarynarz, pedagog i pisarz,

piewca narodzin najnowszej epoki Polski morskiej

 

Urodził się w Moskwie. Wczesne dzieciństwo spędził w Paryżu, a młodzieńcze lata w Wilnie. W latach 1925-28 uczył się w Szkole Morskiej w Tczewie na Wydziale Nawigacyjnym. Służbę morską, jeszcze jako uczeń, rozpoczął na żaglowcu "Lwów", a pracę zawodową, jako starszy marynarz na ss. "Rewa" w Polsko - Brytyjskim Towarzystwie Okrętowym w Gdańsku. W okresie międzywojennym pływał na statkach pasażerskich linii palestyńskiej Gdynia - Ameryka: "Polonia", "Pułaski", "Kościuszko". We wrześniu 1939 r. wraz z fregatą "Dar Pomorza" znalazł się w Szwecji, a później w Wielkiej Brytanii. Tam też zorganizował i był dyrektorem Gimnazjum oraz Liceum Morskiego w Landywood.

Do kraju wrócił w 1949 r. Aż do emerytury, w 1970 r., był wykładowcą astronomii w Szkole Rybołówstwa, Państwowej Szkole Morskiej i Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni.

 Wydana w 1960 r. książka "Znaczy kapitan", której bohaterem był jeden z komendantów "Lwowa" - Mamert Stankiewicz, do dziś pozostała "kultową" książką morską. Za życia kapitana ukazały się jeszcze "Krążownik spod Somosierry" oraz "Szaman Morski", a po jego śmierci "Kolebka nawigatorów" oraz zbiór opowiadań autobiograficznych "Pod czerwoną różą" wzbogacony o wspomnienia o kapitanie Ewy Ostrowskiej, która jest również autorką książki "Kapitan własnej duszy. Borchardt znany i nieznany".


Przez lata mieszkał niczym na mostku kapitańskim w malutkim pokoiku na ostatnim piętrze budynku przy ul. Mickiewicza 16. Jest tam tablica poświęcona kapitanowi.
 
Zmarł w 1986 r. w Gdyni. Pochowany jest na Cmentarzu Witomińskim.

  • ikonaOpublikowano: 28.08.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona