Program

Program niedziela

Niedziela, 24 kwietnia 2022 roku

FOTOPLASTYKON & FINAŁ (II)
Prowadzący: Dariusz Podbereski
 
 
10:00–12:00 | BLOK IX | NOMINACJE DO KOLOSÓW: WYCZYN & GOŚĆ SPECJALNY 
 
10:00–10:35
Piotr Wilk
Śmigłowcem przez Atlantyk
Nietypowa wyprawa polskiego miłośnika awiacji, która okazała się wyczynem na skalę światową. W ubiegłym roku Piotr Wilk samotnie przeleciał śmigłowcem nad Atlantykiem – ze Stanów Zjednoczonych przez Kanadę, Grenlandię, Islandię, aż do Norwegii (a potem dalej przez Szwecję do Polski) – jako pierwszy na tej trasie śmigłowcem o tak małej maksymalnej masie startowej (Robinson R44 Cadet MTOW 998 kg). Cała podróż z przystankami wymuszonymi koniecznością oczekiwania na lotną pogodę trwała 20 dni.
 
10:40–11:10
Anna Tybor
Na nartach z Manaslu (8163 m)
Rodowita zakopianka, himalaistka, narciarka wysokogórska i pięciokrotna mistrzyni Polski w skiapinizmie w ubiegłym roku zrealizowała przedsięwzięcie, do którego przygotowywała się od wielu lat. Celem wyprawy Dream Line Manaslu 8163 było zdobycie ośmiotysięcznika bez używania tlenu z butli i zjazd ze szczytu na nartach. 29 września Tybor stanęła na wierzchołku ósmej najwyższej góry na świecie i rozpoczęła zjazd. Bez odpinania nart dotarła aż do położonego 200 m nad bazą Crampon point – miejsca, gdzie na Manaslu kończy się śnieg. Tym samym została pierwszą Polką, która weszła na szczyt ośmiotysięcznika i zjechała z niego na nartach oraz pierwszą kobietą, która dokonała tego na Manaslu bez użycia dodatkowego tlenu.
 
11:15–12:00
Janusz Onyszkiewicz, gość specjalny Kolosów
Złote lata siedemdziesiąte. Karakorum, Pamir, Hindukusz
Janusz Onyszkiewicz to człowiek niezwykle wszechstronny, który wybijał się ponad przeciętność właściwie w każdej dziedzinie życia, w którą się angażował. Urodzony w 1937 roku w Lwowie, przygodę z górami zaczął jeszcze w latach 50. XX wieku. Wspinał się w Tatrach, uczestniczył w wyprawach w Himalaje, Karakorum i Hindukusz, brał udział również w ekspedycjach speleologicznych. W 1972 roku zdobył Noszak, w sierpniu 1975 roku stanął na wierzchołku Gaszerbruma II – wspólnie z Leszkiem Cichym i Krzysztofem Zdzitowieckim – kilka dni później zaś wraz z żoną, Alison Chadwick-Onyszkiewicz, Wandą Rutkiewicz oraz Zdzitowieckim, dokonał pierwszego wejścia na Gaszerbrum III, wówczas najwyższy niezdobyty szczyt świata. Po śmierci żony, która zginęła w trakcie ataku szczytowego na Annapurnę w 1978 roku, wycofał się z czynnego wspinania. Na początku XXI wieku znów skierował swoją uwagę ku górom i w latach 2001-2016 pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Alpinizmu.
 
12:00–12:20 | PRZERWA
 
12:20–15:40 | BLOK X
 
12:20–13:00
Monika Witkowska
Moje górskie „naj” – opowieści nie tylko z ośmiotysięczników
Po licznych wyprawach w najprzeróżniejsze góry świata, w tym także te najwyższe, Monika Witkowska, zdobywczyni Korony Ziemi i członkini Kapituły Kolosów, opowie o pasmach i szczytach, które szczególnie zapadły jej w pamięć. Dowiemy się więc, które góry zdobyły jej serce jako najpiękniejsze, gdzie było szczególnie trudno, jakie wspinaczki przyniosły najwięcej emocji, kiedy doszło do sytuacji najniebezpieczniejszych, gdzie zaś do najśmieszniejszych. I wbrew pozorom tematem opowieści Moniki będę nie tylko góry „z najwyższej półki”. Bo ciekawe historie zdarzają się przecież niezależnie od wysokości.
 
13:05–13:55
Fiann Paul, gość specjalny Kolosów
Wioślarskie rekordy
Ma na koncie kilkadziesiąt rekordów Guinnessa, używając wyłącznie siły własnych mięśni przepłynął wody wszystkich oceanów (pięciu, bo do Wielkiego Szlema wlicza się oceany Arktyczny i Południowy), jest również psychoanalitykiem i artystą, a z pochodzenia… Polakiem, urodzonym 41 lat temu w Warszawie. Fiann Paul, bo o nim mowa, od wielu lat mieszka w Islandii, ale ze względu na Kolosy przyleci specjalnie do Polski. Opowie o swoich największych wioślarskich dokonaniach morskich i oceanicznych oraz dziesiątkach innych przedsięwzięć, których już same pomysły przyprawiają o zawrót głowy. A on tylko na nie wpadł, ale i je zrealizował.
 
14:00–14:50
dr Jerzy Giżejewski, wykład w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL
Wielkie wyprawy polarne: tajemnice wraku Endurance
Kim byli pierwsi ludzie, którzy dotarli na Antarktydę? Jakie okoliczności towarzyszyły pionierskim wyprawom na biegun północy? Z czym mierzyli się żeglarze, którzy jako pierwsi przepłynęli Przejście Północno-Zachodnie? Podczas prelekcji dra Jerzego Giżejewskiego z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk poznamy historie śmiałków, którzy byli pionierami eksploracji polarnej. Przyjrzymy się zarówno ekspedycjom, które odniosły sukces, jak i tym, które zakończyły się klęską. Nie zabraknie opowieści m.in. o legendarnej wyprawie sir Ernesta Shackletona z 1914 roku, która co prawda nie osiągnęła założonych celów, ale przeszła do historii jako jedno z najbardziej dramatycznych, bohaterskich i głęboko ludzkich wydarzeń w historii eksploracji. W dodatku wciąż aktualnych, bowiem nie dalej jak 5 marca 2022 roku światowe media obiegła sensacyjna wiadomość, że na dnie Morza Weddella odnaleziono wrak statku Endurance – tego samego, którym ponad sto lat temu przybyła do wybrzeży Antarktydy właśnie załoga Shackletona.

14:55–15:40
Joanna Pajkowska
Super Kolos 2021
Ten jeden werdykt Kapituły poznajemy zawsze jeszcze przed inauguracją każdej edycji Kolosów. W tym roku najcięższą – faktycznie i gatunkowo – statuetkę za całokształt dokonań otrzyma kpt. Joanna Pajkowska, wybitna żeglarka, która trzy razy opłynęła świat jachtem, w tym jako pierwsza Polka samotnie i bez zawijania do portów. Tego ostatniego wyczynu dokonała na przełomie 2018 i 2019 roku w trakcie trwającego 216 dni i 16 godzin rejsu na 12-metrowym jachcie Fanfan, żeglując z Plymouth w Anglii przez Atlantyk na południe, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, dalej przez Ocean Indyjski, na południe od Przylądka Leeuwin (Australia), południowy Pacyfik, wokół Hornu i wreszcie z powrotem przez Atlantyk do Anglii. Łącznie, w całym swoim żeglarskim życiu, Pajkowska przemierzyła po morzach i oceanach już ponad ćwierć miliona mil morskich.
 
15:40–16:00 | PRZERWA
 
16:00–16:50
FINAŁ (II): Ceremonia wręczenia NAGRODY DZIENNIKARZY, NAGRODY IM. MACIEJA KUCZYŃSKIEGO, KOLOSÓW w kategoriach PODRÓŻE i WYCZYN, NAGRODY SPECJALNEJ KOLOSÓW, SUPER KOLOSA oraz NAGRÓD PUBLICZNOŚCI
Prowadzący: Kamila Kielar
 
16:50–17:00 | PRZERWA
 
17:00–17:55
film Elizy Kubarskiej
Badjao. Duchy z morza
Niezwykły film o życiu ludzi-ryb, jak nazywani są członkowie społeczności Badjao – nomadzi morza zamieszkujący wyspy pomiędzy Filipinami a Indonezją. Swoje nadzwyczajne umiejętności doskonalili przez  wieki. Większość życia spędzają w wodzie, ich dzieci szybciej uczą się pływać niż chodzić, a dorośli są mistrzami nurkowania na bezdechu. Badjao potrafią poruszać się po dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut, a ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. Niestety w zderzeniu z globalną cywilizacją życie Badjao gwałtownie się zmienia – wysepki, na których od setek lat mieszkali, przeistaczają się w zamknięte twierdze luksusowych kurortów. Dla ludzi-ryb nie ma już na nich miejsca.
 
18:00–18:20
Konkurs z nagrodami dla osób biorących udział w wyborze laureatów nagród publiczności


Szczegółowy program pokazów i spotkań może ulec zmianie. Prosimy o sprawdzanie aktualnego harmonogramu na stronie: kolosy.pl

*******
 
Przez cały czas trwania 24. OSPŻiA w hali Gdynia Arena będzie można oglądać wystawę fotografii Wojciecha Prażucha zatytułowaną Piękne. Jej autor od kilkunastu lat realizuje swoje dziecięce marzenia o poznawaniu świata. Z aparatem w dłoni odwiedził już kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach.
 
Tegorocznym Kolosom towarzyszy również wystawa zdjęć zakwalifikowanych do finału konkursu FotoGlob.

  • ikonaOpublikowano: 15.04.2022 13:37
  • ikona

    Autor: Estera Grubert (e.grubert@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.04.2022 13:50
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona