Sala seminaryjna, na parterze Hali Widowiskowo-Sportowej „Gdynia”, w holu głównym.
MAŁY FOTOPLASTYKON
Wstęp wolny
Piątek, 9 marca 2012
14.00-14.30
Robert Domżalski | Cylicja – historycy sztuki w podróży
W poszukiwaniu pogańskich świątyń, antycznych grobowców wykutych wysoko w górach, wczesno bizantyńskich kościołów i meczetów. Podróż na południe Turcji inspirowana fotografiami Gertrudy Bell z przełomu XIX i XX w.
14.35-15.05
Agnieszka Świąc | Mongolia: autostopem przez bezdroża
Zdani tylko na ludzką dobroć i siłę swojego uśmiechu wyruszyli na spotkanie prawdziwej Mongolii. Agnieszka Świąc, Katarzyna Zaręba, Małgorzata Tomaszyk i Patryk Żółtowski podróżowali m.in. brytyjskim ambulansem oraz jeepem z zapaśnikiem sumo za kierownicą.
15.10-15.40
Piotr Białobrzeski | Zew wulkanu
Rok temu podczas Kolosów obejrzeli prezentację z wyprawy na Ijen, wulkan-kopalnię siarki na wyspie Jawa, i od razu wiedzieli, że muszą to miejsce zobaczyć na własne oczy. Spakowali plecaki i pojechali. Przez 2 miesiące włóczyli się po Tajlandii i Indonezji. Opowiedzą o szamanach, palmach, wulkanach oraz gekonach.
15.50-16.20
Jan Faściszewski | Rowerem dookoła Bałtyku
Imponujące tempo: 7,8 tys. km w 81 dni przez 10 państw wzdłuż wybrzeży Bałtyku. Rowerem. Silny wiatr, ulewny deszcz i niskie temperatury nie ułatwiały zadania, ale podróżnik, zwłaszcza w ostatnich tygodniach wyprawy, i tak był w stanie „wykręcać” po 170 km dziennie. Aż do niespodziewanego finału.
16.25-16.55
Adam Szostek, Miłosz Kurder | BMX-em przez Polskę
Miłosz „Burek” Kurder wymyślił sobie, że będzie pierwszy. Na rowerze bez przerzutek, hamulców i innych udogodnień przemierzył 800 km z Cieszyna do Gdańska. W 8 dni. Miał towarzystwo. Po drodze angażował napotkanych pasjonatów BMX-ów do wspólnej jazdy. Nie obyło się bez salt i wyścigów w Muzeum Sportu.
17.00-17.30
Maciej Zborowski | Szwecja okiem blogera
Szwecja to kraj zimny, ciemny i nieciekawy? Nic z tych rzeczy! Maciej Zborowski, prowadząc od ponad roku bloga „Światło z Północy”, walczy ze stereotypami. Pokazuje Szwecję jako państwo pełne fascynujących miejsc, frapujących zjawisk, fenomenalnej kultury i fantastycznych ludzi.
17.30-18.00 PRZERWA
18.00-18.30
Joanna Sznajderska | Kawałek podłogi w Afryce Wschodniej
Spakowała paszport, szczoteczkę do zębów, latawiec, deskę do kitesurfingu i poleciała. Do Afryki. Nie, żeby ją zwiedzać, ale żeby w niej zamieszkać. Znaleźć mieszkanie, pracę, jakoś się urządzić. W kieszeni miała kilka dolarów. Zamiast tęsknić do tego, by żyć w wymarzonym miejscu, po prostu to zrobiła.
18.35-19.05
Grzegorz Petryszak | Inny Iran
Iran uważany jest niekiedy za rozsadnik światowego terroryzmu. A przecież żaden ze schwytanych dotąd terrorystów z Al-Kaidy nie pochodził z tego kraju. Grzegorz Petryszak spróbuje zmierzyć się z mitem światowego wroga numer jeden, ostoi obskurantyzmu i raju ciemiężycieli kobiet.
19.10-19.40
Tadeusz Arasimowicz | Motor, zima i Nordkapp
Tadeusz Arasimowicz i jego wierna yamacha tenere, rocznik 1989, nie zmarnowali ostatniej zimy w domu/w garażu. Wyprawa z Londynu na Przylądek Północny i z powrotem po zaśnieżonych skandynawskich drogach i w 32-stopniowym mrozie nie była łatwa, ale w pełni warta włożonego w nią wysiłku.
19.45-20.15
Jerzy Arsoba | Siedem tysięcy zachwytów do góry nogami
Ludzie chodzą tam do góry nogami, czas jest zupełnie odwrócony, a do tego po drogach jeździ się w dziwny sposób. Ale za to jakie wrażenia! Jerzy Arsoba spędził na antypodach 3 miesiące. Przemierzył ponad 7 tys. km po drogach i bezdrożach Australii oraz dorzucił do tego 4 tys. km wokół Nowej Zelandii.
20.20-20.50
Magdalena i Łukasz Bartosikowie | Gruzja na wariackich papierach
Jak najlepiej wykorzystać 23 dni urlopu? Kupić motocykl, nauczyć się na nim jeździć i pojechać do Gruzji. Azja wcale nie jest tak daleko. Szczególnie, kiedy ma się w dorobku podróż poślubną nissanem micra.
20.55-21.25
Tomasz Zakrzewski | Quero. Potomkowie Inków
Indianie Qero to najbardziej tajemniczy mieszkańcy Peru. Żyjąc w izolacji wysoko w górach uchronili swoją odrębność i dziedzictwo kulturowe przed naporem współczesności. Tomasz Zakrzewski, Katarzyna Kaczmarek i Marzena Hawryło dotarli do ich wiosek na skraju surowego płaskowyżu Paucartambo.
21.30-22.00
Natalia Gomolińska | Autostopem przez życie
Pierwszy raz łapała stopa, gdy miała 10 lat. Z mamą. W 2010 r. wybrała się do Turcji. Ta wyprawa nauczyła ją co najmniej dwóch rzeczy: nie ma rzeczy niemożliwych, a stopem można dotrzeć wszędzie. Odtąd była na Wyspach Kanaryjskich, w Maroko, w Berlinie, w Rzymie, w Monako, w Hiszpanii, w Portugalii, w Chorwacji, a ostatnio w Bieszczadach.
Sobota, 10 marca 2012
10.00-10.30
Karol Kleszyk, Szymon Świrta, Paweł Król | Przekraczamy bariery – trzech kozaków, dwa rowery
Wjechać na tandemie na 4800 m w Andach? W czym problem? A że jeden z uczestników wyprawy jest niewidomy? Też da radę! Trzech kozaków przez 40 dni podróżowało po Ameryce Południowej. Przejechali pustynię Atacama i Salar de Uyuni, weszli na wulkan Caltama, a teraz szykują się do jazdy po lodzie w Kanadzie.
10-35 – 11.05
Konrad Tulej, Beata Rudnik – Tulej, Mikołaj Tulej | Z dzieckiem w plecaku
Beata, Konrad i Mikołaj to rodzina bez własnego auta. Podróżują autostopem, z plecakami i z namiotem. A do tego jeszcze się wspinają. Co roku zapuszczają się coraz dalej i coraz wyżej. Planują wspólnie zdobyć najwyższe szczyty państw Europy mierzące powyżej 2000 m. Kilka wejść mają już za sobą.
11.10-11.40
Piotr Kowalczyk | Afryka Zachodnia
Piotr Kowalczyk, Tomasz Oleś i Justyna Frodel zaczęli w Casablance, a skończyli w Dakarze. Przemieszczając się, czym się dało, i korzystając z gościny Afrykanczyków przemierzyli ok. 5 tys. km i odwiedzili 6 krajów: Maroko, Saharę Zachodnią, Mauretanię, Senegal, Gambię i Gwineę Bissau.
11.45-12.15
Jacek Czech i Jacek Czech | Wspinamy się
Ojciec i syn od lat związują się jedną liną w rejonach wspinaczkowych Polski, Europy i świata. Tworzą nowe drogi i przechodzą już istniejące – np. w grudniu 2011 na Grossglocknerze w Alpach. I żeby była jasność: kobiety w tej rodzinie też nie siedzą w domu. Mama (Halina) i dwie córki (Elżbieta i Dorota) również się wspinają.
12.20-13.10
Andrzej Bober | Reportaże zza najwyższego muru
Zajmuje ostatnie miejsca w rankingach swobód, wolności i transparentności. Od niemal 65 lat rządzona jest przez jeden klan rodzinny - na sumieniach jego członków spoczywa śmierć milionów obywateli, zmarłych w wyniku głodu, tortur i eksperymentów. To Korea Północna. Standardy i realia życia w KRL-D przedstawi Andrzej Bober, który jako jeden z nielicznych ludzi z zewnątrz miał okazję podglądać przez 33 dni życie w ostatnim „raju komunistycznym”, jak swoje państwo zwykł określać reżim północnokoreański. Nie brakuje w nim paradoksów i absurdów nie spotykanych w swej jakości i skali w innych miejscach. Jedno jest niezmienne - ludzie, mierzący się z problemami codzienności.
Andrzej Bober (ur. 1984), doktorant na Uniwersytecie Łódzkim, ekspert ds. Korei Północnej, autor ponad 70 artykułów naukowych i publicystycznych. Członek The Association for Korean Studies in Europe (AKSE) oraz Korea Forum w Berlinie.
13.15-13.50
Jacek Wacławski, Maciej Sodkiewicz | Inside Passage – z Vancouver na Alaskę i z powrotem
1700 mil morskich jachtem przez malownicze, w większości dzikie i niedostępne od strony lądu rejony Kolumbii Brytyjskiej i południowo-wschodniej Alaski. Wysokie góry, lodowce, wieloryby, orki, niedźwiedzie brunatne i grizli oraz łosie. Rejs w naprawdę niezłej scenerii.
14.00-15.00
Michał Pauli | „12 x śmierć. Opowieść z krainy uśmiechu”
Prawdziwa, wstrząsająca relacja o życiu, a raczej walce o przetrwanie, w jednym z najbardziej zatłoczonych więzień świata, Bang Kwang w Tajlandii, w którym więźniom zakłada się na nogi kajdany. Autor książki, Michał Pauli, spędził w nim sześć lat, po tym jak za przemyt narkotyków został 12 razy skazany na karę śmierci. Wyrok zamieniono potem na dożywocie. Dzięki wstawiennictwu prezydentów RP, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego, u króla Tajlandii został w końcu uniewinniony i po powrocie do Polski napisał książkę o tym, jakim cudem udało mu się przetrwać piekło.
Michał Pauli (ur. 1972), artysta plastyk, rysownik, zajmował się też ceramiką. W 2000 r. skazany w Tajlandii na karę śmierci za przemyt ecstasy.
15.05-15.35
Ewa Cichocka | „Polak tu był”, czyli Sycylia śladami polskich artystów
„Wyryłem na murze bliskim drogi mesyńskiej: »Polak tu był«” – napisał Zygmunt Krasiński. Zainspirowane tymi słowami dojrzałe kobiety z Polski oraz z Sycylii odwiedziły i udokumentowały miejsca twórczej inspiracji polskich artystów, którzy podróżowali po tej włoskiej wyspie od XVI w. do XXI w.
15.40-16.25
Dominik Szmajda | Po prostu Czad
Jeden z etapów podróżniczej sztafety „Afryka Nowaka”. Czworo rowerzystów przemierzyło najdziksze tereny południowego Czadu w okolicach jeziora Iro i przejechało w poprzek kraju wzdłuż rzeki Logone. Udali się też na pustynną północ (okolice jeziora Czad), by dotrzeć do oazy Rig-Rig przy granicy z Nigrem.
16.30-17.00
Jakub Terakowski | Świnoujście – Hel. Krok po kroku
Biolog, dziennikarz i niespokojny duch, choć był na wszystkich kontynentach, bezgranicznie i bezkrytycznie zakochany jest przede wszystkim w polskim wybrzeżu. Trasę ze Świnoujścia na Hel przemierzył pieszo aż 9-krotnie! I potrafi o niej opowiadać jak mało kto.
17.00-17.30 PRZERWA
17.30-18.30
Bernadette McDonald | „Ucieczka na szczyt” („Freedom Climbers”)
O tej książce mówiło się w Polsce jeszcze na długo zanim pojawiło się jej tłumaczenie. Bardzo dobrze przyjętej na anglojęzycznym rynku opowieści kanadyjskiej autorki o „złotej erze” polskiego himalaizmu i wkładzie Polaków w rozwój światowego wspinania nie byłoby, gdyby nie osobiste spotkanie McDonald z Wandą Rutkiewicz, na początku l. 90. Zafascynowana Polką dziennikarka zaczęła drążyć temat: co sprawiło, że to właśnie Polacy, ludzie zza „żelaznej kurtyny”, stali się w pewnym momencie dominującą nacją w górach wysokich? Rozmawiając m.in. z Krzysztofem Wielickim, Wojciechem Kurtyką czy Maciejem Berbeką starała się znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Bernadette McDonald do Gdyni przyjedzie prosto z Kanady, by od Kolosów rozpocząć promocję polskiego wydania książki. W spotkaniu z nią wezmą udział jedni z bohaterów „Ucieczki na szczyt” - Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.
Bernadette McDonald (ur. 1951), kanadyjska dziennikarka, pisarka, autorka książek o tematyce górskiej. Przez wiele lat związana z Banff Mountain Film and Book Festival (zaczynała jako wolontariusz, skończyła jako dyrektor).
18.35-19.05
Sylwia Bukowicka | Moja dekada
W 2002 r. została pierwszą laureatką Nagrody im. Andrzeja Zawady. 24-letnia wówczas, niezwykle utalentowana alpinistka z Gorzowa Wielkopolskiego, zgłosiła projekt zdobycia dwóch ośmiotysięczników (Gaszerbruma II i Czo Oju) w ciągu jednego roku. 10 lat później, znów w Gdyni, Sylwia Bukowicka opowie o tym, jak potoczyło się jej dalsze życie i wspinaczkowa kariera.
19.10-20.00
Tomek Michniewicz | „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”
Autor bestsellerowej „Samsary” tym razem wszedł w środowisko łowców skarbów, towarzyszył im w poszukiwaniach i napisał o tym książkę. Brał udział w ekspedycjach na pustyniach Nowego Meksyku i pracował z załogą słynnej Mel Fisher’s Treasures u wybrzeży Florydy, szukając skarbów z hiszpańskich galeonów. Poznał od środka tajemnice poszukiwaczy skarbów oraz ich metody, także te nielegalne.
Tomek Michniewicz (ur. 1982), dziennikarz, reporter, autor książek, pracował m.in. w radiowej „Trójce”. Z mikrofonem i aparatem fotograficznym podróżował po Azji, Ameryce, Europie i Afryce.
20.05-20.35
Rafał Nowak | Trzecie Oko – misja w Nepalu
„Projekt Trzecie Oko” to polska organizacja niosąca pomoc w zakresie leczenia chorób oczu w krajach, gdzie brakuje odpowiedniej infrastruktury. Tematem prelekcji będzie misja zrealizowana w górskiej wiosce Diktel, w regionie Khotang, w Nepalu, gdzie w warunkach polowych udało się wykonać operacje mikrochirurgiczne oczu, przywracające pacjentom wzrok.
20.40-21.10
Dorota Łajło | Mieszkańcy doliny Omo
Wielobarwna, fotograficzna relacja z wyprawy na południe Etiopii połączona z opowieścią o grupach etnicznych zamieszkujących dolinę rzeki Omo. Hamerowie, Mursi, Karo, Dassanech, Erbore, Bana i wiele innych, żyjąc w niewielkich odległościach od siebie, potrafią zachować wyraźną odrębność kulturową i językową.
21.15-21.45
Piotr Mojżyszek, Anna Czapek | Nie bój się Cygana
Wyprawa na peryferia Bułgarii. Dwoje etnologów od kilku lat podróżujących po Bałkanach opowie o cygańskim odpuście w Baczkowie, podczas którego Romowie kupują żony, oraz o Parku Tańczących Niedźwiedzi w Belicy, gdzie schronienie znalazły zwierzęta odebrane niedźwiednikom.
21.50-22.20
Paweł Bartnik, Aleksander Adamus | Autostopem ku wolności
20 tys. km, 105 dni, 16 krajów, dwóch ludzi, jedna idea. Paweł i Aleksander wyruszyli autostopem do Dharamsali w Indiach, by pytać po drodze każdą napotkaną osobę, czym dla niej jest wolność i czy czuje się wolna.
Niedziela, 11 marca 2012
11.00-13.00
Seminarium „Z kim do ludzi?”
Samotnie, we dwójkę, w dużym zespole czy może z rodziną? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy, ale i słabe strony. O tym, jak podróżować, by najlepiej doświadczać otaczającego świata, opowiedzą zarówno niereformowalni samotnicy jak i zadeklarowani zwolennicy wyjazdów grupowych. Ci drudzy doradzą też, jak dobrać ekipę.
11.00-11.35
Monika Witkowska | W pojedynkę nie znaczy samotnie
11.40-12.15
Michał Kochańczyk | W grupie raźniej
12.20-13.00
Maciej Mężyński | Rodzinnie czyli z maluchami w świat
13.40-14.10
Michał Jósewicz | Dezetą do Berlina i nie tylko
Kolejna odsłona „obozu wędrownego dla dziadków”. Tym razem 10-wiosłowa szalupa z szacowna załogą dotarła śródlądową trasę do Berlina, a następnie udała się w 14-dniowy rejs do Warnemunde koło Rostocku.
14.15-14.45
Ewa Burakiewicz | Życie polega na próbowaniu wciąż czegoś nowego
14.50-15.20
Michał Kaniewski | Z rodziną przez Pamir
Dwie rodziny, łącznie 11 osób, w tym siedmioro dzieci (od 3 do 14 lat). A do tego naprawdę wysokie góry i jeden z najmniej eksplorowanych w Azji krajów – Tadżykistan. Podczas wyprawy obowiązek noszenia plecaków nie ominął nawet Szymka (8 lat) i Antka (9 lat). A na deser był jeszcze Uzbekistan.
15.25-15.55
Radosław Sprawka | Z białą laską przez Indie
To była jedna wielka improwizacja, która kosztowała Radosława Sprawkę mnóstwo stresu i nerwów. Ale jak inaczej mogła wyglądać samotna podróż niedowidzącego przez Indie?! Za to ile dała mu satysfakcji i pewności siebie – nie sposób zmierzyć. Jej szczytowym momentem było spotkanie z Dalajlamą.
Opublikowano: 24.02.2012 00:00
Autor: Joanna Pawlus (j.pawlus@gdynia.pl)