Trzy gdyńskie kąpieliska – Redłowo, Śródmieście i Babie Doły są otwarte dla mieszkańców i turystów.
Gdyński Panteon

Romanowski Bolesław (1910 - 1968)

Bolesław RomanowskiJeden ze wspaniałych oficerów Marynarki Wojennej, bohater II wojny Światowej, ofiara szykan okresu stalinowskiego.


Wrzesień 1939 r. zastał go jako porucznika, dowódcę działu broni podwodnej ORP "Wilk". Po walkach w obronie Wybrzeża i ucieczce okrętu do Wielkiej Brytanii rozpoczęła się wojenna, morska epopeja porucznika, a w krótkim czasie kapitana Romanowskiego. Za liczne brawurowe akcje na okrętach, którymi dowodził (ORP "Sokół", "Jastrząb", "Garland", "Dzik") otrzymał najwyższe odznaczenia wojskowe polskie i brytyjskie. Do kraju powrócił w 1947 r. na pokładzie ORP "Błyskawica", jako jej dowódca. W latach 1948-50 awansowany do stopnia komandora porucznika, pełnił funkcję dowódcy Dywizjonu Okrętów Podwodnych w Gdyni. W latach 1950-56 został odsunięty od służby w Marynarce Wojennej. W owych czasach jego zasługi były balastem w wojskowej karierze. Dopiero po "polskim Październiku" wrócił do Sztabu Marynarki Wojennej by kierować Biurem Historycznym. W latach 1960-64 pełniąc funkcje zastępcy komendanta Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej mógł wreszcie podzielić się swym ogromnym doświadczeniem z młodym pokoleniem.

Po przejściu na emeryturę poświęcił się budowie jachtu harcerskiego "Zawisza Czarny", którego został pierwszym kapitanem. Zmarł w Gdyni. Pochowany został na Cmentarzu Witomińskim.

  • ikonaOpublikowano: 28.08.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona