Program

Niedziela (3 października)

Niedziela, 3 października 2021 roku

DUŻY FOTOPLASTYKON & FINAŁ (II)

10:00–12:05 | BLOK IX
 
10:00–10:35
Radosław Paternoga
Złote lata polskiej eksploracji alpejskich jaskiń
Polscy grotołazi regularną eksplorację terenów krasowych i jaskiń poza granicami kraju rozpoczęli w latach 70. XX wieku. Od tego czasu kluby speleologiczne co roku organizują nawet kilkanaście wypraw w najrozmaitsze zakątki świata. Ponieważ eksploracja jaskiń to w dużej mierze sztuka cierpliwości, szanse na odkrycie dużych i głębokich systemów stają się tym większe, im dłużej grotołazi konsekwentnie działają w tym samym rejonie. To właśnie w wyniku takiej, długotrwałej i prowadzonej z żelazną dyscypliną działalności największych i najważniejszych odkryć dokonali Polacy w stosunkowo nieodległej Austrii. W masywach leżących nieopodal Salzburga kilkukrotnie przekroczono magiczną głębokość tysiąca metrów, co pozwoliło zaistnieć polskim dokonaniom jaskiniowym na czołowych miejscach światowych list rekordów.
 
10:40–11:20
Kamila Kielar, Krzysztof Story
Kropla w Morzu
Relacja z reporterskiej wyprawy nad Morze Aralskie. Kamila Kielar (Kolos 2018 w kategorii Podróże i najlepsza prezentacja poprzedniej edycji OSPŻiA) oraz Krzysztof Story (Nagroda Dziennikarzy na Kolosach 2017) pojechali do Uzbekistanu i Kazachstanu nie tylko po to, by przypomnieć starą historię o znikającym jeziorze i kutrach rdzewiejących na środku pustyni, ale żeby zgłębić coraz bardziej aktualny w globalnej skali problem dostępności wody. Przemieszczali się na rowerach, by być jak najbliżej morza, pustyni i ludzi, bezpośrednio dotkniętych skutkami jednej z największych katastrof ekologicznych XX wieku. W ich podróży nie zabrakło zaskoczeń, okazuje się bowiem, że historia napisała dla Morza Aralskiego zupełnie nowy rozdział i zatytułowała go „Rozwój”. Tylko czy rozwój zawsze ma sens?
 
11:25–12:05
Marcin Tomaszewski
Górska retrospektywa
Marcin Tomaszewski przygodę ze wspinaczką rozpoczął 30 lat temu. Od tamtej chwili pokonał setki dróg na wszystkich kontynentach i uznawany jest dziś za jednego z najlepszych i najbardziej wszechstronnych wspinaczy na świecie. Specjalizuje się we wspinaczce wielkościanowej i to właśnie na największych urwiskach naszej planety wytyczył najważniejsze nowe drogi, m.in. – wspólnie z Markiem Raganowiczem – na północnej ścianie Trollveggen w Norwegii, na Polar Sun Spire na Ziemi Baffina oraz na słynnej iglicy Great Trango Tower w Karakorum. Dwukrotnie został laureatem Kolosa w kategorii Alpinizm. Sukces nie przyszedł jednak łatwo. W trakcie prezentacji Marcin opowie o wytrwałości i motywacji, a także o tym, jak stara się połączyć górska pasję z życiem codziennym.
 
12.05–12.30 | PRZERWA
 
12.30–15:40 | BLOK X
 
12:30–13:10
Anna Jastrzębska, Szymon Kuczyński
Jachtem wzdłuż Wisły
Dwukrotny laureat Kolosa, najbardziej utytułowany i wszechstronny polski żeglarz młodego pokolenia, czyli Szymon Kuczyński, w ubiegłym roku – zamiast na przykład po raz trzeci samotnie okrążać Ziemię jakimś maleńkim jachtem – wybrał się w rejs wspólnie z Anną Jastrzębską. I to w rejs po Polsce. Na odkrytopokładowej mieczówce Ania i Szymon przez trzy listopadowe tygodnie żeglowali po Wiśle: z Opatowca w Małopolsce aż do Bałtyku. W Gdyni opowiedzą o gotowaniu na wodzie, wielkich elektrowniach, nawigowaniu na rzece oraz o niezwykłych ludziach związanych z Wisłą, których spotkali po drodze.
 
13:15-14:10
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (1936-2021) i Aleksander Doba (1946-2021)
Niezapomniani
W 2021 odeszło od nas dwoje wybitnych polskich podróżników, osobowości nadzwyczaj zasłużonych dla środowiska eksploracyjnego, od wielu lat związanych z Kolosami. Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, pierwszą kobietę, która samotnie opłynęła świat jachtem, laureatkę Super Kolosa 2008, oraz Aleksandra Dobę, pierwszego człowieka, który przepłynął kajakiem Atlantyk (i to trzykrotnie), laureata Super Kolosa 2011, przypomnimy gdyńskiej publiczności, wracając do fragmentów ich prelekcji, które wygłosili podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Po prezentacji – wspomnieniowa dyskusja.
 
14:15–14:55
Agnieszka Dziadek
Sverige på längden, czyli Szwecja wzdłuż
Ubiegłoroczna laureatka Kolosa w kategorii Podróże za ukończenie trzyletniego projektu przejścia najsłynniejszych amerykańskich szlaków długodystansowych – Pacific Crest Trail Appalachian Trail oraz Continental Divide Trail – ostatnio również nie próżnowała. Tym razem jednak zamiast podążać wytyczonym szlakiem, zdecydowała się na wytyczenie autorskiej trasy. Wytyczyła ją pomiędzy skrajnymi punktami na mapie Szwecji:   cyplem Smygehuk na południu i miejscem zwanym Treriksröset, czyli trójstykiem granic największych skandynawskich państw na północy. 3000 km Agnieszka pokonała w dziewięćdziesiąt dni, brnąc przez bagna, opędzając się od hord komarów, wędrując urokliwymi leśnymi ścieżkami, podziwiając piękno jezior i przemierzając bezdroża Gór Skandynawskich. Na jej trasie znalazły się m.in. masyw Vindelfjällen, Park Narodowy Sarek oraz trudno dostępne płaskowyże Rostu i Duiobal.
 
15:00–15:40
Piotr Strzeżysz
Zaistnienia. 30 lat z rowerem po świecie
W dzieciństwie uwielbiał spędzać czas na przeglądaniu map. Wertował atlasy geograficzne, kreślił w nich szlaki, malował drogi i wyobrażał sobie, dokąd kiedyś pojedzie i gdzie zamieszka. Pewnego dnia rozrysowywane linie wyszły poza kartkę, spadły ze stołu, pobiegły w stronę ściany, wspięły się do otwartego okna, czmychnęły na podwórko, po czym, wzniósłszy się wysoko, zniknęły ponad lasem. Mały Piotruś nie wahał się ani chwili. Wsiadł na rower i ruszył, aby je pochwycić. I tak już od ponad trzydziestu lat szwenda się po świecie. Przepedałował kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach, ale wciąż nie może się zatrzymać. Choć od dawna niczego nie szuka, często coś znajduje. Kiedy przystaje – opowiada. O drodze, pełnej zaistnień z ludźmi, rudymi kotami i duchami, o marzeniach, o wolności, wietrze i otwartym niebie, powtarzając frazę, że podróżowanie jest szukaniem baśni, a w niej – zbliżaniem się do drugiego człowieka i jednocześnie powracaniem do samego siebie.  
 
15.40–16.00 | PRZERWA
 
16:00–16.50
FINAŁ (II): Ceremonia wręczenia NAGRODY DZIENNIKARZY, NAGRODY IM. MACIEJA KUCZYŃSKIEGO, KOLOLSÓW w kategoriach PODRÓŻE i WYCZYN ROKU, NAGRODY SPECJALNEJ KOLOSÓW oraz nagród publiczności
Prowadzący: Kamila Kielar, Dawid Andres,
 
17:00–18:10
Film o Krzysztofie Wielickim (reż. Grzegorz Lipiec)
#TO_BE
Autorskie kino, za którym stoi trójka twórców – Maja Pietraszewska-Koper, Grzegorz Lipiec i Szymon Felkel. Połączenie ich artystycznych wizji, wrażliwości i indywidualnych stylów opowiadania obrazem, muzyką, grafiką oraz animacjami daje zaskakujący efekt. Twórcy konfrontują widza z wielką osobowością, jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów, Krzysztofem Wielickim, ale robią to, odsłaniając kulisy i przyglądając się człowiekowi gór w momencie, gdy je opuszcza i wraca do domu. #TO_BE to filozoficzna opowieść o przyjaźni, partnerstwie i naturze, ale też zapierająca dech wirtualna wyprawa na czternaście ośmiotysięczników – bez patosu, z szacunkiem dla ludzi i przyrody. Oglądając film, widz towarzyszy Wielickiemu we wspinaczce na najwyższe góry świata, ale też wspólnie z nim idzie do ogrodu po warzywa. I zaczyna się zastanawiać, co jest ważniejsze.
 
18:15-18:40
Rozmowa z Krzysztofem Wielickim
 
18:45
Konkurs z nagrodami dla osób biorących udział w wyborze laureatów nagród publiczności


Szczegółowy program pokazów i spotkań może ulec zmianie. Prosimy o sprawdzanie aktualnego harmonogramu na stronie: kolosy.pl

****

Przez cały czas trwania 23. OSPŻiA w hali Gdynia Arena będzie można oglądać wystawę fotograficzną Dzieci | Children. Jej autorem jest 67-letni Wojciech Prażuch, który dziecięce marzenia o poznawaniu świata zaczął realizować po swoich
pięćdziesiątych urodzinach. Od tego czasu z aparatem w dłoni odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach.

****

Tegorocznym Kolosom towarzyszy również wystawa upamiętniająca dwoje wybitnych, zmarłych w 2021 roku osób – kpt. Krystynę Chojnowską-Liskiewicz i Aleksandra Dobę. Oboje byli nie tylko wybitnymi w skali światowej podróżnikami, laureatami Super Kolosów, ale także przez lata współtworzyli gdyńską imprezę i mieli ogromny wpływ na jej charakter.

****

  • ikonaOpublikowano: 17.09.2021 12:00
  • ikona

    Autor: Estera Grubert (e.grubert@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.09.2021 09:20
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona