2003

V Ogólnopolskie Spotkania Podróżników - program


  • Zdobycie Amazonki
    Gość specjalny Spotkań - Piotr Chmieliński, bohater kultowej już dziś książki Joe Kanea "Z nurtem Amazonki", wyróżniony dwa lata temu, wraz z pozostałymi członkami grupy Canoandes, Superkolosem za zdobycie najgłębszego kanionu świata - kanionu Colca w Peru, opowiedział o "jednym z największych wyczynów XX wieku, porównywalnym ze zdobyciem bieguna północnego i Mount Everestu"(The New York Times), o przepłynięciu kajakiem Amazonki. Ekspedycja ta to sto siedemdziesiąt dni walki z żywiołem, andyjskimi rwącymi bystrzami, amazońską dżunglą, pokonywania własnych ograniczeń i nauki wytrwałości w dążeniu do celu. Z 10 osobowej grupy, w której było dwóch Polaków, tylko on jeden, jako pierwszy pokonał każdy z prawie 7000 kilometrów, tej największej na świecie rzeki, od źródeł do ujścia.

  • Kamczatka 2002
    Wyprawa kierowana przez Rafała Króla z Gdyni dotarła na szczyt najwyższego czynnego wulkanu Euroazji - Kluczewskiej Sopki i dokonała trawersu kluczewskiej grupy wulkanów z południowego zachodu na północ, wzdłuż największych lodowców: Bogdanowicza i Ermana. Rafał przypomni nam również swój samotny trawers Spitsbergenu.

  • Tatrzańskie eksploracje
    Grupa grotołazów z Nowego Sącza dokonała sensacyjnego odkrycia w Tatrach Zachodnich. W sierpniu ubiegłego roku zauważyli oni w dnie Jaskini Małej szczelinę, która po pokonaniu, ukazała ciąg nie znanych dotychczas korytarzy. Zaprowadziły one eksploratorów do ogromnej sali. Komnata jest długa na 85 metrów, szeroka od 15 do 30 a wysoka na 30-60 metrów. Łącznie wyeksplorowano 360 metrów korytarzy. Będzie także mowa o eksploracji Jaskini Ptasiej z największym podziemnym tatrzańskim jeziorem -Wielkim Kłamcą.

  • Colca 2002
    Minęło ponad dwadzieścia lat od zdobycia przez Polaków kanionu rzeki Colca - najgłębszego kanionu świata. Tomasz Jakubiec i Łukasz Pająk opowiedzą o powtórzeniu tego wyczynu, przez kolejne pokolenie kajakarzy Akademickiego Klubu Kajakowego "Bystrze" z Krakowa.

  • Szlakiem czterech mórz
    Wyprawa Jacka Kobylińskiego przez Azję to świadoma rezygnacja z "atrakcji turystycznych" opisywanych w przewodnikach, na rzecz wysiłku by maksymalnie, jak to tylko możliwe, zbaczać z wydeptanych ścieżek. Jacek polegał jedynie na własnej intuicji, podpowiedziach spotkanych ludzi, najtańszym lokalnym transporcie. Szukał świata nieskażonego przez dolary i jasny odcień skóry.

  • Hagengebirge 2002
    Dariusz Bartoszewski opowiedział o eksploracji, przez Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego i Sekcję Grotołazów Wrocław, jaskiń Masywu Hagengebirge, na pograniczu niemiecko-austriackim w Salzburdzkich Alpach Wapiennych.

  • Bajkał solo
    Samotne przepłynięcie kajakiem przez Andrzeja Ziółkowskiego najbardziej tajemniczego jeziora na świecie. Ponad 800 kilometrów samotności i przygody.

  • Cordillera Blanca i Volcanica - peruwiańskie skarby natury
    Barbara Żylicz, Bartłomiej Pastwa, Tomasz Szymborski weszli na El Misti 5822m. n.p.m. w Peru Płd. Było także o trekkingu wokół Nevado Huascaran 6768 m n.p.m., położonego w centralnej części Peru.

  • Pieszo i pontonem po granicy kontynentów
    Michał Witkiewicz samotnie przemierzył w niekonwencjonalny sposób granicę Europy z Azją i zdobył najwyższy szczyt Uralu Polarnego. Ostatni etap wyprawy, spływ rzeką Embą w Kazachstanie, o mało co nie zakończył się tragicznie.

  • Szlakiem Inków
    Justyna Wołkowska, Jakub Szczęśniak, Robert Sadłowski, Piotr Kobrzeniecki wyruszyli na spotkanie jakże odmiennego świata, położonego na drugiej półkuli. Spotkanie się z inną kulturą, przyrodą i zwiedzanie zabytków inkaskiej cywilizacji. Podróż w czasie.

  • Jądra Ciemności
    Już jako 20 - latek, Piotr Zaporowski dotarł, wraz z przyjacielem Wojtkiem Kalocińskim, w tereny Południowego Sudanu, do obozów uchodźców w Kenii i Ugandzie. Jego zdjęcia z tej wyprawy doskonale oddają klimat tych miejsc.

  • Wielka Pustynia Piaszczysta 2002
    Michał Thlon i Piotr Różalski po raz kolejny postanowili zmierzyć się z pustynią. Tym razem ekstremalnym podróżnikom udało się przejść w trudnych warunkach klimatycznych i terenowych Pustynię Piaszczystą w Australii. Dokonali tego jak zwykle na piechotę ciągnąc za sobą wózki z wodą i prowiantem. Trzy tygodnie walki z wielką pustynią, 513 przebytych kilometrów, kurz, pot, ból stóp, upał, odwodnienie, samotność. Walka z żywiołem i samym sobą.

  • "Szalupą na Gotlandie
    Ten rejs polegał na przepłynięciu z Gdyni do Visby na Gotlandii jachtem otwartopokładowym z zachowaniem możliwie najdokładniej realiów pierwowzoru, którym był rejs zorganizowany przez J. Kuczyńskiego w roku 1937. Wyprawą dowodził Jerzy Kasprzak.

  • Do Nowego Świata
    Agnieszce Bieleckiej udało się połączenie trzech elementów - żeglarstwa, alpinizmu i podróży w jednej wyprawie. Opowiedziała o rejsie jachtem do Ameryki Południowej, wspinacze na Aconcaguę i podróży lądowej przez Amerykę Południową.

  • Narciarska wyprawa na Kamczatkę
    Wrażenia ze zjazdu na nartach z Kluczewskiej Sopki i wulkanu Mutnowskiego przybliżyli Paweł Ślizień i Maciej Sawicki.

  • Moto - Mongolia 2002
    Motocyklowa wyprawa do Mongolii w składzie: Michał Biernacki, Paweł Lachowski, Przemysław Sobotowski i Maciej Swinarski. Trasa wiodła poprzez Rosję, Mongolię centralną i południową (pustynia Gobii).

  • Wyprawa do wnętrza dżungli - Nowa Brytania
    Tomasz Fiedorowicz był uczestnikiem międzynarodowej wyprawy w dziewiczy rejon Rzeki Ba we wschodniej części Nowej Brytanii - wyspy należącej do Papui Nowej Gwinei. Dorobek wyprawy to zbadanie obszaru dżungli nietkniętego dotąd ludzką stopą, odkrycie 11 nowych jaskiń, sporządzenie dokumentacji kartograficznej 9 jaskiń, przeprowadzenie badań geologicznych i hydrologicznych terenu, zebranie próbek fauny i flory.

  • Psim zaprzęgiem przez Spitsbergen
    Dwaj studenci Jacek Karaś i Rafał Świętoniowski dopłynęli jachtem wraz z trzema psami rasy alaskan malamute na Spitsbergen. Ciekawiło ich czy psy ras północnych, które od kilku pokoleń są w Europie, nie zatraciły swoich zdolności przystosowawczych do ciężkich warunków. Po przezimowaniu dokonali pionierskiej wyprawy śladami pierwszych odkrywców Arktyki.

  • Afryka 2002
    Kamil Michnol w ciągu 90 dniowej samotnej podróży próbował poczuć Afrykę. Jego pokaz to wybór najciekawszych miejsc na trasie od Aleksandrii do Kapsztadu.

  • Japonia 2002
    Grupa studentów - Joanna Majewska, Bartek Gaweł, Kamil Mierzejewski i kierownik wyprawy Krzysztof Nosek - dotarła koleją transsyberyjską nad Bajkał i dalej poprzez Władywostok do Japonii. Ich pokaz to Kraj Kwitnącej Wiśni oczami Europejczyka. Zderzenie mitów i rzeczywistości.

  • Traktoriada - Ameryka Południowa, czyli pierwszy etap wyprawy traktorem dookoła świata
    Przejechanie traktorem rolniczym od Atlantyku (Urugwaj), po Pacyfik (Peru) to pomysł Marcina Obałka. Zadaniem tej wyprawy jest była tylko obserwacja lokalnej fauny i flory, zbieranie materiałów zielnikowych oraz obserwacja wpływu człowieka na środowisko, ale także nawiązanie kontaktów z Polonią i organizacjami w odwiedzanych krajach - promocja Polski. Zdobycie wulkanu Licancabur (5916 m), to jedno z podróżniczych dokonań jej uczestników.

  • Szalupą do Kalingradu
    Dziesięciu harcerzy 4 drużyny wodnej próbnej "hook" z Rudy Śląskiej odbyło ciekawy rejs. Dopłynęli od strony morza z Pucka do Kaliningradu odkrytą szalupą i powrócili przez Zalew Wiślany i rzekę Szkarpawę.

  • Spotkania w Świecie
    Magda Rakowicz w ciągu 9 miesięcy samotnie okrążyła świat starając się chodzić po mniej uczęszczanych szlakach i zaglądając w mniej odwiedzane miejsca, m.in., na Papue Nową Gwnieę. Najważniejsze były spotkania z ludźmi. Nie mogła sama spać w namiocie, ale za to często nocowała u lokalnych mieszkańców. Ta podróż była jednym wielkim spotkaniem i rozmową, nawet w Tok Pisin.

  • Pierwsza polska wyprawa wspinaczkowa na Ziemię Baffina
    Wytyczenie przez zespól Marcina Tomaszewskiego, Krzysztofa Belczyńskiego i Michała Bulika nowej drogi wspinaczkowej w stylu Big Wall na pionowej skalnej ścianie MT THOR (1650 m). Nową drogę na zachodniej ścianie M t. Thor (1370 m) pokonano w ciągu 18 dni.

  • ALEFANTEM na Spitsbergen
    Wyprawa małym żaglowym jachtem na Spitsbergen miała charakter typowo poznawczy i szkoleniowy. Trasa rejsu przebiegała ze Świnoujścia, przez cieśniny duńskie, wzdłuż wybrzeża Norwegii, z zamiarem dotarcia na Spitsbergen. Kierownikiem wieloetapowej wyprawy był Jacek Marszałł.

  • Sahara Enduro Adventure
    Bartek Kozłowski i Darek Wiśniewski dwukrotnie przejechali motocyklami Saharę, najpierw drogą Atlantycką z północy na południe, a następnie w drodze powrotnej przez Niger i Algierię.

  • Wyprawa rowerowa przez pustynię - TransGobi 2002
    Specjalizujący się w rowerowych wyprawach non stop Marcin Korzonek i Jacek Hugo-Bader przejechali na rowerach pustynię Gobi w Mongolii od Ałtaju do Dałandzagdadu - 1113 km. Marcin również przypomniał nam przejazd jednej z najwyżej położonych dróg na świecie - Karakorum Highway, 1300 km między Kaszgarem w Chinach i Islamabadem w Pakistanie. Najwyższa osiągnięta przez nich wysokość na rowerze to 4730 metrów.

  • Przejście Północno-Zachodnie 1985-1988
    Gość specjalny Spotkań - Wojciech Jacobson. Znany żeglarz opowiedział o trawersowaniu Przejścia Północno-Zachodniego. Była to relacja z rejsu jachtem z Pacyfiku na Atlantyk nad północnymi brzegami Alaski i stałego lądu Kanady. Jacht trzykrotnie zimował we wioskach Inuitów - kanadyjskich Eskimosów. Wyprawę zorganizował podróżnik polarny Janusz Kurbiel, a trzon załogi stanowili Polacy. Splot okoliczności sprawił, że ostatni etap rejsu prowadził Jacobson w dwuosobowej załodze wraz z Ludomirem Mączką.

  • Moje góry
    Gość specjalny Spotkań - Ryszard Pawłowski. Ten instruktor alpinizmu i przewodnik, to uczestnik wielu wypraw w góry Ameryki Południowej i Północnej, Himalajów, Karakorum, Alp, Kaukazu, Pamiru i Tien Szan. W swoim dorobku oprócz wielu wejść w Alpach i Kaukazie, na Alasce i w Andach, ma obecnie dziesięć gór ośmiotysięcznych, w tym Mt Everest (trzykrotnie), K2, Lhotse, Nanga Parbat, Broad Peak, Gasherbrum I, Gasherbrum II, Annapurna I, Cho Oyu, Shishapangma.

  • Australia Zachodnia 2002
    Katarzyna Tomalik, Marek Tomalik, Paweł Bulski opowiedzieli o pierwszej polsko-polonijnej wyprawie, która wyruszyła na podbój Szlaku Canninga. Głównym celem wyprawy była eksploracja pustynnego wnętrza Australii. Pomimo oficjalnego zamknięcia dawnego szlaku przepędu bydła Canning Stock Route i jego nieprzejezdności w północnej części, udało się pokonać go w całości! Obecnie, ze względu na długość, skalę trudności i izolację CSR stanowi największe wyzwanie spośród wszystkich off-roadowych szlaków na świecie. Przejechali ponad 7000 km, w tym ponad 2000 km w najtrudniejszym australijskim buszu, przez cztery pustynie, w całkowicie izolowanych od cywilizacji obszarach.

  • 25 dni samotności w ścianie
    Opowieść o tym jak powstała pierwsza polska nowa droga na El Capitan w USA, jednej z najsłynniejszych ścian wspinaczkowych świata.

  • Oczami ptaków
    Polskie wybrzeże widziane z paralotni na przestrzeni całego roku, od wiosny do zimy. Na filmie prawie wszystkie porty polskie, panoramy miast: Gdynia, Sopot, starówka Gdańska, kadry klifów morskich. Ten film to prolog Roberta Machela do lotów motoparalotnią nad Spitsbergenem.

  • Wulkaniczna Indonezja
    3miejska Grupa Podróżnicza: Jola Kuc, Tomasz Borowski, Agnieszka i Łukasz Wroczyńscy - przedstawią prezentacje z podróży przez kilka wysp Indonezji (Jawa, Bali, Sumbawa, Flores i Komodo) podczas której dotarli do wielu leżących tam czynnych wulkanów m. in. na najwyższą górę i jednocześnie jeden z najaktywniejszych wulkanów Jawy - Semeru (3776 m n.p.m.), na dno siarkowego wulkanu Kawah Ijen, czy wulkaniczne jeziora w kraterze Kelimutu.

  • W poszukiwaniu Szambali
    Podróż Mirosława Jasińskiego - po Tybecie, Lhasa, klasztory buddyjskie, baza pod Everestem.

  • Dwa razy K2
    Gość specjalny Spotkań - Aleksander Lwow. Dziennikarz, himalaista, zdobywca czterech ośmiotysięczników, uczestnik dwóch polskich wypraw na K2. Alek przypomni polskie zmagania z himalajskim gigantem.

  • Białe plamy na mapie
    Gość specjalny Spotkań - prof. Ryszard Wiktor Schramm. Wspinał się przez 55 lat. W Tatrach pokonał 21 nowych dróg, 17 większych wariantów, 19 pierwszych przejść zimowych i wiele drugich. Był na 12 wyprawach, oprócz Alp i Kaukazu, z których 7 sam wymyślił, zorganizował i kierował nimi. Celami wypraw były Spitsbergen, góry Afganistanu - Hindukusz i Darwaz Afgański, Atlas Wysoki, Ruwenzori, Kenya. Jego imponujący dorobek eksploracyjny to 34 pierwsze wejścia na szczyty (zapewne rekord Polski), z tego 27 na Spitsbergenie, 6 w Darwazie i 1 w Ruwenzori. Drugie wejścia m.in. na Hornsundtind, Spitsbergen (1431 m) i Kohe Nadir Shah, Darwaz (6484 m). W Tatrach ma osiągnięcia tak wybitne jak 1 przejście całości grani głównej (1955) i zimowe tzw. Grani Tatr Polskich (1957 r) "Miałem szczęście - pisze o sobie - należeć do pokolenia, które wymazywało ostatnie białe plamy z map kuli ziemskiej". Jest członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu, Klubu Polarnego i jednym z pierwszych polskich członków The Explorers Club.

  • Zaginiony świat
    Prezentacja przeźroczy Michała Kochańczyka z wejścia na Roraima 2810 m, najwyższą tepui w Wenezueli, na granicy Brazylii i Gujany. Płaskowyże te otoczone są ze wszystkich stron pionowymi, kilkusetmetrowymi skałami, toteż przez miliony lat w odmienny sposób przebiegała ewolucja na płaskich wierzchołkach tych wielkich gór stołowych. To właśnie na takim płaskowyżu Conan Doyle umieścił akcję powieści "Zaginiony świat". W prezentacji pokazany był przebieg wyprawy do Wenezueli, niezwykła sceneria krajobrazu i dużo endemicznych roślin.

  • Karpaty Wschodnie rzekami Białym i Czarnym Czeremoszem
    Znany z poprzednich lat uczestnikom Spotkań podróżnik i motolotniarz - Czesław Lakarewicz, opowiedział o walce z nurtem górskich rzek.

  • W 80 dni dookoła Syberii
    Trzy miesiące podróży Uli Kampowskiej, Michała Małafiejskiego oraz Emilii Żmudy-Trzebiatowskiej upłynęły pod znakiem etnografii (narodowe święto Jakutów), historii (spotkania z ludźmi zesłanymi na Kołymę, obejrzenie łagru Wasiliewka ), poznawania zróżnicowanej syberyjskiej przyrody oraz spotkań towarzyskich (z licznymi nacjami azjatyckiej części Rosji) i oczywiście "podróży kulinarnych". Pokonali łącznie 30 tys. km, w tym kilka tysięcy autostopem po syberyjskich bezdrożach.

  • Shisha Pangma - powyżej poziomu marzeń
    Relacja młodego himalaisty, Marcina Miotk ze swojego wejścia na Shisha Pangma (8013 m). Marcin mimo młodego wieku wspiął się wiele wysokich szczytów, miedzy innymi : Elbrus (5642 m), Aconcagua (6959 m), Huana Potosi (6088 m), Mt Kenia (5199 m n.p.m.), Chan Tengri (6995 m).

  • Wielkanoc na Filipinach
    Fotograficzne migawki Agnieszki i Łukasza Wroczyńskich z obrzędów Wielkiego Tygodnia w San Fernando de Pampanga na Filipinach. Biczownicy, ukrzyżowani, bisita iglesia i inne obyczaje. Wielkanoc z azjatyckiej perspektywy.

  • Trzy tygodnie w Chile z dzieckiem i trekking w Jordanii
    Michał Szymański opowiedział o paro tygodniowej podróży z trzy letnim dzieckiem po Chile, w trakcie której odwiedzili dobrze znane Altiplano, leżące na pograniczu z Boliwią, jak również mniej znane, ale równie interesujące parki narodowe w centrum tego kraju. Dodatkowo została pokazana krótka relacja z trekkingowego wypadu do Jordanii, w okolice antycznego miasta Petra i pustyni Wadi Rum.

  • Islandia - to ja panikuję!
    Prezentacja 3miejskiej Grupy Podróżniczej (Jola Kuc, Tomasz Borowski, Agnieszka i Łukasz Wroczyńscy) dotyczyła trawersu największego europejskiego lodowca Vatnajokull połączonego z eksploracją czynnego wulkanu Grimsvotn ukrytego pod jego lodem oraz systemu wulkanicznego Lakagigar - miejsca największego wypływu lawy w historii. Wyprawa eksperymentalna pod względem środków transportu, diety i innych pomysłów organizacyjnych. Oprócz tych dwóch głównych celów slajdy z Islandii zabrały widzów w rejs pontonem wśród gór lodowych, w wulkaniczne góry Landmannalaugar w bezludnym Interiorze wyspy oraz do gejzera.

  • W Buriacji nad Bajkałem w kajaku i bez kajaka
    Spływ kajakiem Jarosława Frąckiewicza wzdłuż brzegu Bajkału, potem rzeką Irkut, dopływem Angary. Po zniszczeniu kajaka na progu Irkutu piesze poznawanie Doliny Tungińskiej.

  • Przepis na wyprawę ...czyli co kierownik wyjazdu wiedzieć powinien
    Dokąd? Kiedy? Z kim? Za co? Przygotowania. Ekwipunek. Spotkania w drodze. Bezpieczeństwo. Opowieść Macieja Olecha ilustrowana zdjęciami z wypraw w góry byłego ZSRR (Karpaty , Krym, Kaukaz, Syberia, Kamczatka).

  • Kenijskie safari czyli Afryka na sprzedaż
    Refleksje i spostrzeżenia na temat masowej turystyki w Afryce Wschodniej, w oparciu o własne (Kasi Zaranek), obserwacje z podroży po kenijskich parkach narodowych (Masai Mara, Amboseli, Tsavo, Lake Nakuru, Taita Hills), a także ostatnie bastiony dziewiczej ziemi, czyli Kenia mniej znana.

  • Chiny: magia, serdeczność, przygoda
    Było o spływie Jangzy i kilka migawek z Szaolin, Rezerwatu Wullingyan, Wielkim Murze o zachodzie słońca i Szanghaju o zmroku. O tym wszystkim opowiedziała zauroczona Chinami - Joanna Sobkowicz.

  • W krainie islamu
    Bogusława Magrela wejście na najwyższą górę Iranu, Demawend (5604 m) i materiał z podróży przez wschodnią Turcję i Iran. Wejście na Jebel Toubkal (4167 m) w Maroku.


Organizatorzy:
gdynia_okno
mart1

  • ikonaOpublikowano: 30.08.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona