2002

RYSZARD CZAJKOWSKI

Uczestnicy
Ogólnopolskich Spotkań Podróżników w roku 2002


czajkowski Ryszard Czajkowski

Był i działał na wszystkich kontynentach. Pierwsze jego wyprawy to wyprawy polarne. Zaczynał od Antarktydy w 1965r , wyprawa trwała 17 miesięcy. Na Antarktydzie był jeszcze trzykrotnie. Brał udział w siedmiu wyprawach na Spitsbergen, gdzie między innymi zdobywał szczyty (opis w Taterniku). Brał udział w międzynarodowej wyprawie w góry Mongolii. Działał w Hindukuszu, królewskim jeszcze Afganistanie i Indiach.

Później trudno już wymieniać konkretne wyprawy. Do najważniejszych należą: wyprawy do Chin i Laosu, przejście przez Tybet w 1984r., wyprawa do Mozambiku, udział w kajakowej wyprawie "Do Źródeł Nilu", kolejne przejazdy przez Saharę w Algierii i Mauretanii, wyprawa do Kraju Dogonów, Syberia, kilka wypraw do Afryki Północnej, zimowy przejazd skuterem przez Laponię i w roku ubiegłym przelot jednosilnikowym dwupłatowcem AN-2 z Bełchatowa (Polska) do Bukawu (Kongo).

Wynikiem tych podróży są filmy, artykuły i prezentowane na wielu wystawach zdjęcia. Najważniejszym dorobkiem są programy telewizyjne w pierwszym programie TVP. Ponad dwieście lekcji "Geografii dla szkół", około 150 programów "Przez lady i morza" i kilkadziesiąt programów pt "Wędrowiec". Udzielał wiele wywiadów dla telewizji i prasy lokalnej, między innymi w Nowym Jorku. Początkowo interesował się krajobrazem, ale po pierwszej wyprawie do Indii w 1971r., a później do innych krajów Azji i Afryki, coraz bardziej interesują go ludzie, ich życiowe motywacje i religie. Filmy nabierają charakteru filmów etnograficznych. Przykładami są tu filmy "Sposób na Afrykę" i "Tajemniczy Świat Dogonów", oraz duża wystawa fotograficzna zorganizowana w związku z międzynarodowym Kongresem Indologicznym na Uniwersytecie Warszawskim pt "Indie, święci mężowie święte miejsca"

W uznaniu jego działalności, na Antarktydzie nazwano górę jego imieniem "Czajkowski Needle" i został członkiem prestiżowego nowojorskiego klubu "The Explorers Club".

Prowadzi zakrojoną na dużą skalę, cieszącą się uznaniem, akcję ilustrowanych przezroczami odczytów w szkołach, klubach, a nawet na wyższych uczelniach w ramach seminariów.

  • ikonaOpublikowano: 30.08.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona