2012

Spotkania z autorami książek podróżniczych

Towarzyszący Kolosom od kilku lat Salon Mediów Podróżniczych przyzwyczaił już publiczność do tego, że w Gdyni, wśród wielu podróżników, bywają również autorzy bestsellerowych książek. Tym razem po raz pierwszy było można się z nimi spotkać nie tylko na stoiskach wydawców (choć tam oczywiście również należy się udać - by wzbogacić swoją bibliotekę i zdobyć autograf), ale także podczas specjalnych prelekcji na małej sali.

Tomek Michniewicz | „Gorączka”

Autor bestsellerowej „Samsary” tym razem wszedł w środowisko łowców skarbów, towarzyszył im w poszukiwaniach i napisał o tym książkę. Brał udział w ekspedycjach na pustyniach Nowego Meksyku i pracował z załogą słynnej Mel Fisher’s Treasures u wybrzeży Florydy, szukając skarbów z hiszpańskich galeonów. Poznał od środka tajemnice poszukiwaczy skarbów oraz ich metody, także te nielegalne.

Tomek Michniewicz (ur. 1982), dziennikarz, reporter, autor książek, pracował m.in. w radiowej „Trójce”. Z mikrofonem i aparatem fotograficznym podróżował po Azji, Ameryce, Europie i Afryce.

Bernadette McDonald | „Ucieczka na szczyt” („Freedom Climbers”)

O tej książce mówiło się w Polsce jeszcze na długo zanim pojawiło się jej tłumaczenie. Bardzo dobrze przyjętej na anglojęzycznym rynku opowieści kanadyjskiej autorki o „złotej erze” polskiego himalaizmu i wkładzie Polaków w rozwój światowego wspinania nie byłoby, gdyby nie osobiste spotkanie McDonald z Wandą Rutkiewicz, na początku l. 90. Zafascynowana Polką dziennikarka zaczęła drążyć temat: co sprawiło, że to właśnie Polacy, ludzie zza „żelaznej kurtyny”, stali się w pewnym momencie dominującą nacją w górach wysokich? Rozmawiając m.in. z Krzysztofem Wielickim, Wojciechem Kurtyką czy Maciejem Berbeką starała się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Bernadette McDonald do Gdyni przyjedzie prosto z Kanady, by od Kolosów rozpocząć promocję polskiego wydania książki. W spotkaniu z nią wezmą udział jedni z bohaterów „Ucieczki na szczyt” - Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

Bernadette McDonald (ur. 1951), kanadyjska dziennikarka, pisarka, autorka książek o tematyce górskiej. Przez wiele lat związana z Banff Mountain Film and Book Festival (zaczynała jako wolontariusz, skończyła jako dyrektor).

Michał Pauli | „12 x śmierć. Opowieść z krainy uśmiechu”

Prawdziwa, wstrząsająca relacja o życiu, a raczej walce o przetrwanie, w jednym z najbardziej zatłoczonych więzień świata, Bang Kwang w Tajlandii, w którym więźniom zakłada się na nogi kajdany. Autor książki, Michał Pauli, spędził w nim sześć lat, po tym jak za przemyt narkotyków został 12 razy skazany na karę śmierci. Wyrok zamieniono potem na dożywocie. Dzięki wstawiennictwu prezydentów RP, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego, u króla Tajlandii został w końcu uniewinniony i po powrocie do Polski napisał książkę o tym, jakim cudem udało mu się przetrwać piekło.

Michał Pauli (ur. 1972), artysta plastyk, rysownik, zajmował się też ceramiką. W 2000 r. skazany w Tajlandii na karę śmierci za przemyt ecstasy.

Andrzej Bober | Reportaże zza najwyższego muru

Zajmuje ostatnie miejsca w rankingach swobód, wolności i transparentności. Od niemal 65 lat rządzona jest przez jeden klan rodzinny - na sumieniach jego członków spoczywa śmierć milionów obywateli, zmarłych w wyniku głodu, tortur i eksperymentów. To Korea Północna. Standardy i realia życia w KRL-D przedstawi Andrzej Bober, który jako jeden z nielicznych ludzi z zewnątrz miał okazję podglądać przez 33 dni życie w ostatnim „raju komunistycznym”, jak swoje państwo zwykł określać reżim północnokoreański. Nie brakuje w nim paradoksów i absurdów nie spotykanych w swej jakości i skali w innych miejscach. Jedno jest niezmienne - ludzie, mierzący się z problemami codzienności. 

Andrzej Bober (ur. 1984), doktorant na Uniwersytecie Łódzkim, ekspert ds. Korei Północnej, autor ponad 70 artykułów naukowych i publicystycznych. Członek The Association for Korean Studies in Europe (AKSE) oraz Korea Forum w Berlinie.

ikona