Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Gdyński Panteon

Czernicki Stanisław Ksawery (1882 - 1940)

Stanisław Ksawery Czernicki oficer Marynarki Wojennej, inżynier budownictwa okrętowego, zginął w Katyniu

Urodził koło Wilna w rodzinie ziemiańskiej. Ukończył Wydział Budowy Okrętów Morskiej Szkoły Inżynieryjnej w Kronsztadzie. Był prezesem Komitetu Polskiego na terenie Estonii. W 1925 r. opracował projekt portu wojennego w Gdyni, przewodniczył komisji nadzorczej budowanych w Paryżu niszczycieli „Wicher" i „Burza". Po powrocie otrzymał nominację na szefa służb Kierownictwa Marynarki Wojennej.

Pod zwierzchnictwem Czernickiego rozpoczęto rozbudowę portu w Helu oraz stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni i utworzono pierwszy w Polsce Wydział Budowy Okrętów i Konstrukcji Stalowych. Wybuch wojny zastał Czernickiego w Warszawie. Zwierzchnik KMW admirał Świrski zarządził wyjazd personelu wojskowego pociągiem ewakuacyjnym na wschód. 12 września 1939 r. przekazał dowództwo pociągu Czernickiemu, sam odjechał. Kontradmirał Czernicki wraz z dziesięcioma najstarszymi oficerami został aresztowany przez wojska sowieckie, które 17 września 1939 r. przekroczyły polskie granice. Wywieziony do obozu w Kobielsku; zamordowany w Katyniu.

Na Cmentarzu Witomińskim znajduje się jego symboliczny grób. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1920, francuską Legią Honorową i szwedzkim Orderem Miecza.

ikona