Dla biznesu

Biznes pełen inspiracji, czyli „Lilki Szpilki”

Agnieszka Nowicka, założycielka pracowni kreatywnej „Lilki Szpilki” // fot. materiały Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

Agnieszka Nowicka, założycielka pracowni kreatywnej „Lilki Szpilki” // fot. materiały Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

To miejsce, w którym można pobudzić swoją wyobraźnię i przekonać się, że każdy jest w stanie stworzyć coś wyjątkowego. Prowadzone tam zajęcia pozwalają oderwać się od codziennych spraw. Ich uczestnicy szyją m.in. torby, poduszki czy kosmetyczki. A wszystko dzięki Agnieszce Nowickiej, która stworzyła to miejsce. Mowa o pracowni kreatywnej „Lilki Szpilki”. O tym, jak powstało to miejsce i co je wyróżnia, można się dowiedzieć, oglądając kolejny odcinek cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”. To seria krótkich filmów o wyjątkowych lokalnych firmach – zarówno tych wielopokoleniowych, jak i tych, które dopiero rozwijają skrzydła.


To miejsce pełne inspiracji, w którym powstaje rękodzieło. Odbywają się tam warsztaty dla dzieci, dorosłych i rodzin. Podczas nich są tworzone jedyne w swoim rodzaju przedmioty i akcesoria, które uczestnicy robią własnoręcznie. Chodzi o pracownię kreatywną „Lilki Szpilki”. Jej historia zaczęła się 10 lat temu. Na początku Agnieszka Nowicka prowadziła kameralne warsztaty na werandzie swojego domu. Z czasem firma się rozwijała i właścicielka przeniosła działania do pracowni. W prowadzeniu biznesu wspierają ją siostra – Ada oraz córka – Zuzanna. Pierwsza pomagała wielokrotnie podczas warsztatów organizowanych poza pracownią. Druga wspiera mamę w prowadzeniu social mediów, a także tworzy autorskie zajęcia, które prowadzi głównie w ferie i wakacje. Z historią tej rodzinnej firmy można się zapoznać, oglądając szósty odcinek trzeciej edycji cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”.

Pracownia „Lilki Szpilki” mieści się przy ul. Bema 10/1. To miejsce, gdzie każdy może wykazać się kreatywnością i zapomnieć o codziennych troskach, tworząc torby, poduszki, kosmetyczki, czy inne rękodzieło. Warsztaty są dla każdego, choć te, które cieszą się największym zainteresowaniem, są skierowane dla dzieci. To Akademia Pani Szpilki. Zajęcia są organizowane raz w tygodniu przez cały rok szkolny – w dwóch grupach. Na tym jednak nie koniec. „Lilki Szpilki” to także sklep internetowy. Można tam kupić naturalne kosmetyki, książki oraz gdyńskie rękodzieło.

Trzecia edycja cyklu „Wtorki z Rodzinnymi” jest na półmetku. Teraz czeka nas przerwa. Na kolejne odcinki i historie gdyńskich firm zapraszamy po wakacjach.

– Firmy rodzinne są bezcenną wartością miasta. Warto je znać i wiedzieć o nich więcej. Historie gdyńskich przedsiębiorców pokazują, jak ogromny potencjał w nich drzemie i jak bardzo są przywiązani do naszego miasta. Można się o tym przekonać, oglądając filmy, w których opowiadają o swojej działalności. Zachęcam do zapoznania się z historiami lokalnych, rodzinnych firm i wspierania ich – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.



„Wtorki z Rodzinnymi” to miejska akcja promująca lokalne firmy, które na stałe wpisały się w gdyński krajobraz. W ramach trzeciej edycji cyklu będzie można zobaczyć 12 krótkometrażowych filmów. Głównymi bohaterami są lokalni przedsiębiorcy oraz ich rodziny. Dzięki materiałom można poznać kilka pokoleń osób, które na miejsce prowadzenia własnego biznesu już wiele lat temu wybrały Gdynię. Nie brakuje również historii młodych, pierwszopokoleniowych firm działających w naszym mieście. Materiały są dostępne na stronie internetowej i facebookowym profilu Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz gdyńskim kanale YouTube. Projekt realizują Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz Agencja Rozwoju Gdyni.

Przypomnijmy, że filmowy cykl ruszył w połowie grudnia 2020 roku. W pierwszej odsłonie zaprezentowano 20 gdyńskich firm rodzinnych, a w drugiej – 10 lokalnych przedsiębiorstw. We wtorek, 9 maja br. wystartowała trzecia edycja cyklu. Otworzył ją materiał poświęcony gabinetowi „Ach Studio”, w którym ludzie mogą zapomnieć o swoich codziennych troskach, a przy okazji zadbać o zdrowie. Drugi odcinek opowiadał o kawiarnio-kwiaciarni „Omnom”, gdzie sprzedaje się kwiaty i kawę. Następnie można było dowiedzieć się więcej na temat Pracowni 111, w której architekci tworzą ambitne projekty wnętrz czy budynków. Natomiast czwarty odcinek dotyczył „Kociołka Konesera”, czyli lokalu, który nie ma stałego menu, ale serwuje zupy i kuchnię niszową. Z kolei tydzień temu poznaliśmy historię biznesu Mariusza i Katarzyny Kiedrowiczów, czyli właścicieli sklepu z pamiątkami „I love Gdynia”.

Więcej informacji o działaniach Gdyni związanych z promowaniem firm rodzinnych można znaleźć na facebookowym profilu Firmy Rodzinne Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 13.06.2023 13:10
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 12:18
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także