Program

26.03 niedziela - program Kolosy Gdynia, dzień 3.

        25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów
                                           KOLOSY (za rok) 2022
                                     Dzień pierwszy - DUŻA SALA


Niedziela, 26 marca 2023 roku

 
DZIEŃ GÓR | NOMINACJE DO KOLOSÓW: WYCZYN, ALPINIZM, EKSPLORACJA JASKIŃ i GOŚCIE SPECJALNI & FINAŁ (II)
Prowadzący: Dariusz Podbereski
 
10:00–12:30 | BLOK VIII | NOMINACJE: WYCZYN / GOŚCIE SPECJALNI
 
10:00–10:30
Mariusz Hatala, Piotr Krzyżowski, Radosław Woźniak
Broad Peak i K2. Szybka akcja w dobrym stylu
Bez pomocy tragarzy wysokościowych i bez używania dodatkowego tlenu – w takim stylu wspinali się latem w Karakorum doświadczeni himalaiści z Bielska-Białej i Skawiny. Działający w ramach Beskid Expedition Team Mariusz Hatala, Piotr Krzyżowski i Radosław Woźniak dokonali rzadkiej sztuki, zdobywając podczas jednej wyprawy zarówno Broad Peak, jak i K2. Wejście na drugi szczyt Ziemi zrealizowali w stylu alpejskim. W trakcie akcji górskiej udzielili pomocy dwójce wspinaczy, jednemu z nich w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.
 
10:35–11:05
Dorota Rasińska-Samoćko
Speed Lady. Siedem ośmiotysięczników w trzy miesiące
2022 to był jej rok. Himalaistka z Warszawy – do niedawna jeszcze przykładna dyplomatka – która swój pierwszy ośmiotysięcznik (Mount Everest) zdobyła niespełna dwa lata temu, w ciągu zaledwie trzech (!) miesięcy wspięła się na wierzchołki siedmiu (!) ośmiotysięczników. Ustanowiła tym samym światowy rekord i jest dziś pod tym względem najszybszą osobą w historii, bez względu na płeć. Od 28 kwietnia do 28 lipca 2022 roku Dorota Rasińska-Samoćko stanęła na szczytach Annapurny, Lhotse i Nanga Parbat, jako dopiero druga Polka weszła na Kanczendzongę, a jako trzecia Polka zdobyła Makalu, Broad Peak oraz – na deser i zakończenie wybitnego sezonu – K2. W najbliższym czasie celuje w podwójną koronę – Koronę Himalajów i Karakorum oraz Koronę Ziemi. Jest wytrzymała, bardzo silna psychicznie i nie zamierza się zatrzymywać. Poza tym kocha wschody słońca na 8000 m n.p.m.
 
11:10–11:40
Monika Witkowska
Szczyt marzeń. Druga po Wandzie Rutkiewicz
Choć trudno w to uwierzyć, od 1986 roku i historycznego wejścia Wandy Rutkiewicz na K2 (czego dokonała jako pierwsza Europejka) na drugim najwyższym szczycie Ziemi nie stanęła żadna Polka. Tak było aż do ubiegłego roku. W lipcu 2022 wyczyn Rutkiewicz powtórzyła dopiero Monika Witkowska. Członkini Kapituły Kolosów i zdobywczyni m.in. Korony Ziemi uzupełniła tym samym swoje zdobycze podróżniczych, alpinistyczno-żeglarskich „wielkich szlemów” o kolejne trofeum, stając się przy okazji jedyną osobą na świecie, która ma w swoim dorobku zarówno wejścia na Mount Everest i K2, jak i ukończenie rejsu przez Przejście Północno-Zachodnie oraz opłynięcie Hornu.
 
11:45–12:30
Danuta Piotrowska
Na przekór mitom. Zimowy Noszak 50 lat później
Był 13 lutego 1973. Nocą, po 23 dniach akcji górskiej Tadeusz Piotrowski i Andrzej Zawada stanęli na szczycie Noszaka. Okazało się, że niemożliwe nie istnieje. Przynajmniej dla nich. Nim polska wyprawa ruszyła zimą w góry Hindukuszu Afgańskiego, by zdobyć siedmiotysięczny Noszak, wśród himalaistów panowało przekonanie – wspierane autorytetem sir Edmunda Hillary’ego – że o tej porze roku powyżej siedmiu tysięcy metrów człowiek nie ma szans na przetrwanie. Polacy nie chcieli wierzyć na słowo i udowodnili, że egzystencja biologiczna na takiej wysokości, nawet w warunkach zimowych, jest możliwa, trzeba tylko mieć odwagę, by mierzyć się z mitami. Eksploracja najwyższych gór zimą stała się faktem.
Właśnie o tej historycznej wyprawie, która była jednym z najważniejszych wydarzeń wspinaczkowych lat 70. XX wieku, początkiem nowej ery i zaczynem legendy lodowych wojowników, opowiada książka Noszak 1973. Na Kolosach opowie o niej – oraz przedstawi sylwetkę jej autora – żona Tadeusza Piotrowskiego, Danuta.
 
12:30–12:55 | PRZERWA
 
12:55–15:40 | BLOK IX NOMINACJE DO KOLOSÓW: ALPINIZM, EKSPLORACJA JASKIŃ & SUPER KOLOS
 
12:55–13:15
Magda Sitarz, Jagna Kicyła, Łukasz Stankowski
Hagengebirge 2022. Żeby tylko sprzętu nie brakło
To miało być „jak kolejny zwykły dzień w biurze” dla ekipy polskich speleologów działających u podnóża grani Kahlersberga na granicy Austrii i Niemiec. Wyprawa zorganizowana latem 2022 roku w rejon Hagengebirge w Alpach Berchtesgadeńskich była już bowiem dwudziestą pierwszą jaskiniową ekspedycją eksploracyjną zorganizowaną przez Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego w ten rejon. Za wiele z nich otrzymali wyróżnienia i nagrody, m.in. na Kolosach. Tym razem jednak nie obyło się bez niespodzianek: postęp tegorocznych odkryć był zaskakujący nawet dla najbardziej doświadczonych speleologów. By sprostać jego tempu, musieli… reglamentować sprzęt i odzyskiwać go z odległych, zamkniętych przodków Jaskini Ciekawej. Trzy tygodnie rzetelnej pracy w Hagengebirge pod ziemią i na powierzchni zaowocowały przejściem i skartowaniem blisko trzech kilometrów nowych korytarzy.
 
13:20–13:50
Łukasz Dudek
Delirium w Wilder Keiser
Wspinacz z Częstochowy to w tej chwili bezsprzecznie jeden z najlepszych „solistów” nie tylko w Polsce. Trzykrotnie wyróżniony na Kolosach w kategorii Alpinizm (za pierwszym razem wspólnie z Jackiem Matuszkiem), w sierpniu 2022 roku mierzył się z drogą „Delirium” o trudnościach 8c w masywie Wilder Kaiser w Tyrolu. Podobnie jak w przypadku innych swoich projektów realizowanych w poprzednich latach – z sukcesem. Po kilku dniach zmagań w ścianie Łukasz Dudek dokonał powtórzenia (prawdopodobnie pierwszego) ośmiowyciągowej linii wyznaczonej w 2015 roku przez Rolanda Hemetzbergera i stanął na szczycie Fleischbank.
 
13:55–14:15
Mariusz Polok, Magdalena Słupińska, Katarzyna Koprowska
Projekt Valbona. Jaskinie Gór Przeklętych
Położona na północy Albanii tuż przy granicy z Czarnogórą Dolina Valbony znajduje się w paśmie równie malowniczym, co jego nazwa – w Górach Przeklętych. Polscy speleolodzy prowadzą tam działalność jaskiniową w ramach cyklu wypraw Projekt Valbona, organizowanych pod egidą Fundacji Speleologia Polska. W ostatnim sezonie zespół badawczy kierowany przez Michała Macioszczyka skupił się na jaskini Sphella e Valbones, odkrytej zaledwie rok wcześniej. Alpiniści osiągnęli w niej głębokość 637 m, czyniąc tym samym Sphella e Valbones najgłębszą znaną jaskinią Albanii. Ta się im odwdzięczyła odsłaniając dalsze możliwości – ponieważ wciąż nie osiągnięto dna. Podczas kolejnej wyprawy rysuje się więc szansa na poprawienie rekordu.
 
14:20–15:05
Janusz Majer
Super Kolos. Legenda złotej ery
Przedstawiać go nie trzeba. Ale nie zaszkodzi przypomnieć: człowiek legenda, jeden z najbardziej zasłużonych polskich himalaistów, uczestnik i lider dziesiątków wypraw w góry całego świata, zdobywca m.in. Noszaka i Broad Peaku, współautor pierwszego polskiego przejścia legendarnej drogi The Nose na El Capitanie w Yosemitach, w latach 1980-1992 szef Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, od 2013 do 2018 kierował programem Polski Himalaizm Zimowy. Z wykształcenia hutnik, z zawodu biznesmen, współtwórca – wraz z Arturem Hajzerem – sukcesu marek Alpinus i HiMountain. Od wielu lat członek Rady Kolosów. W tym roku, za wybitny wkład w rozwój polskiego himalaizmu, Janusz Majer otrzyma Super Kolosa.
 
15:10–15:40
Bartek Ziemski
Zjazd na nartach z dwóch ośmiotysięczników
W ubiegłym roku Bartek Ziemski stanął na swoich pierwszych ośmiotysięcznikach – 18 lipca na Broad Peak (8051 m), a dziewięć dni później na Gaszerbrum II (8035 m). Oba zdobył bez dodatkowego tlenu i z obu zjechał na nartach – w przypadku Gaszerbrumu II jako pierwszy Polak. Obu wejść i zjazdów Ziemski dokonał w zaledwie tydzień. Ten 27-letni alpinista i narciarz wywodzi się z mocnego środowiska krakowskiego Klubu Wysokogórskiego Sakwa, a swoje górskie szlify zdobywał w Grupie Młodzieżowej PZA.
 
15:40–16:00 | PRZERWA
 
16:00–17:00
FINAŁ (II): Ceremonia wręczenia NAGRODY DZIENNIKARZY, NAGRODY IM. MACIEJA KUCZYŃSKIEGO, KOLOSÓW w kategoriach ALPINIZM, EKSPLORACJA JASKIŃ, PODRÓŻE, WYCZYN, Grand Prix konkursu FOTOGLOB oraz NAGRÓD PUBLICZNOŚCI
Prowadzący: Kamila Kielar i Tomek Michniewicz
 
17:00–17:10 | PRZERWA
 
17:10–17:50
Koncert zespołu Atlantyda
Blisko 30 lat na scenie, doskonali instrumentaliści i żeglarskie przeboje w autorskim wykonaniu: Atlantyda to zespół złożony z muzyków pochodzących z różnych stron Polski – Gdyni i Warszawy. Ich repertuar stanowią tradycyjne oraz współczesne piosenki morskie i żeglarskie autorstwa założyciela zespołu Sławomira Klupsia. Marco Polo, Żegluj, Pacyfik, Stara latarnia, Pożegnalny ton – to tylko część hitów, które znane są wszystkim żeglarzom.
 
17:55–18:15
Konkurs z nagrodami dla osób biorących udział w wyborze laureatów nagród publiczności.
 

Szczegółowy program pokazów i spotkań może ulec zmianie. Prosimy o sprawdzanie aktualnego harmonogramu na stronie: kolosy.pl
                                                                               
                                                                                  *******
 
Przez cały czas trwania 25. OSPŻiA w hali Polsat Plus Arena Gdynia będzie można oglądać:
 - wystawę fotografii Wojciecha Prażucha zatytułowaną Oni, trzecią część portretowego tryptyku autora, który od kilkunastu lat realizuje swoje dziecięce marzenia o poznawaniu świata. Z aparatem w dłoni odwiedził już kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach,
- wystawę zdjęć zakwalifikowanych do finału konkursu FotoGlob.
- mini wystawę zdjęć z realizacji żeglarskiego projektu Polsko-ukraiński Zalew Szczeciński 2023,
- zabytkowy samochód z wyprawy Jerzego Jelińskiego 1926-1928.

                                                                                    *******

Organizatorami 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są Miasto GDYNIA i Agencja MART.

  • ikonaOpublikowano: 14.03.2023 10:51
  • ikona

    Autor: Estera Grubert (e.grubert@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.03.2023 12:45
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona