Co nowego

Słodki biznes #wGdyni

Patryk, Mikołaj, Tobiasz i Marek Zabiegałowscy w cukierni // fot. materiały prasowe GCWP

Patryk, Mikołaj, Tobiasz i Marek Zabiegałowscy w cukierni // fot. materiały prasowe GCWP

Od lat dbają o podniebienia klientów. W swoje produkty wkładają całe serce. Stworzyli lokalny przysmak, który stał się hitem. To tradycyjne ciastka z nadzieniem – „Gdyńska Rybka z ikrą Marko”. Cukiernicza rodzina Zabiegałowskich to bohaterowie kolejnego odcinka cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”. To seria krótkich filmów o wyjątkowych lokalnych firmach – zarówno tych wielopokoleniowych, jak i tych, które dopiero rozwijają skrzydła.


Jak mówią, rodzina to fundament. Prowadzą cukierniczy biznes, bo to pasja, która wciąga kolejne pokolenia. Od 1926 roku pieką ciastka według tradycyjnej, rodzinnej receptury. Obecnie na czele firmy stoi Marek Zabiegałowski. Od najmłodszych lat spędzał czas w cukierni i to on postanowił wypromować rodzinny przysmak. Przepis na niego przekazała mu babcia. I tak „Gdyńska Rybka z ikrą Marko” wypłynęła na szerokie wody. Ciastka w kształcie rybki powstają na oczach klientów i są wypełniane różnego rodzaju nadzieniami. W przygotowywaniu słodkich wypieków właścicielowi pomaga młode pokolenie – Patryk, Mikołaj oraz Tobiasz Zabiegałowscy. Historia tej wyjątkowej rodziny i ich biznesu została zaprezentowana w siódmym odcinku drugiej edycji cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”.
 
W ubiegłym roku „Gdyńska Rybka z ikrą Marko” zwyciężyła w plebiscycie zorganizowanym przez Radio Gdańsk. Otrzymała tytuł Pomorskiego Przysmaku 2021.
 
Przysmak powstaje w „Słodkim Centrum” przy ul. Świętojańskiej 18. Tam też można kupić kultowe ciastka z nadzieniem. Wybór jest szeroki. Dostępne są małe lub duże „gdyńskie rybki”. A nadzienia to ponad 50 różnych smaków. W ofercie są też poduszeczki i słodkie obrazy. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

– Zachęcam do poświęcenia kilku minut na przyjrzenie się historiom lokalnych firm, które często pamiętają jeszcze nasi dziadkowie czy rodzice. To przedsiębiorcy, którzy na przestrzeni lat budowali tożsamość Gdyni i czują się nierozerwalnie związani z miastem. Ich opowieści są ciekawym spojrzeniem w przeszłość, ale i podkreślają ogromny potencjał, jaki drzemie w rodzinnych firmach – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
 


„Wtorki z Rodzinnymi” to miejska akcja promująca lokalne firmy, które na stałe wpisały się w gdyński krajobraz. W ramach drugiej edycji cyklu powstało 10 krótkometrażowych filmów. Głównymi bohaterami są lokalni przedsiębiorcy oraz ich rodziny. Dzięki materiałom można poznać kilka pokoleń osób, które na miejsce prowadzenia własnego biznesu już wiele lat temu wybrały Gdynię. Nie brakuje również historii młodych, pierwszopokoleniowych firm działających w naszym mieście. Materiały są dostępne na stronie internetowej i facebookowym profilu Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz gdyńskim kanale YouTube. Projekt realizują Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz Agencja Rozwoju Gdyni.

Przypomnijmy, że filmowy cykl ruszył w połowie grudnia 2020 roku. W pierwszej odsłonie zaprezentowano 20 gdyńskich firm rodzinnych. We wtorek, 10 maja br. wystartowała druga edycja cyklu. Otworzył ją materiał poświęcony restauracji „Malika”, która specjalizuje się w kuchni Maghrebu, czyli Afryki Północnej. Drugi odcinek opowiadał o innowacyjnym przedszkolu „Bullerbyn” stworzonym przez Annę Bielawską. Następnie można było dowiedzieć się więcej o sklepie oraz wypożyczalni sprzętu budowlanego i ogrodowego HABU. Potem o swoim biznesie opowiedzieli Zosia Brunka i Kacper Jezierski – właściciele piekarni „Sztuka Chleba”. W piątym odcinku zaprezentowno historię rodzinnej firmy państwa Surałów, którzy prowadzą szkołę jazdy Elka School. A w ubiegłym tygodniu przedstawiono projekt „Marta Frej Memy” – artystyczny biznes Marty Frej i Tomasza Kosińskiego.

Więcej informacji o działaniach Gdyni związanych z promowaniem firm rodzinnych można znaleźć na facebookowym profilu Firmy Rodzinne Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 21.06.2022 14:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.06.2022 16:06
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze