Program

25.03 sobota - program Kolosy Gdynia, dzień 2.

        25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów
                                           KOLOSY (za rok) 2022
                                         Dzień drugi - DUŻA SALA

Sobota, 25 marca 2023 roku

 
NOMINACJE DO KOLOSÓW: PODRÓŻE I WYCZYN & FINAŁ (I)
Prowadzący: Włodek Raszkiewicz
 
10:00–13:25 | BLOK V | PODRÓŻE
 
10:00–10:30
Wiktor Trojanowski
Rowerem z Meksyku do Boliwii
To była spontanicznie zaplanowana (sic!) rowerowa wyprawa, która zaczęła się w sposób zupełnie nieplanowany i niemal najgorszy z możliwych (skradzione dokumenty i gotówka), a jednak okazała się przygodą życia. Wiktor Trojanowski i Wojciech Zioło spędzili w podróży blisko rok. Ich brody rosły, a kilometrów przybywało: z południa Meksyku, przez Gwatemalę, Salwador, Honduras, Nikaraguę, Kostarykę, Panamę, Kolumbię, Ekwador i Peru dotarli aż do Boliwii. Łącznie przemierzyli blisko 10 tysięcy kilometrów, moczyli stopy w dwóch oceanach, podziwiali piękne plaże, malownicze jeziora, rzeki, strumienie, pustynie, doliny i góry. Kosztowało ich to niemało wysiłku, za to pozwoliło poznać dziesiątki niezwykłych ludzi i… samych siebie.
 
10:35–11:05
Dominik Szmajda
Ekspedycja Makombe. Kajakiem przez zachodni Kamerun
Rzeka Makombe płynie przez pierwotne lasy deszczowe w zachodnim Kamerunie. Na wielu odcinkach ma charakter górski, a pokonanie jej bystrzy wymaga nie lada umiejętności i doświadczania. Uczestnicy wyprawy zorganizowanej przez Dominka Szmajdę, świetnie znanego kolosowej publiczności z licznych, znakomitych prezentacji, po afrykańskich rzekach poruszali się na packraftach, czyli bardzo lekkich dmuchanych kajakach. Oprócz Makombe spłynęli również odcinki Nkam, Dibamby oraz Inoubou. Spotkali krokodyle, biwakowali w miejscach, gdzie bywają słonie, i zachwycali się (wciąż jeszcze) dziką przyrodą – być może w ostatnim momencie, nim ugnie się ona przed ludzką chciwością.
 
11:10–11:40
Krzysztof Story
Projekt Tygrys
Bohater opowieści laureata Nagrody im. Andrzeja Zawady to jeden z największych drapieżników na Ziemi. Choć tygrysy zna każde dziecko, na wolności żyje dziś zaledwie około 4 tysiące tych kotów. Na całej planecie! Jak te majestatyczne zwierzęta mogą przetrwać w świecie zdominowanym przez ludzi? Krzysztof Story szukał odpowiedzi na to pytanie, odwiedzając rezerwaty, parki narodowe i azyle dzikich zwierząt w Indiach. Rozmawiał ze strażnikami, naukowcami, ale i rolnikami oraz byłymi kłusownikami. Obserwował zbieraczy chrustu, wiejskich lekarzy i spółdzielnie kobiet, które zarabiają na siebie bez wycinek i zabijania zwierząt. Przyglądał się też zagrożeniom: nielegalnemu górnictwu, budowie tam na rzekach i handlowi tygrysią kością na potrzeby alternatywnej medycyny. Projekt Tygrys to historia o pięknej przyrodzie, którą tak rzadko umiemy skutecznie chronić, choć przecież jest nam niezbędna do życia.

11:45–12:15
Izabela Handerek, Nicolas Castermans
Ameryka Południowa na motocyklach i… skiturach
Miała być tylko Kolumbia – bo jako pierwsza otworzyła swoje granice po pandemii – raczej na krótko i wcale nie na motocyklach. Pomysł na taki środek transportu pojawił się dopiero w trakcie podróży. Podobnie jak i ten, by na Kolumbii nie kończyć i jechać dalej. Izabela i Nicolas w trakcie całej wyprawy przemierzyli ponad 23 tysiące kilometrów. „Tak nam się podobało, co robiliśmy, że po prostu jechaliśmy na południe” – mówią. Jazdę na motocyklach przez Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię, Chile aż do Argentyny urozmaicali sobie wspinaczką na niektóre andyjskie szczyty oraz… zjazdami na skiturach. Udało im się to na Pequeño Alpamayo i Mururacie w Boliwii oraz na Cerro Madsen, Cerro Vespigiani i Cerro Creston w Patagonii.
 
12:20–12:50
Maciej Besta
Przestrzeń i pustka Płaskowyżu Anabarskiego
Płaskowyż Anabarski, położony w najbardziej na północ wysuniętej części Wyżyny Środkowosyberyjskiej, to obszar wyjątkowy – oddalony o setki kilometrów od najbliższych wiosek, liczy sobie ponad 3 miliardy lat i „pamięta” czasy archaiku. Maciej Besta, nagradzany już na Kolosach za wyprawy w najtrudniej dostępne, nieodwiedzane właściwie przez nikogo innego zakątki północnej i wschodniej Syberii oraz Arktyki, przebył Płaskowyż Anabarski ze wschodu na zachód. Wiązało się to najpierw z pieszym przejściem bagnistej i trudnej do przebycia tajgi, gdzie nieraz najłatwiej było iść w nurcie pod prąd porywistej rzeki, ciągnąc za sobą plecak umiejscowiony na pontonie. Następnie, przez pustkowia tundry, dotarł do górnego biegu niezwykle malowniczej rzeki Kotuykan, którą spłynął dalej na zachód ponad 400 km niesionym wcześniej w plecaku ultralekkim pontonem. Po drodze napotkał koczujących w tundrze pasterzy reniferów, z którymi spędził kilka niezwykle interesujących dni.
 
12:55–13:25
Magdalena Main-Knorn
Szlak jedwabiu i kadzidła. Rodzinna podróż… wozem strażackim
Polsko-niemiecka rodzina z wioski Mönchwinkel w Brandenburgii przygotowywała się do tej podróży dwa lata. Kolejne dwa Magdalena i Jan, para geografów, oraz Leo i Antonina, ich dzieci, spędzili już w drodze. Ich domem na kółkach stał się… stary wóz strażacki zamieniony w kampera. Przemierzyli nim 50 tysięcy kilometrów po drogach i bezdrożach dawnego Jedwabnego Szlaku w kierunku starożytnej Persji, od Kaukazu do pustyni Ar-Rab al-Chali. Zanurzyli się w orientalnej kulturze, poznali wspaniałych ludzi, wędrowali do górskich jezior, tańczyli – to punkt obowiązkowy – na kurdyjskim weselu, przetrwali burze piaskowe, pływali z delfinami, a także – last but not least – wystąpili w tureckiej telewizji.
 
13:25–13:45 | PRZERWA
 
13:45–16:35 | BLOK VI | WYCZYN
 
13:45–14:15
Jerzy Leo
Z oceanu nad morze przez góry i burze. Pireneje szlakiem HRP
Ta podróż rozpoczęła się od kąpieli w Oceanie Atlantyckim. Potem rzeczy działy się już nad poziomem morza: 52 dni, łącznie 44 kilometry przewyższeń i 800 kilometrów marszu przez Francję, Hiszpanię i Andorę szlakiem Haute Randonnée Pyrénéenne. Jerzy Leo w drodze przez Pireneje mierzył się z falami upałów i dziesiątkami burz. Czasem się gubił, co raz sprawiło, że jeden kraj przemierzył „na nosa”, bez mapy. Przyglądał się topniejącym lodowcom, poznał korzyści wdrapania się na szczyt jako ostatni w ciągu dnia i  przekonał się, że dziesięć paczek chipsów w plecaku to wcale nie taki zły pomysł. Na końcu wyprawy znów wykąpał się w morzu – tym razem Śródziemnym.
 
14:20–14:50
Piotr Biankowski
Wpław wokół Manhattanu i przez Loch Ness
Ekstremalne wyzwanie, szczytny cel i wyjątkowy śmiałek. Piotr Biankowski należy do światowej czołówki pływaków długodystansowych. W 2021 roku przepłynął wpław kanał La Manche, bierze udział w licznych zawodach, a szczególne upodobanie znajduje w pływaniu w niskich temperaturach. W ubiegłym roku postarał się podwójnie. Najpierw pokonał 37 km przez słynne Loch Ness, a następnie opłynął Manhattan – 49,5 kilometra rzekami Hudson, Harlem oraz East River. W szkockim jeziorze nie spotkał co prawda potwora, ale i tak musiał uciekać – przed czasem. Każda kolejna minuta (z łącznie 12 godzin i 14 minut) spędzona w wodzie o temperaturze poniżej 15°C była trudniejsza. Nie to, co w Nowym Jorku, gdzie woda miała „aż” o stopień więcej. Biankowski, który przy okazji obu przedsięwzięć nagłaśniał charytatywne zbiórki Fundacji Ronalda McDonalda, pływa w formule open water – ubrany wyłącznie w czepek, okulary i slipki, z ciałem nasmarowanym lanoliną, co pół godziny uzupełniając energię napojami i żelami podawanymi mu na wysięgniku (nie może się przytrzymywać czy choćby dotykać łodzi).
 
14:55–15:25
Łukasz Supergan
Soliści w duecie. Trawers Grenlandii
Ta wyprawa właściwie nie miała prawa się udać. Dwóch zadeklarowanych indywidualistów przez ponad miesiąc było skazanych (dobrowolnie) wyłącznie na swoje towarzystwo. I to w warunkach daleko odbiegających od komfortowych: wiatr o prędkości przekraczającej 100 km/h, temperatura poniżej -30°C, labirynt lodowych bloków i szczelin, opady śniegu, zmęczenie, biała pustka skrajnie utrudniająca orientację w terenie. Uff. A raczej brr. A jednak, Łukasz Supergan i Mateusz Waligóra po 35 dniach marszu z zachodu na wschód Grenlandii, podczas których przeszli 622 kilometry z Kangerlussuaq do Isortoq, dołączyli do grona dwanaściorga Polek i Polaków, którzy mogą się poszczycić trawersem największej wyspy świata. Co prawda nie solo, ale kto wie, czy akurat w ich przypadku sukces w duecie nie powinien się liczyć podwójnie.
 
15:30–16:00
Jan Skulicz
Rowerem po najwyższych drogach świata: Andy i Himalaje
Z upalnej Florydy wprost w peruwiańską zimę – tak Jan Skulicz rozpoczął swój spontaniczny „wypad w góry”, zrealizowany „w zastępstwie” rowerowej wyprawy dookoła świata, której skrzętne plany pokrzyżowała mu pandemia. Nie ma tego złego… Cuzco, Tęczowe Góry, Vinicunca – niektórym za przygodę wystarczyłyby już same nazwy, tymczasem podróżnik z Krakowa docierał tam rowerem, pokonując wielokilometrowe przewyższenia. Z Peru udał się do Ekwadoru, gdzie za cel obrał kilka wulkanów (z Chimborazo i Cotopaxi na czele), a ponieważ nie chciał tracić aklimatyzacji, po zakończeniu tego odcinka podróży zamiast wracać do domu poleciał w Himalaje. W Ladakhu zaliczył kilka przełęczy, a w Nepalu pokonał trasę Annapurna Circuit.
 
16:05–16:35
Szymon Makuch
KarakoRun
Wybiegać sporo pięknych kilometrów – to był pomysł Szymona Makucha na tę wyprawę. Lepszej scenerii, by go zrealizować, wybrać nie mógł. W północnym Pakistanie na przestrzeni kilkuset kilometrów wznoszą się ponad chmury szczyty trzech najwyższych pasm górskich świata – Himalajów, Karakorum i Hindukuszu. Przebiegnięcie 810 kilometrów (z planowanego tysiąca – w udanej końcówce przeszkodziło zatrucie wodą) z Czitral przez m.in. Gilgit i Skardu i Astore aż na przełęcz Babusar zajęło Szymonowi nieco ponad trzy tygodnie. W ekstremalnym biegu, zmaganiach z wysokością, temperaturami i nieznośnym przydrożnym pyłem, regularnie towarzyszyła mu ekipa filmowa, czasem zaś również… dzieci wracające ze szkoły do domu.
 
16:35–17:00 PRZERWA
 
17:00–17:50
FINAŁ (I): Ceremonia wręczenia NAGRODY IM. ANDRZEJA ZAWADY, NAGRODY WIECZNIE MŁODZI IM. ALEKSANDRA DOBY, KOLOSA w kategorii ŻEGLARSTWO, NAGRÓD SPECJALNYCH KOLOSÓW oraz SUPER KOLOSA
Prowadzący: Kamila Kielar, Tomek Michniewicz
 
17:50–18:05
Eugeniusz Moczydłowski
Pięćdziesięciolatek
Filmowa opowieść o niezwykłym rejsie Pierwszej Studenckiej Wyprawy Dookoła Ameryki Południowej z lat 1972-1973. Młoda (najstarszy uczestnik miał 36 lat) załoga jachtu Konstanty Maciejewicz, którym dowodził kpt. Tomasz Zydler, spędziła w podroży dwanaście miesięcy i m.in. opłynęła Horn trasą pod wiatr i pod prąd ze wschodu na zachód. Autorem zdjęć i scenariusza do Pięćdziesięciolatka jest weteran tamtej historycznej wyprawy Eugeniusz Moczydłowski.

 18:05–18.20 PRZERWA
 
 18:20–21:10 | BLOK VII | WYCZYN
 
18:20–18:50
Paweł Kalinowski
Osiemdziesiąt szczytów hulajnogą dla lawendowej dziewczynki
Paweł Kalinowski, nauczyciel WF z Białegostoku, nie przepada za rowerem. Znany jest za to jako Pan Hulajnoga. Na tym mniej popularnym – zwłaszcza wśród podróżników – jednośladzie przemieszcza się od dawna, na coraz dłuższych dystansach, a także z pasją i dumą. Przejechał w ten sposób choćby 1400 kilometrów w wyścigu Wschód 2021, a w ubiegłym roku skompletował Diadem oraz Koronę Gór Polskich – wszystkie szczyty zdobył poruszając się na hulajnodze (w granicach rozsądku). Na trasie liczącej ponad 2500 kilometrów ani razu nie zjadł fast fooda, zdarzało mu się natomiast w ciągu jednego dnia wsunąć i pięć obiadów (pamiętacie Sylwka Czerwińskiego, laureata Kolosów 2001 i 2010?). Po drodze Paweł zbierał pieniądze na pomoc dla ciężko chorej Olgi, tytułowej lawendowej dziewczynki.
 
18:55–19:25
Mateusz Waligóra
Biedronki na biegunach. Nim zapałka spłonie
Dla Mateusza Waligóry rok 2022 był intensywny. Wiosną wspólnie z Łukaszem Superganem przemierzył Grenlandię, potem cały lipiec spędził w polskich Tatrach, gdzie przeszedł dokładnie każdy kilometr znakowanych szlaków turystycznych, wreszcie w listopadzie… I pomyśleć, że jako dziecko nie robił żadnych wyjątkowych rzeczy. Ale zawsze o takich marzył i nigdy nie przestał. W przeszłości bywał Indianinem, pielęgniarką, a nawet biedronką, jednak od pierwszej klasy liceum ciągnęło go głównie tam, gdzie zimno. W końcu po wielu latach starań pod koniec ubiegłego roku postawił narty na Antarktydzie. A te po kilku milionach przesunięć po śniegu doprowadziły go na biegun południowy. Gdy w piątek 13 stycznia 2023 roku, pokonawszy dokładnie 1250,5 kilometra z Zatoki Hercules Inlet dotarł w miejsce, skąd można kierować się tylko na północ, zrozumiał, że już nic więcej nie musi.
 
19:30–20:00
Anna Liszewska, Matúš Lašan
6330 km pieszo przez góry Europy
W drogę ruszyli wczesną wiosną, by zdążyć przed pierwszym śniegiem. Przesadna zapobiegliwość? Niekoniecznie, jeśli do przejścia ma się ponad 6000 kilometrów przez pasma górskie centralnej Europy, a suma przewyższeń na trasie może się niebezpiecznie zbliżyć do 300 kilometrów! W trakcie 222 dni marszu Anna i Matúš przeszli Europę w poprzek, wędrując przez Starą Płaninę, Alpy Dynarskie, Alpy, Masyw Centralny, Pireneje i Góry Kantabryjskie. Tylko na własnych nogach, z na bieżąco uzupełnianymi zapasami, ciągle na zachód: z przylądka Emine wrzynającego się w Morze Czarne aż do Cabo Fisterra oblewanego przez wody Atlantyku. Z tej podróży na zawsze zapamiętają zapach mokrego mchu w lesie, smak sera i kawy, którymi częstowali ich górale, niezależnie od tego, jakim akurat posługujący się językiem, oraz tysiące zjawiskowych widoków.
 
20:05–20:35
Agnieszka Dziadek
Norge på langs – 3000 kilometrów pieszo przez Norwegię
Ani rekordowa pokrywa śnieżna, ani najbardziej deszczowe lato od wieku nie przeszkodziły Agnieszce Dziadek w realizacji kolejnego długodystansowego projektu. W 104 dni (całe lato z okładem) laureatka Kolosa 2019 w kategorii Wyczyn roku przeszła wzdłuż Norwegię, najdłuższy kraj Europy, szlakiem Norge på langs. W porównaniu do innych jest on wyjątkowy, bo nie ma standardowego przebiegu i każdy, kto chce go przejść, marszrutę musi zaplanować samodzielnie. W przypadku Agnieszki trasa liczyła 3000 kilometrów i wiodła ze skały Nesvarden na południu aż na północny kraniec kontynentu: cypel Knivskjelodden. Po drodze były skaliste góry, bezkresne mokradła, pokonywanie w bród rzek (bo mosty w Norwegii wcale nie są zbyt popularne), mało słońca i dużo problemów – ale i tak było warto.
 
20:40–21:10
Marcin Kutkowski, Michał Kutkowski
W dziewięćdziesiąt dni dookoła USA na rowerach
Marcin i Michał, bliźniacy, którzy lubią się zmęczyć, mieli już na koncie kilka interesujących rowerowych wypraw, ale żadna nie była tak szalona, jak ta z lata 2022. Jej plan zakładał, że w 90 dni pokonają na jednośladach dystans 14 000 kilometrów, w dodatku bez pomocy z zewnątrz, wszystko co potrzebne do życia (czytaj: jazdy, jedzenia i spania) wioząc w sakwach. Wyruszyli w lipcu z Nowego Jorku kierując się na zachód trasą bliższą północnej granicy USA, by po dotarciu do San Francisco „zawrócić” i jechać na wschodnie wybrzeże przez stany położone bardziej na południu. Odwiedzili wielkie miasta i parki narodowe, doświadczyli upału i mrozu, przede wszystkim jednak nie tracili czasu. Do tego stopnia, że zdarzało im się… zasnąć nad kierownicą. Na szczęście było (i jest!) ich dwóch.

Szczegółowy program pokazów i spotkań może ulec zmianie. Prosimy o sprawdzanie aktualnego harmonogramu na stronie: kolosy.pl                                                                    
                                                                          
                                                                         *******
 
Przez cały czas trwania 25. OSPŻiA w hali Polsat Plus Arena Gdynia będzie można oglądać:
 - wystawę fotografii Wojciecha Prażucha zatytułowaną Oni, trzecią część portretowego tryptyku autora, który od kilkunastu lat realizuje swoje dziecięce marzenia o poznawaniu świata. Z aparatem w dłoni odwiedził już kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach,
- wystawę zdjęć zakwalifikowanych do finału konkursu FotoGlob.
- mini wystawę zdjęć z realizacji żeglarskiego projektu Polsko-ukraiński Zalew Szczeciński 2023,
- zabytkowy samochód z wyprawy Jerzego Jelińskiego 1926-1928.

                                                                            *******

Organizatorami 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są Miasto GDYNIA i Agencja MART.

  • ikonaOpublikowano: 14.03.2023 10:55
  • ikona

    Autor: Estera Grubert (e.grubert@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.03.2023 12:58
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona