Gdyński Panteon

Radtke Jan (1872 - 1958)

Jan Radtke Pierwszy wójt Gdyni.

Urodził się 10 lutego 1872 r. w Dębogórzu na Kępie Oksywskiej. Zanim na stanowisko wójta Gdyni wyniosła go 23 listopada 1918 r. miejscowa ludność, był szanowanym obywatelem tej letniskowo - rybackiej miejscowości. Orędownik rozwoju Gdyni jako kąpieliska konkurującego z Sopotem, a po odzyskaniu przez Polskę dostępu do morza w 1920 r. - rzecznik budowy portu wojennego i handlowego w Gdyni. Zyskał sobie wielki szacunek licznymi inicjatywami. To z jego inspiracji Rada Gminna występowała do władz państwa o nadanie Gdyni praw miejskich, co w istocie nastąpiło 10 lutego 1926 r.

Dom Jan Radtke (charakterystyczny domek z wieżyczką na rogu ulic 10 Lutego i Świętojańskiej, zachowany do dziś) był miejscem spotkań wybitnych obywateli gdyńskich i przybyłych gości, budowniczych portu i miasta, artystów, pisarzy, których łączyła jedna idea - Gdynia. Byli wśród nich Antoni Abraham, Stefan Żeromski, Julian Rummel, Tadeusz Wenda, Adolf Nowaczyński, Feliks Nowowiejski.

Zmarł 22 grudnia 1958 r. w Gdyni. Jego pogrzeb był wielką manifestacją gdynian. Pochowany został na Cmentarzu Witomińskim.

  • ikonaOpublikowano: 28.08.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona