Gdyński Panteon

Jurkiewicz Kazimierz (1912 - 1985)

Kazimierz Jurkiewicz kapitan żeglugi wielkiej, 32 lata przepracował na "Darze Pomorza", w tym 23 jako komendant. Biała Fregata zawdzięcza mu część swojej legendy.

Urodził się w Goraju Lubelskim. Młodzieńcza fascynacja morzem zaprowadziła go do Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Na "Darze Pomorza" znalazł się pierwszy raz w 1931 r. w rejsie kandydackim. Trzy lata później, już w charakterze instruktora, wypłynął na żaglowcu w rejs dookoła świata (1934-35). Na "Darze Pomorza" przeszedł wszystkie stanowiska oficerskie aż do funkcji komendanta, którą pełnił w latach 1953-77. Był również dyrektorem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni, autorem podręczników, wykładowcą i wychowawcą kilku pokoleń oficerów marynarki handlowej. "Dar Pomorza" pod jego dowództwem odniósł brawurowe zwycięstwo w czasie debiutu w regatach Operacja Żagiel 72.

Kapitan został wierny żaglowcowi także po przejściu na emeryturę i od 1982 r. pełnił na "Darze Pomorza", statku - muzeum funkcję kustosza. Był wśród inicjatorów powołania Towarzystwa Przyjaciół "Daru Pomorza" i przewodniczył społecznemu komitetowi budowy jego następcy - "Daru Młodzieży".

Zmarł w Gdyni. Pochowany jest na Cmentarzu Witomińskim.

  • ikonaOpublikowano: 28.08.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona