Nagrody przyznane Gdyni - 2020 r.

Nagrody przyznane Gdyni - 2020 r.

Samorządowy Lider Edukacji 2020

29.12.2020 r.

Wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz z, przyznanym Gdyni, certyfikatem "Samorządowego Lidera Edukacji 2018".

Za prowadzenie lokalnej polityki edukacyjnej w sposób wzorcowy Gdynia po raz piąty została uhonorowana tytułem Samorządowego Lidera Edukacji. Tytuł przyznano w jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji”. Certyfikat przyznano za prowadzenie lokalnej polityki edukacyjnej w sposób wzorcowy: nowoczesny, innowacyjny, zgodny z potrzebami interesariuszy jednostki samorządu terytorialnego, z uwzględnieniem aktualnych potrzeb demograficznych, kulturowych, gospodarczych i społecznych.

– Strategicznie inwestujemy w gdyńską edukację nie dla nagród, ale aby zapewniać dzieciom i młodzieży z Gdyni dostęp do oświaty na światowym poziomie. Cieszy mnie jednak, że gdyńskie osiągnięcia zostały docenione w ogólnopolskim konkursie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – To, że nasze miasto może od lat szczycić się tytułem Samorządowego Lidera Edukacji to wielka zasługa wszystkich osób na co dzień kreujących wyjątkowe środowisko edukacyjne: nauczycieli, dyrektorów placówek oraz pracowników administracji i obsługi. To dzięki nim uczniowie mogą nie tylko uzyskiwać wyjątkowe wyniki potwierdzane podczas zewnętrznych egzaminów, ale przede wszystkim rozwijać się, poszerzać horyzonty i śmiało patrzeć w przyszłość. Wyróżnienie jest dla miasta szczególnie ważne teraz, kiedy zmniejszający się procentowy udział subwencji z budżetu państwa w finansowaniu oświaty stawia polskie samorządy, w tym również Gdynię, w coraz trudniejszej sytuacji.

Promotor Czystej Energii

22.12.2020

Wiceprezydent Marek Łucyk z nagrodą "Promotor Czystej Energii"

Na Święta Bożego Narodzenia do Gdyni trafiła długo wyczekiwana niespodzianka – statuetka nagrody „Promotora Czystej Energii”. Z powodu pandemii i delikatności przesyłki, dopiero teraz nagroda mogła fizycznie trafić do Gdyni – nagrodę przekazała Pani Magdalena Dutka, Prezes Zarządu firmy Abrys Sp. z o.o. z Poznania, organizatora konkursu „Promotor Czystej Energii”.


- Gdynia od wielu lat podejmuje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju energetycznego, które mają na celu zwiększenie świadomości energetycznej i ekologicznej mieszkańców miasta. Realizowane w Gdyni przedsięwzięcia swym zasięgiem obejmują liczne grono odbiorców, a organizowane wydarzenia często wykraczają poza teren gminy. W ten sposób Gdynia staje się wzorem do naśladowania dla innych samorządów. I dlatego też Kapituła Konkursu „Promotor Czystej Energii" przyznała w tym roku tę prestiżową nagrodę właśnie temu miastu - Magdalena Dutka, Prezes Zarządu firmy Abrys Sp. z o.o. z Poznania, organizatora konkursu „Promotor Czystej Energii”. 

Nagroda Promotor Czystej Energii przyznawana jest w kategoriach osobowość, kampania edukacyjno-informacyjna i inwestycja. W 2020 r. po raz pierwszy kapituła postanowiła o przyznaniu tylko jednej nagrody za całokształt działań na rzecz zrównoważonej energii i trafiła ona do Gdyni.

- Jest mi niezmiernie miło otrzymać tę nagrodę. Jest ona dowodem na to, że polityka energetyczna Gdyni jest słuszna. Staramy się aby wszystkie działania w kierunku zrównoważonej energii były innowacyjne, tym bardziej że ich realizacja wiąże się z kształtowaniem przyszłości naszego miasta. Przyszłości związanej z dobrem mieszkańców i środowiska – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


Miasto i firmy wyróżnione "Gryfem Gospodarczym 2020"

8.12.2020

Miasto Gdynia otrzymało nagrodę w kategorii Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom. „Gryfem” ponownie została wyróżniona gdyńska firma Portman Lights, a spółka Uni-Logistics z Gdyni została liderem odpowiedzialności społecznej. // fot. archiwum gdynia.pl; fb.com/Uni-logistics-Poland

Firmy i przedsiębiorcy wkładają wiele pracy w realizację swoich celów, które w końcu owocują i są doceniane. Jednym z najważniejszych wyróżnień jest zdobycie statuetki Gryfa Gospodarczego, która jest wyjątkowym wyróżnieniem oraz dowodem uznania i zaufania województwa. We wtorek, 8 grudnia, odbyło się uroczyste, wirtualne ogłoszenie zwycięzców 21. konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy 2020”. Miasto Gdynia otrzymało nagrodę w kategorii Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom. „Gryfem” ponownie została wyróżniona gdyńska firma Portman Lights, a spółka Uni-Logistics z Gdyni została liderem odpowiedzialności społecznej.

Prezydent Wojciech Szczurek, Jarosław Filipczak, prezes RIGP i Damian Mucha, dyrektor regionalny RIGP podczas wręczania statuetki-nagrody Gryf Pomorski 2020 r. // fot. Przemysław Kozłowski

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy jest regionalną nagrodą przyznawaną nieprzerwanie od 2000 roku. Jej organizatorem jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości, która skupia przedstawicieli regionalnych środowisk gospodarczych oraz pełni rolę doradcy Marszałka Województwa Pomorskiego.

Katarzyna Gruszecka-Spychała z nagrodą „Innowacje w Polityce”

3.12.2020

Wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała z nagrodą "Innowacje w Polityce".

Gdynia z dużym wyróżnieniem na arenie międzynarodowej. W tegorocznej edycji konkursu „Innowacje w Polityce”, który organizuje wiedeński Instytut Innowacji w Polityce, miejski projekt wsparcia dla przedsiębiorców podczas pandemii COVID-19 uhonorowano główną nagrodą w kategorii „Gospodarka”. To jedyny projekt z Polski, który zwyciężył w gronie finalistów.

Statuetka „Innowacji w Polityce” trafiła do wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyny Gruszeckiej-Spychały, która na co dzień nadzoruje pracę Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości i była odpowiedzialna za wdrożenie nowych form pomocy dla lokalnych firm. Tytuł to docenienie innowacyjnego, nieszablonowego i otwartego podejścia do prowadzenia polityki.

- Przedsiębiorcy to grupa, która w sytuacji obostrzeń związanych z pandemią bardzo potrzebowała fachowego doradztwa. Nasi eksperci to wysokiej klasy specjaliści, którzy potrafią wyjaśniać wątpliwości, zarówno te dotyczące korzystania z instrumentów pomocy oferowanej przez państwo czy miasto, jak i te dotyczące strategicznych wyzwań dla firmy. Po pierwsze, oferowaliśmy je nieodpłatnie, po drugie zdjęliśmy przedsiębiorcom z głowy konieczność wyszukiwania sprawdzonych autorytetów, dzięki czemu mogli skoncentrować się na głównym wyzwaniu, jakim było funkcjonowanie firmy w dobie pandemii – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki

Dostępność Gdyni europejskim przykładem - Access City Award 2021


1.12.2020

Kolaż zdjęć: miasta finaliści konkursu Access City Award: Bremerhaven (Niemcy), Florencja (Włochy), Gdynia, Komotini (Grecja), Jönköping (Szwecja), Poznań; statuetka III nagroda dla Gdyni, fot. Magda Śliżewska
Kolaż zdjęć: miasta finaliści konkursu Access City Award: Bremerhaven (Niemcy), Florencja (Włochy), Gdynia, Komotini (Grecja), Jönköping (Szwecja), Poznań; statuetka III nagroda dla Gdyni, fot. Magda Śliżewska

Podczas odbywającej się 1 grudnia konferencji Europejskiego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami przyznano nagrody Access City Award za dostępność europejskich miast dla wszystkich, niezależnie od sprawności, wieku czy mobilności. Gdynia zdobyła III nagrodę za podejmowanie działań na rzecz społecznej świadomości na temat niepełnosprawności oraz stałe doskonalenie się.

I nagroda przypadła Jönköping. To szwedzkie miasto nad malowniczym jeziorem, w którym kwestia dostępności stanowiła wielkie wyzwanie. II nagrodę otrzymało Bremerhaven - miasto, które ma podejście kompleksowe i zajmuje się wszystkimi rodzajami dostępności. Gdynia uplasowała się na podium.

- Gdynia jest miastem portowym na Morzu Bałtyckim, razem z Sopotem i Gdańskiem tworzy Trójmiasto. Ma duże obszary przemysłowe, do których dostęp jest pewnym wyzwaniem. Ale widać duży postęp i cały czas dalsze usprawnienia. Teraz Gdynia jest bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej. Od roku 1999 Gdynia cały czas wdrażała politykę społeczną, która uwzględnia potrzeby wszystkich mieszkańców. W czasie tych wszystkich lat zostało powołane do życia Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami i mianowano eksperta, jak również Radę ds. Dzieci z Niepełnosprawnościami. Wytyczne dotyczące projektowania i rozwoju miejsc publicznych także zostały utworzone w oparciu o zasady uniwersalne w zakresie projektowania, zapewniając dostęp dla wszystkich. Wszystkie te projekty są zatwierdzane przez eksperta. Poza tym jest także centrum, w którym można wynająć sprzęt, taki jak kule, wózki inwalidzkie, rowery. Został otwarty park, gdzie są dostosowane urządzenia do ćwiczeń dla osób z niepełnosprawnościami. W publicznym transporcie wszystkie pojazdy mają obniżane rampy. Gdynia po raz kolejny zdobywa nagrodę w konkursie Access City - powiedziała, ogłaszając werdykt, Katarina Ivanković-Knežević, dyrektor ds. społecznych w Komisji Europejskiej.


Aplikacja Gdynia.pl - medialna perła


13.10.2020

Na zdjęciu wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała z dyplomem//fot. Paweł Kukla

Organizatorzy kongresu Perły Samorządu, Dziennik Gazeta Prawna, postanowili też wręczyć po raz pierwszy wyróżnienia i nagrody w konkursie „Medialna Perła Samorządu 2020”. Laury przyznawano urzędom marszałkowskim, powiatom, gminom wiejskim, miejsko-wiejskim i miastom do 100 tys. oraz powyżej 100 tys. mieszkańców w trzech głównych kategoriach: dla prasy samorządowej, kampanii komunikacyjnych i mediów elektronicznych.

Jedną z nagród uhonorowano Gdynię. Miasto zajęło wspólnie z Krakowem pierwsze miejsce w kategorii „Kampania komunikacyjna” wśród dużych miast. W ten sposób doceniono akcję promocyjną miejskiej aplikacji Gdynia.pl – aplikacji przeznaczonej na smartfony, która pełni rolę asystenta mieszkańca. Przypomnijmy, że za jej pośrednictwem gdynianie mogą m.in. śledzić nowe wiadomości i komunikaty dotyczące życia miasta czy zmian w organizacji ruchu, umawiać terminy wizyt w urzędzie czy zgłaszać uszkodzoną infrastrukturę.

Prezydent Gdyni z „Perłą Samorządu"


12.10.2020

Na zdjęciu Wojciec Szczurem z dyplomem dla najlepszego włodarza//fot. Karol Stańczak

Wyniki przygotowanego przez Dziennik Gazetę Prawną oraz Deloitte rankingu „Perły Samorządu 2020” okazały się szczęśliwe dla Gdyni: najlepszym włodarzem w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców uznano prezydenta Wojciecha Szczurka, a miasto wśród samorządów z całej Polski sklasyfikowano na wysokiej, 4. lokacie.
To bazujące na rzetelnych danych i pracy specjalistów z Dziennika Gazety Prawnej oraz Deloitte podsumowanie roku w polskich samorządach. Ranking „Perły Samorządu” przyzwyczaił nas do corocznych uroczystych gal w gdyńskim Muzeum Emigracji, ale tym razem zdalny tryb nieco zmienił formę ogłoszenia jego wyników. To, co nie uległo zmianie to z pewnością ranga wyróżnień, które co roku przypadają najskuteczniejszym i najbardziej aktywnych samorządom oraz ich włodarzom.

Ranking wyłania po siedmiu wyróżnionych oraz trzech laureatów we wspomnianych dwóch kategoriach: samorządy oraz włodarze, z podziałem na podkategorie względem wielkości danego samorządu. W poniedziałkowy wieczór (12 października) poznaliśmy w ten sposób najlepszych wśród gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich, miast do 100 tysięcy oraz powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Nagroda dla osiedla Zamenhofa i jego mieszkańców



24.09.2020

Na zdjęciu Michał Guć z nagrodą za Modernizację Roku//fot. mat. pras.

Rewitalizacja osiedla Zamenhofa-Opata Hackiego wraz z budynkiem Centrum Sąsiedzkiego „Przystań” przy ul. Opata Hackiego 33 otrzymały nagrodę główną w konkursie „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku 2019”, w kategorii „Integracja międzypokoleniowa i opieka społeczna”. W imieniu inwestora, czyli Gminy Miasta Gdyni, nagrodę odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie wiceprezydent Michał Guć. Uroczysta Gala miała miejsce 23 września.

Do 24. edycji tego prestiżowego i znanego konkursu zgłoszono 460 inwestycji w 12 kategoriach „Modernizacji Roku” i 4 kategoriach „Budowy XXI wieku”. W ścisłym finale Jury wybierało spośród 76 obiektów. Ideą konkursu, organizowanego nieprzerwanie do 1996 roku, jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych.
Droga do wyłonienia zwycięzców i wyróżnionych była długa, a jury odwiedziło każdą z inwestycji, która znalazła się w ścisłym finale. Wizyta komisji konkursowej na Chyloni miała miejsce 1 lipca. O inwestycji, jej zakresie rzeczowym, ogromnych zmianach, które nastąpiły na tym zaniedbanym dotąd osiedlu z „wielkiej płyty” opowiadał komisji konkursowej wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

Pragnę podkreślić, że cały proces, począwszy od określenia zakresu prac aż do zakończenia rewitalizacji odbywał się przy bardzo dużym zaangażowaniu mieszkańców i wszystkich partnerów: dwóch spółdzielni mieszkaniowych, trzech wspólnot mieszkaniowych, Rady Dzielnicy Chylonia, parafii św. Mikołaja, Stowarzyszenia Świętego Mikołaja Biskupa i organizacji pozarządowych; Fundacji Zmian Społecznych „Kreatywni", Stowarzyszenia Ognisko TKKF Checz Gdynia, Teatru Gdynia Główna. To sami mieszkańcy decydowali, co zbudować i w którym miejscu, czego potrzebują, w jakiej kolejności. To osiedle było dotknięte wieloma problemami społecznymi. Nie można było go odnawiać tylko w sferze materialnej, chodziło o realne i całościowe poprawienie sytuacji społecznej mieszkańców. Mówię o tym dlatego, że ta nagroda jest także dla nich, dla mieszkańców „Zamena" i bardzo się z niej cieszymy – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Przypomina też historię rewitalizacji: - Osiedle Zamenhofa-Opata Hackiego jest jednym z sześciu obszarów, które wskazaliśmy w 2017 roku w Gminnym Programie Rewitalizacji, ale pracę z mieszkańcami osiedla rozpoczęto już w 2008 roku. Od 2018 roku zaczęliśmy działania inwestycyjne, a ich zakres był ogromny. W efekcie nie tylko powstała nowa przestrzeń publiczna o wysokiej jakości, ale przebudowaliśmy i zmodernizowaliśmy praktycznie całą infrastrukturę podziemną. Największe prace były związane z kanalizacją deszczową, zagospodarowaniem terenu i termomodernizacją budynków komunalnych. Ale ważnym elementem było też stworzenie Przystani – Centrum Sąsiedzkiego, bo wątki społeczne w rewitalizacji są równie ważne jak inwestycyjne.

Gdynia wzorowo gospodaruje odpadami. Nagroda Eco-Miasto


21.09.2020

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji z nagrodą Eco-Miasto.

Spójny przekaz edukacyjny, wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i wysoki poziom recyklingu – za to została doceniona Gdynia w jednym z największych ekologicznych konkursów miejskich Eco-Miasto. 21 września w Centrum Nauki Kopernik Warszawie, podczas pierwszego dnia konferencji „Eco-Miasto 2020. Energia zmian”, odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Statuetkę odebrał wiceprezydent Michał Guć.
                                                                     
Eco-Miasto to ogólnopolski projekt, którego celem jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju miast. Konkurs, organizowany w ramach projektu, docenia najbardziej zaangażowane środowiskowo polskie miasta. Jest on skierowany do wszystkich miast i związków gminnych, niezależnie od ich rozmiaru. W każdej kategorii konkursowej są przyznawane dwie nagrody – jedna trafia do ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys., a drugą otrzymuje miasto powyżej 100 tys. mieszkańców.
 
Tegoroczna konferencja „Eco-Miasto 2020. Energia zmian” odbywa się w Centrum Nauki Kopernik Warszawie. Pierwszego dnia, 21 września, miała miejsce ceremonia wręczenia nagród dla samorządów wyróżnionych w 7. edycji konkursu Eco-Miasto. Spośród 59 zgłoszeń, kapituła wyróżniła 10. Gdynia otrzymała nagrodę w kategorii „Gospodarka Odpadami”, którą odebrał osobiście Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Decyzją kapituły, Gdynia otrzymała nagrodę za spójny przekaz edukacyjny, wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i włączanie w działanie różnych grup, co zaowocowało między innymi wysokimi poziomami recyklingu, projektami obywatelskimi i badaniami nad przetwarzaniem odpadów.

Wojciech Szczurek samorządowcem 30-lecia


31.07.2020

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, ubrany w białą koszulę, grafitową marynarkę i krawat, trzyma w rękach nagrodę otrzymaną w konkursie „Samorządowiec 30-lecia Dziennika Bałtyckiego”. Nagroda jest wykonana z przezroczystych oraz niebieskich i błękitnych elementów. Widnieje na niej logo "Dziennik Bałtycki". W tle: biuro oraz fotografie przedstawiające dawną Gdynię.

Prezydent Gdyni został doceniony za jego wieloletnią pracę dla mieszkańców oraz wkład w rozwój i budowę pomorskiego samorządu. Wojciech Szczurek został „Samorządowcem 30-lecia Dziennika Bałtyckiego”

W czwartek, 30 lipca, w Starej Aptece Teatru Wybrzeże w Gdańsku odbyła się uroczysta gala „Człowieka roku 2019” połączona z 75. urodzinami „Dziennika Bałtyckiego”. Poza nagrodą dla osoby, która w ubiegłym roku znacząco wpłynęła na pomorską rzeczywistość, przyznano również dodatkowe wyróżnienie. Wszystko w związku z 30. rocznicą utworzenia samorządu terytorialnego w Polsce. Z tej okazji kapituła zdecydowała także o przyznaniu nagrody specjalnej „Samorządowca 30-lecia Dziennika Bałtyckiego”.

Wyróżnienie przyznano: prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi, włodarzowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu oraz – pośmiertnie – prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. To oni od wielu lat wspólnie działali i budowali pomorski samorząd, a także pracowali na rzecz mieszkańców i rozwoju lokalnego. Nagroda to wyraz wdzięczności i szacunku, dla wszystkich samorządowców, którzy angażują się w pracę na rzecz naszych małych ojczyzn.

Gdynia nagrodzona za przeciwdziałanie otyłości

17.06.2020

Grafika przedstawiająca nagrodę dla Gdyni za przeciwdziałanie otyłości. Po lewej stronie: zdjęcie przedstawiające kilka rozłożonych ulotek informacyjnych dotyczących akcji "Postaw na zdrowy tryb życia. Nie ma drogi na skróty". Po prawej stronie widnieje logo "Zdrowy Samorząd" oraz opis "Nagroda Zdrowy Samorząd 2020 w kategorii Zdrowa Gmina dla Urząd Miasta Gdyni" oraz loga organizatorów: Rynek Zdrowia i Portal Samorządowy.

Gdyński samorząd to „Zdrowy Samorząd”! Z dumą ogłaszamy, że w tym roku kapituła doceniła działania na rzecz poprawy zdrowia najmłodszych mieszkańców Gdyni, nagradzając w plebiscycie „Zdrowy Samorząd” nasz program polityki zdrowotnej - „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni na lata 2018-2020”. Oficjalne wręczenie nagród w konkursie odbyło się 17 czerwca podczas Gali V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online.

Celem „Zdrowego Samorządu” był wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które najbardziej efektywnie realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka. Do organizujących konkurs redakcji Portalu Samorządowego i Rynku Zdrowia wpłynęło z całego kraju aż 135 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Wybrano 30 nominowanych samorządów, spośród których Rada Konsultacyjna konkursu wyłoniła laureatów, w tym miasto Gdynia.


Gdynia z nagrodą Human Smart City

15.06.2020

Grafika przedstawiająca logo XI edycji Smart City Forum, która odbyła się w dniach 15-16 czerwca 2020 r., w formule online.Konsekwentnie poprawianie jakości życia w Gdyni zostało nagrodzone podczas XI edycji Smart City Forum, który odbył się w dniach 15-16 czerwca 2020 r. Gdynia razem z całym Trójmiastem i Zakopanem otrzymała – przyznaną po raz pierwszy w historii kongresu – nagrodę Human Smart City.

Smart City Forum to międzynarodowy kongres od 5 lat służący wymianie doświadczeń i prezentacji dokonań miast w zakresie wdrażanie idei Smart City. Dwa razy do roku spotykają się tu przedstawiciele środowisk samorządowych, naukowych i biznesowych. Wśród partnerów wydarzenia znajdują się czołowe firmy działające w obszarze innowacji technologicznych. Kapituła Smart City przyznała laury w łącznie 7 kategoriach, a jedna z nich – tytuł Human Smart City za rok 2019 trafiła do samorządowców z Trójmiasta. Gratulacje online odbierali: Bartosz Bartoszewicz (wiceprezydent Gdyni), Piotr Borawski (wiceprezydent Gdańska) i Marcin Skwierawski (wiceprezydent Sopotu).

Gdyńska rewitalizacja nagrodzona!

15.06.2020

Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć ubrany w ciemny, granatowy garnitur i białą koszulę, wraz z nagrodą TOP Inwestycje Komunalne 2020, oprawioną w antyramę.Gdynia otrzymała nagrodę TOP Inwestycje Komunalne 2020 za przeprowadzenie rewitalizacji dzielnicy Oksywie, Kamiennej Góry oraz obszaru Opata Hackiego-Zamenhofa. To świetne podsumowanie zmian, jakie przeprowadzono w tych miejscach!

Finał konkursu Top 10 Inwestycji Komunalnych odbył się 27 maja. Jest on organizowany od 2012 roku przez PortalSamorządowy.pl i grupę PTWP. W jego ramach przyznawane są nagrody dla najlepszych inwestycji samorządowych w Polsce. To wyróżnienie najlepszych praktyk i sukcesów osiągniętych dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom służącym gospodarce, regionom i ich mieszkańcom.

Do konkursu nominowanych było 25 inwestycji z całego kraju. Ostatecznie doceniono 10 najciekawszych realizacji, które wybrali: Rada Konsultacyjna konkursu oraz internauci. Wśród tegorocznych laureatów znalazła się Gdynia. 

Gdynia - „Innowacyjny Samorząd”!

26.02.2020

Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała wraz z nagrodami-laurami podczas konkursu "Innowacyjny Samorząd". W tle czerwona ścianka medialna z napisem "Serwis Samorządowy PAP". / fot. Przemyslaw Kozłowski



Gdyńskie innowacje docenione na tle całego kraju.
W pierwszej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd” organizowanego pod patronatem m.in. Ministerstwa Rozwoju Gdynia otrzymała aż cztery laury. To nagroda wśród dużych miast za działania związane z gdyńskimi ogrodami deszczowymi oraz trzy wyróżnienia: za projekty Utrecht, Creating Automotive Renewal i Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz UrbanLab Gdynia.

Podczas gali wręczenia nagród pierwszej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd” w siedzibie Ministerstwa Rozwoju laury za gdyńskie projekty odbierała wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Gdynia zdominowała listę laureatów w kategorii dużych miast, otrzymując nagrodę główną za Gdyński Ogród Deszczowy – projekt zachęcający mieszkańców do tzw. małej retencji wody deszczowej - oraz wyróżnienia dla trzech projektów, które dały miastu miano finalisty: Utrecht, czyli reintegracja osób borykających się z problemem bezdomności, Projekt CAR - Creating Automotive Renewal i kampania Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gdyni oraz UrbanLab Gdynia, czyli mechanizm dyskutowania i sposób wypracowywania rozwiązań podnoszących jakość życia.

Celem konkursu „Innowacyjny Samorząd” jest promocja kreatywnych i innowacyjnych jednostek samorządu terytorialnego z całego kraju. Nagradzane są najbardziej nowatorskie rozwiązania wdrożone w samorządach - innowacje technologiczne, procesowe, organizacyjne, ekologiczne, społeczne, publiczne (komunalne) oraz dotyczące instrumentów i usług wsparcia. Nagrody i wyróżnienia są przyznawane z podziałem na kategorie: miasta duże, powiaty oraz gminy miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie.

Organizatorem „Innowacyjnego Samorządu” jest Serwis Samorządowy PAP. Konkurs swoim honorowym patronatem objęło Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

  • ikonaOpublikowano: 27.02.2020 09:00
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.02.2024 10:46
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona